Skip to content

آزمون یوس (YOS)

کنکور ترکیه

آزمون یوس و اهمیت آن

مطمئنا یکی از مهمترین سوالات افرادی که قصد مهاجرت و یا گرفتن راهنمای کامل تحصیل در ترکیه را دارند آزمون یوس، چگونگی شرکت در آن و اطلاعات زیادی درباره آن است. البته آزمون های دیگری نیز مانند آزمون تومر (TOMER) و یا آزمون ست (SAT) نیز در کنار YOS دارای اهمیت خاصی هستند. آزمون یوس که قسمتی از آزمون ورودی برای تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه های برتر ترکیه نیز به شمار می رود، در تعدادی موارد دارای اهمیت بسیار بیشتری از سایر آزمون ها است و ما در این مقاله به بررسی نحوه ثبت نام، نحوه برگزاری و سایر اطلاعات مورد نیاز در مورد YOS خواهیم پرداخت.

آزمون یوس (YOS) 1

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس یا همان آزمون YÖS مخفف «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است که دارای معنی «آزمون دانشجویان ملیت خارجی» می باشد. این آزمون مختص افرادی است که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی استانبول تحصیل کنند. این آزمون طبق قوانین جدید، از سال ۲۰۱۲ به دانشگاه ها واگذار شده است و هر دانشگاه آزمون یوس مختص خود را برگزار می کند که متقاضیان می بایست در دانشگاه مورد نظر خود این آزمون را انجام دهند. البته تعدادی از دانشگاه ها که خودشان این آزمون را برگزار نمی کنند نمره اخذ شده در آزمون یوس سایر دانشگاه ها را مد نظر قرار می دهند.

سوالات آزمون یوس

در آزمون یوس تعداد سوالات ممکن است در هر دانشگاه تغییر کند اما به طور عمومی ۸۰ سوال در کل آزمون وجود دارد. به طور میانگین ۴۵ سوال از ۸۰ سوال آزمون به صورت سوال هوش و ۳۵ سوال به صورت سوال ریاضی و هندسه است. سوالات معمولا در دو زبان ترکی و انگلیسی مطرح می شوند اما تعدادی سوال (در حدود ۲۰ سوال) نیز به زبان ترکی وجود دارد و از شرکت کنندگان در مورد زبان ترکی سوالاتی را می پرسد. این بخش مخصوص افرادی است که گزینه تحصیل به زبان ترکی را در هنگام ثبت نام در آزمون انتخاب کرده اند.

آزمون یوس (YOS) 2

آزمون یوس برای چه کسانی مناسب است؟

هیچ محدوده سنی برای شرکت در آزمون یوس در نظر گرفته نشده است اما این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل در ترکیه و به زبان ترکی را دارند. این آزمون بیشتر برای افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در ترکیه تحصیل کنند مناسب است اما مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز گاها موظف به انجام این آزمون هستند. طبق آمارها، اکثر افرادی که در این آزمون ها شرکت می کنند افرادی هستند که میخواهند در رشته های انسانی، پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه تحصیل کنند حتی بیشتر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه نیز این آزمون را به عنوان یکی از شروط ثبت نام در نظر می گیرند.

زمان های برگزاری آزمون یوس

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YOS نیز با توجه به دانشگاه برگزار کننده آن متفاوت است اما معمولا ثبت نام این آزمون در اکثر دانشگاه ها در ماه بهمن تا فروردین انجام می شود و در بین ماه های اردیبهشت تا تیر هم خود آزمون در محل تعیین شده توسط دانشگاه برگزار می شود.

آزمون یوس (YOS) 3

قوانین شرکت در آزمون یوس

 • شرکت کننده باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم باشد
 • شرکت کننده باید فاقد تابعیت کشور ترکیه بوده و جزو اتباع خارجی باشد
 • اتباع ترک و قبرس شمالی که دوره دبیرستان خود را در سایر کشورها گذرانده  اند مجاز به شرکت در آزمون هستند
 • در صورت داشتن تبعیت ترکیه در بدو تولد و سپس باطل شدن تبعیت، در هنگام ثبت نام می بایست مدارک باطل شدن تابعیت را نیز ارائه دهد

مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون یوس

 • عکس ۴*۳
 • پاسپورت معتبر
 • اسکن پاسپورت
 • مدرک دیپلم ترجمه شده
 • اسکن مدرک دیپلم
آزمون یوس (YOS) 4

انواع دوره های آزمون یوس

دوره های آموزش آزمون یوس معمولا در دو نوع است. این دوره ها معمولا توسط اساتید مجرب که سابقه فعالیت یا تحصیل در دانشگاه های ترکیه را داشته اند برگزار می شود اما توسط افرادی که تجربه کافی در این زمینه را دارند نیز گاها برگزار می شود. دو دوره مجزا به شرح زیر هستند:

دوره آموزشی ASL

در این دوره آموزشی استاد مربوطه سوالات سالهای قبل آزمون یوس از دانشگاه های مختلف را برای شرکت کنندگان تشریح می کند و بهترین روش انجام آزمون را نیز تدریس می کند تا شرکت کنندگان در آزمون بتوانند حداقل نمره قبولی را کسب کنند.

دوره آموزشی پوزا

در این دوره شرکت کنندگان توسط اساتید بسیار خبره که معمولا سابقه طراحی سوالات آزمون یوس را داشته اند برگزار می شود. در این دوره آموزشی معمولا پس از اتمام هر هفته یک آزمون آزمایشی برگزار می شود و استاد دوره پس از اتمام آزمون شروع به رفع مشکلات شرکت کنندگان می کند و آنها را برای مطالعه بهتر راهنمایی می کند.

آزمون یوس (YOS) 5

نمره سوالات آزمون یوس

بخش اول سوالات که شامل ۴۵ سوال هوش و ۳۵ سوال ریاضی و هوش است، هر کدام از سوالات معمولا ۱ نمره حساب می شوند و بسته به دانشگاه مورد نظر حداقل نمره قبولی می تواند متفاوت باشد. بخش دوم سوالات که مربوط به تسلط بر زبان ترکی است، دارای ۳ نمره مختلف A، B و C است و حدودا در مدت زمان ۱ ساعته برگزار می شود و ممکن است دارای بخش تشریحی و نوشتاری نیز باشد.

منابع آزمون یوس

به طور رسمی هیچ کتاب یا منبعی برای آزمون یوس وجود ندارد اما امروزه کتاب ها و دوره های آموزشی مناسبی در سطح کشور وجود دارد که می توان از آنها برای انجام آموزش های لازم استفاده کرد. اما می توان گفت بهترین منبع برای فراگیری سوالات و نحوه پاسخگویی، استفاده از نمونه سوالات موجود است که در سالهای قبل به عنوان آزمون رسمی YOS از آنها استفاده شده است. این نکته نیز قابل ذکر است که بهترین و با کیفیت ترین سوالات مربوط به دانشگاه های معتبر بخصوص دانشگاه های استانبول است که استفاده از آنها توصیه می شود.

  مدارس آمریکایی ترکیه

همچنین افراد علاقه مند می توانند پس از مطالعه مقاله آزمون یوس، مقاله شهریه دانشگاه های استانبول را نیز مطالعه کنند.

کلام آخر

در کل هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه‌ های دولتی این کشور بیشتر است ولی از طرفی به نسبت دیگر دانشگاه‌های خصوصی اروپا این دانشگاه‌ ها بسیار ارزان ‌قیمت ‌اند. دپارتمان تحصیل ترکیه ۱۱۸ به عنوان طرف قرارداد دانشگاه های خصوصی، پذیرش بدون کنکور ترکیه را با درصد بالا برای متقاضیان فراهم کرده است که به هیچ عنوان از نظر مالی متحمل فشار نشوند.

سوالات متداول

هزینه آزمون یوس چقدر است؟

هزینه ممکن است نسبت به هر دانشگاه تغییر کند اما به طور میانگین هزینه شرکت در آزمون یوس در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ لیر است.

  دانشگاه باهچه شهیر
آیا مدرک آزمون یوس بین المللی است؟

با توجه به این که هر دانشگاه آزمون خود را برگزار می کند، این مدرک فقط در دانشگاه مربوطه و تعدادی دانشگاه های دیگر ترکیه می تواند معتبر باشد.

  دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه
آیا هر دانشگاهی آزمون یوس برگزار می کند؟

خیر، دانشگاه ها نسبت به قوانین داخلی خود ممکن است این آزمون را برگزار بکنند و یا نکنند و با توجه به رشته تحصیلی درخواستی نیز می تواند تغییر کند.

آیا آزمون یوس فقط در ترکیه برگزار می شود؟

خیر، ممکن است تعدادی از دانشگاه های ترکیه حوزه های امتحانی مختلفی را در کشورهای مختلف داشته باشند که این مسئله شامل ایران نیز می شود.

ثبت نام در آزمون یوس بدون داشتن پاسپورت ممکن است؟

خیر، به دلیل معتبر نبودن سایر مدارک مانند شناسنامه یا کارت ملی فقط پاسپورت هر شخص برای ثبت نام آزمون معتبر است.

  آزمون تومر
چند دانشگاه ترکیه آزمون یوس برگزار می کنند؟

تعداد دانشگاه ها ممکن است هر سال تغییر کند اما در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷ دانشگاه معتبر ترکیه این آزمون را برگزار کردند.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×