Skip to content

تپه چاملیجا استانبول

تپه چاملیجا استانبول 18

تپه چاملیجا استانبول | Çamlıca Hill

تپه چاملیجا استانبول (Çamlıca Tepesi) یا به قول ترک ها تپه بزرگ چاملیجا (Büyük Çamlıca Tepesi) و تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca ) نام دو مورد از بزرگترین تپه های شهر استانبول هستند. تپه چاملیجا استانبول در قسمت آسیایی استانبول (Anadolu) بین اسکودار و عمرانیه واقع شده و از دو تپه شامل، تپه بزرگ چاملیجا (Büyük Çamlıca Tepesi) در ۴ کیلومتری شمال اسکودار و تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca ) در قسمت جنوبی و نزدیک به هم تشکیل شده اند.

معرفی تپه چاملیجا استانبول

تپه بزرگ چاملیجا (Büyük Çamlıca Tepesi)

تپه چاملیجا استانبول به عنوان بلندترین مکان شهر، منطقه ای تماشایی است که به اندازه ۲۶۸ متر از سطح دریا فاصله دارد و دارای چشم اندازی زیبا رو به قسمت جنوبی بسفر و گلدن هورن است. تپه چاملیجا (بام استانبول) جایی است که می توانید نمایی ۳۶۰ درجه و پانورامیک از بغاز را تجربه کنید، چنان که استانبول زیر پای شماست! به سبب همین یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول محسوب می شود و همیشه مملو از توریست های مختلف از فرهنگ های مختلف است.

تپه چاملیجا استانبول 1

تپه بزرگ چاملیجا نسبت به تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca ) مکانی بزرگتر و کافه رستوران های بیشتری را در خود جای داده است؛ مخصوصا بخش تفریحی و رفاهی (Çamlıca Sosyal Tesisleri) که متعلق به شهرداری استانبول است بیشترین گردشگر و توریست را در تپه چاملیجا استانبول به خود اختصاص می دهد.

در این مکان می توانید از قصرها، چشمه ها، باغ های گل، انواع چای خانه های دنج و زیبا دیدن کنید و در رستوران ها و کافه های شیک و زیبای تپه صبحانه، نهار یا شامتان را میل کنید. همچنین از دیگر کارهایی که حتما توصیه می کنیم انجام دهید این است که در لابه لای فضاهای سرسبز تپه قدم بزنید و با دیدن منظره زیبای بوغاز لذت خود را دو چندان کنید.

تپه چاملیجا استانبول 2

تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca)

تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca )، دومین تپه چاملیجا استانبول است که در منطقه اسکودار (Üsküdar) قرار گرفته و ۲۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوچوک چاملیجا (Küçük Çamlıca) نسبت به بویوک چاملیجا (Büyük Çamlıca) جایی آرام تر و ساکت تر است. از جاهای دیدنی تپه کوچک چاملیجا می توان به قصر های توپکاپی، بیشه زارهای سرسبز، قصرهای جهان نما و صوفا (Cihannüma ve Sofa Köşkleri)، منظره ای زیبا از استانبول و بغاز و چندین مورد دیگر اشاره کرد.

دیدنی های تپه چاملیجا استانبول

تپه چاملیجا استانبول به سبب زیبائی و جذابیت می تواند الهام بخش شاعران و هنرمندان نیز باشد و همانند تپه پیرلوتی استانبول یا همان تپه عشاق استانبول می تواند مکانی مناسب برای گشت و گذار زوج ها باشد. برای رفاه گردشگران چندین کافه و رستوران از جمله یک رستوران گردان با بیش از ۲۰۲ متر ارتفاع از سطح دریا و همچنین زمین بازی برای کودکان در این مکان تعبیه شده است.

تپه چاملیجا استانبول 3

برج رادیو و تلویزیون چاملیجا | Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi 

بر روی تپه چاملیجا استانبول (تپه کوچک چاملیجا)، ۱۸ گیرنده رادیو و تلویزیون از جمله برج رادیو و تلویزیون تی آر تی در کنار پرچم ترکیه وجود دارد. برج چاملیجا استانبول برای جلوگیری از ایجاد پارازیت های تصویری در این مکان که آنتن ها در یک جا قرار گرفته اند ساخته می شود و کم کم به انتهای ساخت آن نزدیک می شویم.

تپه چاملیجا استانبول 4

ساخت برج رادیو تلویزیون بزرگ چاملیجا به همراه ساخت پروژه مسجد چاملیجا از سال ۲۰۱۶ در شهر استانبول با هدف حذف ده ها فرستنده ی رادیو و تلویزیون آغاز شد. ارتفاع قسمت بتنی آن ۲۲۱ متر خواهد بود و بنا به گفته های مسئولین پروژه قرار است سایر آنتن های موجود در تپه چاملیجا استانبول تا اواسط سال ۲۰۲۰ کنده شده و جای خود را به سیستم جدید برج رادیو و تلویزیون چاملیجا دهند. آنتن ۴۰۰ تنی برج رادیو و تلویزیون چاملیجا نیز از داخل برج با جک های هیدرولیکی بلند شده و ساخت قطعات برج از جمله روکش فلزی و مناطق نشیمن آغاز شده است.

تپه چاملیجا استانبول 5

این برج پس از اتمام آن انتظار می رود به عنوان سمبل شهر استانبول شناخته شود. در طبقات ۳۹ و ۴۰ ام آن که به ترتیب ۳۹۳/۵ و ۳۹۸ متر از سطح دریا ارتفاع خواهند داشت، رستوران احداث خواهد شد. همچنین در طبقات ۳۳ و ۲۴ این برج با ارتفاع ۳۶۶/۵ و ۳۷۱ متر از سطح دریا دو تراس احداث خواهد شد. پس از اتمام ارتفاع برج از نقطه ورودی آن ۳۸۸/۵ متر و بلند ترین نقطه آن ارتفاعی معادل ۵۷۶/۵ متر از سطح دریا خواهد داشت.

تپه چاملیجا استانبول 6

مسجد چاملیجا استانبول | Çamlıca Mosque

ساخت مسجد چاملیجا استانبول، بزرگترین مسجد ترکیه (Çamlıca Camii) که در سال ۲۰۱۶ به همراه برج رادیو و تلویزیون چاملیجا شروع شده بود در سال ۲۰۱۹ پایان یافت. این مسجد نیز در منطقه اوسکودار استانبول و نزدیک به تپه چاملیجا استانبول واقع شده است. ساخت این مسجد نزدیک ۱۱۰ میلیون دلار برای دولت ترکیه هزینه در بر داشت و از این حیث به عنوان یک مگاپروژه از آن یاد می شود.

تپه چاملیجا استانبول 7

این مسجد دارای مساحتی برابر با ۳۰ هزار متر و گنجایش ۶۳ هزار نفر بوده و نام آن برگرفته از تپه چاملیجا استانبول است که مسجد بر روی آن ساخته شده است. در نمای اصلی مسجد جامع چاملیجا، شش مناره ۱۰۷/۱ متری به کار برده شده که در واقع این مناره های سمبلی از پیروزی آلپ ارسلان پادشاه سلجوقی بر رومانوس دیوجانوس امپراتوری روم در نبرد سال ۱۰۷۱ میلادی است.

تپه چاملیجا استانبول 8

علاوه بر این عدد ۶ نمادی از ۶ اعتقاد اصلی مسلمانان ترکیه است که آن ها عبارت از (اعتقاد به وحدت خدا، ملائک، کتب مقدس، پیامبران، روز حسابرسی و مشیت خداوند) است، نیز می باشد. ارتفاع ۷۲ متری گنبد مسجد نیز سمبلی از روایتی است که زندگی ۷۲ ملت در شهر استانبول می باشد. یک فرش ۱۷ هزار متر مربعی هم نیز در این مسجد پهن شده است.

تپه چاملیجا استانبول 9

آدرس و نحوه دسترسی به تپه چاملیجا استانبول

تپه چاملیجا استانبول هفت روز هفته و ۲۴ ساعته باز است. مکان هایی مثل کافه رستوران ها در این تپه معمولا بین ساعات ۹ تا ۲۳ خدمات ارائه می دهند. لازم به ذکر است که برای بازدید از تپه چاملیجا استانبول لازم نیست هیچ هزینه ای پرداخت کنید.

  برج گالاتا استانبول

برای رسیدن به تپه چاملیجا ابتدا باید به منطقه آلتونیزاده (Altunizade) بروید. اقتصادی ترین راه متروبوس است. پس از پیاده شدن از متروبوس در ایستگاه آلتونیزاده سوار مینی بوس هایی شوید که مستقیم به تپه چاملیجا می روند.

تپه چاملیجا استانبول 10

اگر از منطقه اسکودار می خواهید بروید باید سوار اتوبوس های شهرداری استانبول (IETT) با کدهای 11A, 11D, 11E, 11F, 11G, 11K, 11L, 11P, 11ST, 11V, 11Y, 11ÜS, 320, 9A, 9Ç, 9ÜD شوید.

  تپه پیر لوتی استانبول

همچنین اگر با خودرو شخصی خود می خواهید به تپه چاملیجا بروید می بایست از آلتونیزاده تابلوهای تپه چاملیجا را دنبال کرده و به آن جا برسید. هزینه پارکینگ در این تپه به ازای هر خودرو حدود ۱۰ لیر خواهد بود.

تپه چاملیجا استانبول 11

دسترسی به تپه چاملیجا استانبول از روی نقشه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×