Skip to content

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 21

بیوک آدا (Büyükada)

اگر اطلاعاتی در مورد ترکیه و بخصوص شهر استانبول داشته باشید، بدون شک حداقل یک بار نام آدالار (Adalar) را شنیده اید. آدالار به معنی جزیره ها، یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است که شامل ۹ جزیره بزرگ و کوچک است که در روی دریای مرمره، دریای داخلی که دو دریای دیگر اژه و سیاه را به یکدیگر وصل می کند، قرار دارد. آدالار تقریبا در جنوب قسمت آسیایی استانبول قرار دارد که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی ترکیه و بخصوص استانبول شناخته می شود. که در بین آنها دو جزیره بیوک آدا و جزیره دموکراسی و آزادی ها بیشتر از همه مورد توجه قرار می گیرند.

اما شاید نکته ای که بیشتر از همه، گردشگران و یا حتی مطالعه کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد، جزیره بیوک آدا (Büyükada)، جزیره مرکزی آدالار است. بیوک آدا دارای مساحت حدود ۵/۵ کیلومتر مربع و دارای دو تپه در دو سمت شمال و جنوب است. در داخل جزیره دو محله به اسم های محله نظام و محله معدن وجود دارند و تعداد افراد ساکن فعلی در داخل جزیره بیوک آدا در حدود ۷۲۰۰ نفر است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 1

تاریخچه بیوک آدا

قدیمی ترین استفاده از بیوک آدا در طول تاریخ مربوط به زمان پادشاه فیلیپ دوم، پدر اسکندر بزرگ مقدونی و پادشاه مقدونیه است. در سال ۱۹۳۰ پس از کشف گنجی بزرگ در بیوک آدا، تعداد زیادی از سکه های فیلیپ دوم در بین آنها یافت شد که نشانگر حضور آنها در این جزیره بوده است. دومین کشف تاریخی در بیوک آدا نیز مربوط به سال ۵۶۹ میلادی و زمان امپراطور بیزانس دوم یعنی امپراطور جاستین است. جاستین در همان سالها برای خود بر در روی این جزیره کاخ سلطنتی ساخت و پس از آن هزاران نفر از مردم رومی به این جزیره نقل مکان کردند و برای خود مکان های تفریحی و خانه های سلطنتی ایجاد کردند.

پس از آن سلطان محمد فاتح یک ماه قبل از فتح استانبول این جزیره را تحت کنترل خود می گیرد و از طریق بیوک آدا شروع به فتح کل شهر استانبول می کند. از آن زمان تعداد رومیان ساکن در جزیره نیز در طی سالها کاهش می یابد و پس از آن این جزیره تبدیل به اقامتگاه افراد حکومتی و مردم قشر ثروتمند استانبول می شود. امروزه نیز پس از گذشت صدها سال از آن وقایع، این جزیره به عنوان یکی از مناطق شهری استانبول شناخته شده و شهرداری منطقه آدالار (Adalar Belediyesi) نیز در این جزیره قرار گرفته است.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 2

مکان های تاریخی بیوک آدا

مکان های تاریخی بیوک آدا (Büyükada) عبارتند از:

کلیسای ایایورگی

اولین مکان تاریخی بیوک آدا که حتما باید از آن بازدید کرد، کلیسای ایایورگی است. این کلیسا در سال ۱۷۵۱ در این جزیره ساخته شده است. در طی سالها از این مکان مقدس به عنوان صومعه نیز استفاده شده است اما امروزه به عنوان مکانی بسیار مهم برای ارتدوکس ها به شمار می رود و اهمیت بسیار زیادی به ایایورگی قائل هستند.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 3

یتیمخانه رومی، بزرگترین سازه چوبی سالم جهان

دومین مکان نیز، بزرگترین سازه چوبی سالم جهان یعنی یتیمخانه رومی است. این مکان در سال 1898 توسط الکساندر والوری یا همان «معمار شهر» به عنوان هتلی برای گردشگران ثروتمند ساخته شد اما پس از آن در بین سالهای ۱۹۱۱ تا ۱۹۶۴ به عنوان یتیمخانه استفاده شد که با عنوان یتیمخانه رومی نیز شناخته شد. این بنا از سال ۱۹۶۴ بدون استفاده باقی مانده است و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 4

خانه ی رشاد نوری گونتکین

یکی دیگر از مکان هایی که حتما باید از آنها بازدید کرد، خانه نویسنده معروف رشاد نوری گونتکین است. معماری بسیار زیبای این خانه همراه با آثار و وسایل شخصی این نویسنده در انتظار بازدیدکنندگان خواهد بود.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 5

قبرستان تاریخی مسلمان

قبرستان تاریخی مسلمان نیز یکی دیگر از مکان های جذاب این جزیره است که در آن می توان از مقبره افراد مشهوری که در طول تاریخ در بیوک آدا سکونت داشته اند بازدید کرد و تاریخ جزیره را تجربه کرد.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 6

قبرستان تاریخی ارتدکس رومی

همچنین قبرستان تاریخی ارتدکس رومی نیز یکی دیگر از جاذبه های این جزیره بدون ماشین است. مقبره امپراطور بانو آیرین و فرمانده پاتریک هریسانتوس نیز در داخل این قبرستان قرار دارد و با بازدید از آنجا می توان اطلاعات زیادی را در مورد رومیان ساکن این جزیره به دست آورد.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 7

کلیسای مادر مریم

کلیسای مادر مریم نیز با معماری فوق العاده و قلعه پشتی آن نیز یکی دیگر از مکان هایی است که گردشگران از دیدن آن لذت خواهند برد و تاریخ جزیره را بازبینی خواهند کرد.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 8

مسجد جامع حمیدیه

از دیگر مکان های مهم و تاریخی جزیره بیوک آدا، مسجد جامع حمیدیه می باشد. این مسجد در تاریخ ۱۸۹۵ توسط سلطان عبدالحمید دوم در این جزیره بنا شد و از همان تاریخ نیز مورد استفاده ساکنین جزیره قرار دارد. کاشی کاری ها و قلم کاری های داخل مسجد نیز زیبایی این اثر تاریخی را چندین برابر می کند.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 9

موزه آدالار

موزه آدالار که یکی از معروفترین موزه های استانبول است نیز یکی از مکان هایی است که گردشگران می توانند از آن بازید کنند. این موزه اولین موزه محلی معاصر استانبول است و نیز دارای اشیا و اطلاعات تاریخی بسیار ارزشمندی است که به یقین ارزش دیدن را خواهد داشت.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 10

بیوک آدا، جزیره بدون ماشین ترکیه

پس از تصویب قانون ممنوعیت ورود وسایل نقلیه سوختی به جزیره بیوک آدا، تمام خودروها و موتورسیکلت ها بجز خودروهای دولتی مانند خودروی پلیس، آمبولانس و خودروهای متعلق به شهرداری، سایر وسائل نقلیه موتوری از جزیره خارج شدند و جای آنها با کالسکه و دوچرخه پر شد. و تا اواسط سال ۲۰۲۰ گردشگران برای گشت و گذار جزیره از کالسکه هایی که همانند تاکسی ها خدمات می دادند استفاده می کردند. البته ساکنان جزیره خودشان استفاده از دوچرخه و یا حتی پیاده روی را ترجیح می دهند و اسب های موجود در جزیره فقط برای گرشگران خدمات می دادند.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 11

با حذف وسائل نقلیه موتوری از جزیره، هوای جزیره نسبت به سایر مناطق استانبول بسیار پاکتر است. حال و هوای موجود در خیابان ها و پیاده روهای جزیره نیز همراه با عاری بودن از صداهای اضافی، بسیار جذاب و متفاوت است. گردش و بازدید از این جزیره بی نظیر با وجود چنین تفاوت های فوق العاده نسبت به مناطق داخل شهری تاثیر بسیار مثبتی بر آرامش افراد می گذارد.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 12

البته طبق قوانین جدیدی که از اواسط سال ۲۰۲۰ در بیوک آدا به اجرا در آمد، استفاده از کالسکه نیز به دلیل غیربهداشتی بودن و مورد اذیت قرار گرفتن اسب ها در آب و هواهای مختلف، خودروهای برقی جای کالسکه را گرفتند و هم اکنون تنها وسیله نقلیه مورد استفاده در بیوک آدا خودروهای برقی هستند که هیچ آلودگی تولید نمی کنند.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 13

زندگی و گردش در بیوک آدا

هم اکنون بیشتر ساکنان جزیره بجز بخشی از آنها از قشر عادی جامعه هستند و شغل عمده آنها اداره فروشگاه ها، رستوران ها و یا ادارجات دولتی است که در جزیره قرار دارند. بخش دیگر از مردم جزیره نیز افرادی هستند که در داخل شهر استانبول مشغول کار و زندگی هستند و فقط در آخر هفته ها و تعطیلات در جزیره اقامت دارند. تنها راه حمل و نقل بین شهر و جزیره نیز از طریق کشتی های عمومی و یا قایق های شخصی هستند. گردشگران نیز با مراجعه به این جزیره اکثرا شب ها را در هتل های موجود در جزیره سپری می کنند و از منظره شگفت انگیز دریا و طبیعت لذت می برند.

  مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه

انواع رستوران ها، کافی شاپ ها، فروشگاه ها و مراکز دیدنی نیز همه روزه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند. این نکته نیز قابل ذکر است که خرید و فروش مسکن در این جزیره بدون ماشین به ندرت انجام می شود و ساخت و ساز ساختمان های جدید نیز از طرف دولت ممنوع می باشد. بنابراین فکر زندگی در جزیره برای افرادی که می خواهند از این به بعد در این جزیره ساکن شوند معمولا با شکست روبرو می شود و بهترین راه همان گشت و گذار و لذت بردن از زیبایی های بیوک آدا می باشد.

بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه 14

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  روستای زیبای هامسیکوی ترابزون

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×