Skip to content

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا 13

دانشگاه آنکارا، از بهترین دانشگاه های ترکیه

ترکیه، علاوه بر یکی از مقاصد گردشگری برای ایرانیان، یکی از اصلی ترین مقاصد برای ادامه تحصیل، ورود به دانشگاه و بورسیه تحصیلی در ترکیه نیز هست. دانشگاه های برتر ترکیه که همگی از نظر رنکینگ جهانی نیز دارای رتبه قابل قبولی هستند، در اولویت قرار دارند. یکی از این دانشگاه ها که در واقع برترین دانشگاه شهر آنکارا نیز هست،‌ دانشگاه آنکارا است که در این مقاله قصد داریم این دانشگاه معتبر را معرفی کرده و موضوعات مهم در مورد آن را بررسی کنیم.

تاریخچه دانشگاه آنکارا

این دانشگاه برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ تحت عنوان مرکز آموزش حقوق برای اولین بار دانشجو پذیرفت و پس از آن در سال ۱۹۳۳، با تغییر به مرکز آموزش عالی کشاورزی، به عنوان یک مرکز رسمی آموزشی شروع به کار کرد. پس آن و با اضافه شدن رشته ها و دانشکده های دیگر، در سال ۱۹۴۶ رسما به عنوان دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi) شناخته شد و تا به امروز نیز فعالیت آن پابرجاست.

دانشگاه آنکارا 1

دانشکده های دانشگاه آنکارا

در این دانشگاه هم اکنون بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی در حال آموزش به دانشجویان خود هستند که اسامی دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیا
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده داروسازی
 •  دانشکده فنی و حرفه ای
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم پیراپزشکی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم تغذیه
 • دانشکده کشاورزی
  تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

البته دانشگاه آنکارا دارای بیش از ۲۰ موسسه و مراکز آموزش عالی است و همچنین حدود ۳۰ مرکز تحقیقاتی نیز در داخل این دانشگاه وجود دارند که دارای رتبه ها و اهمیت بین المللی نیز هستند.

دانشگاه آنکارا 2

چیزهایی که باید در مورد دانشگاه آنکارا بدانیم

دانشگاه آنکارا به عنوان یک دانشگاه بین المللی دارای کلاس های درسی به سه زبان ترکی، انگلیسی و آلمانی است. در این دانشگاه بیش از ۶۹ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که علاوه بر ترکیه، از کشورهای مختلف زیادی برای تحصیل به آنکارا آمده اند. همچنین این نکته نیز قابل ذکر است که دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در زمینه تحقیقات و تجاری سازی است.

موقعیت دانشگاه آنکارا

این دانشگاه تقریبا در مرکز شهر بزرگ آنکارا و در بلوار جلال بایار (Celal Bayar) قرار گرفته است. در روبروی این دانشگاه مقبره آتاتورک رهبر بزرگ ترکیه قرار گرفته است که یکی از مهمترین جاهای دیدنی آنکارا و گردشگری ‌آنکارا به شمار می رود. برای درک بهتر موقعیت این دانشگاه می توانید از نقشه زیر استفاده کنید:

بورسیه تحصیلی دانشگاه آنکارا

این دانشگاه هر ساله اقدام به جذب حدود ۵۰۰ دانشجوی جدید از سایر کشورها می کند و افرادی را که دارای شرایط علمی خوب هستند برای تحصیل در دانشگاه بورسیه می کند. اولین شرط پذیرش در دانشگاه آنکارا داشتن معدل و نمرات خوب در مقطع تحصیلی قبلی است. شرط بعدی برای افراد متقاضی شرکت در آزمون یوس (YÖS) و کسب نمره کلی ۱۱۰۰، نمره ۶۵۰ در بخش ریاضیات و کسب نمره ۵۰ در آزمون مهارت های یادگیری یوس را اخذ کنند.

دانشگاه آنکارا 3

چگونه برای بورسیه اقدام کنیم؟

با مراجعه به وبسایت رسمی دانشگاه آنکارا و مراجعه به بخش بورسیه، می توان فرم های پذیرش این دانشگاه را پیدا کرد و با پر کردن و ارسال آنها به بخش مربوطه که در همان صفحه ذکر شده است، اقدامات اولیه برای اخذ بورسیه در این دانشگاه را انجام داد. پس از آن نیز می بایست با شرکت در آزمون یوس و کسب نمرات کافی، منتظر بررسی دانشگاه ماند تا بر اساس اولویت و در صورت قبولی امور دریافت بورسیه را به پایان رساند.

دانشگاه آنکارا 4

رشته های پرطرفدار دانشگاه آنکارا

با توجه به اینکه دانشگاه آنکارا در سال ۲۰۱۹ بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت، نمی توان گفت که رشته تحصیلی خاصی از نظر علمی در این دانشگاه ضعیف است. اما می توان گفت که تعدادی از رشته های تحصیلی این دانشگاه، بسیار پرطرفدار هستند و امکان اخذ بورسیه در این رشته ها نیز وجود داد. تعدادی از این رشته ها به شرح زیر هستند:

  جاهای دیدنی آنکارا

پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی، دندانپزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی از قبیل مهندسی کشاورزی، برق قدرت، نرم افزار، مکانیک و…، حقوق بین الملل، علوم سیاسی و ده ها رشته دیگر.

دانشگاه آنکارا 5

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دانشگاه های استانبول و شهریه آن ها

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×