Skip to content

کار در ترکیه ۲۰۲۱

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 22

آشنایی با کار در ترکیه

معمولا افراد برای پیدا کردن کار در ترکیه به سایت های کاریابی ترکیه، از طریق درخواست شرکت مبدا، اداره کار ترکیه یا به صورت شخصی به این کشور مراجعه می کنند. پیدا کردن کار در ترکیه، ممکن است آنطور که به نظر می رسد آسان نباشد، مخصوصا برای کسانی که اطلاعات کافی در مورد شرایط، پتانسیل، ثبت شرکت در ترکیه و جایگاه شغل ‌های مختلف این کشور را ندارند. این شرایط برای بانوان دشوار تر از آقایان است و قبل از شروع، جدا از جنسیت، برای پیدا کردن یک فرصت شغلی، باید اطمینان حاصل کنید که از مهارت و دانش کافی برای شغل مورد نظر خود برخوردار هستید یا خیر.

در صورت نداشتن مهارت‌ های کافی، می‌ توانید دوره‌‌ های مربوط به هر زمینه‌ ی شغلی که می‌ خواهید را گذرانده و پس از ماهر شدن در آن رشته، برای پیدا کردن شغل رسمی، اقدام کنید. نکته‌ ای که در مورد کار در ترکیه وجود دارد این است که مهارت ‌هایی که در این مدت فرا گرفته‌ اید، برای ادامه کارتان کافی نخواهد بود و برای همگام بودن با مسایل و به خصوص تکنولوژی‌ های روز، شما بایستی همزمان مهارت‌‌ های خود و زبانتان را تقویت و به روز رسانی کنید تا بتوانید در عرصه‌ ی رقابت با دیگر کارکنان بمانید.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 1

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه ۲۰۲۱

طبق آخرین قوانین مربوط به کار در ترکیه در سال ۲۰۲۱، از اتباع خارجی، کسی می تواند درخواست کار در این کشور را داشته باشد که حداقل ۶ ماه از زمان اجازه اقامت وی باقی مانده باشد و اجازه اقامت اش اعتبار داشته باشد. همانطور که می دانید یکی از راه های دریافت اجازه اقامت در این کشور، دریافت اجازه کار در ترکیه (Çalışma izni) می باشد. برای ورود به کشور ترکیه برای کار شما نیازمند اخذ ویزا هستید و باید از وبسایت مربوط به ثبت اجازه کار در ترکیه (اینجا) درخواست خود را جهت بررسی ثبت نمایید.

در این روش شخص جهت اخذ اقامت ترکیه نیازمند یافتن کار می باشد. دو راه برای دریافت اجازه کار در کشور ترکیه وجود دارد:

 • در روش اول اقدام از طریق یک کارفرما که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تایید کند.
 • روش دوم اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه می باشد که این پروسه معمولا ۳۰ روز زمان می برد. می توانید به عنوان مثال به سفارت ایران در آنکارا یا کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کنید.

در صورت کسب اجازه برای کار در ترکیه بر طبق قوانین این کشور، شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه ی خاص در مکان معینی مشغول به کار می شوید. بعد از گذشت یکسال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا سه سال دیگر می باشد.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 2

اخذ ویزای کار در ترکیه چگونه است؟

کسانی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارند باید بدانند که به طور معمول اجازه کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) داده می شود. با این حال، مجوز کار خارجی هایی که در مناطق آزاد کار خواهند کرد توسط وزارت اقتصاد و مجوز کار کادر علمی که قصد کار در موسسات آموزش عالی را دارند توسط شورای آموزش عالی ترکیه صادر خواهد شد.

درخواست های مربوط به اقامت ترکیه از طریق کار، از دو روش، از ترکیه و خارج از ترکیه به وزارت مربوطه ارسال می گردد. خارجی هایی که درخواست اجازه کار از خارج را می دهند، اول از همه، باید با یک محل کار مشخص در ترکیه مذاکره کرده باشند. فرد خارجی باید قرارداد و پیمانی که با کارفرمای ترکیه ای داشته را به نماینده خارجی جمهوری ترکیه ارائه کند و درخواست خود مبنی بر اجازه کار در ترکیه را ثبت نماید.

به فرد خارجی که با درخواست او موافقت شده ظرف مدت زمان ۱۰ روز شماره مرجع داده می شود. پس از آنکه فرد خارجی این شماره مرجع را به کارفرمای خود در ترکیه اطلاع داد، درخواست اجازه کار توسط کارفرما ارائه می شود.

هنگام ارائه درخواست اجازه کار (از خارج از ترکیه)، در صورت مثبت بودن نتیجه درخواست و صدور تأییدیه توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه، فرد خارجی قبل از اینکه به ترکیه برود باید از سفارت ترکیه محل زندگی اش (که از آنجا درخواست داده است) ویزای مشروح (ویزای مجاز به کار) دریافت کند.

شرایط شرکت های ترکیه برای استخدام افراد خارجی

 • در ترکیه شرکتی که که قرار است فرد خارجی در آن مشغول به کار شود باید به ازای هر فرد خارجی، حداقل ۵ نفر بومی اهل ترکیه در آن جا مشغول به کار باشند.
 • خارجی ای که درخواست اجازه کار در ترکیه می دهد، اگر شریک شرکت باشد، شرایط اشتغال پنج نفر برای شش ماه آخر یک سال مرخصی یک ساله در نظر گرفته شده است که از طرف وزارت اعطا می شود.
 • سرمایه پرداخت شده شرکت حداقل باید ۱۰۰ هزار لیر باشد یا فروش ناخالص حداقل ۸۰ هزار لیری داشته باشد یا اینکه میزان صادرات سال گذشته حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد.
 • اجباری است كه شريك خارجي شرکت که درخواست كننده مجوز کار در ترکیه است بايد حداقل ۲۰ درصد سهم سرمايه را داشته باشد و این مقدار كمتر از ۴۰ هزار لیر نباشد.
 • دستمزد ماهیانه ای که توسط کارفرما به اتباع خارجی پرداخت می شود باید مطابق با وظیفه و صلاحیت افراد بیگانه باشد. بر این اساس، براساس حداقل دستمزد، براساس گروه های شغلی و مشاغل شغلی، برخی از دستمزدها تعیین شده است این هزینه ها در قانون لحاظ شده است.
 • در صورت وجود سالن ماساژ مجاز در مؤسسات گردشگری که دارای مجوز از طرف وزارت فرهنگ و گردشگری هستند و حداقل ۴ ستاره هستند، درخواست ماساژور، ماساژ و تراپیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. مطالبات مشاغل که در این محدوده نیستند پذیرفته نمی شوند.
 • در صنعت گردشگری و جهانگردی، انیمیشن سازی و شرکت های برنامه ریزی و سازماندهی اگر ۱۰ شهروند جمهوری ترکیه در آن ها فعالیت داشته باشند دیگر لازم نیست به ازای هر فرد خارجی، ۵ نفر بومی اهل ترکیه در آن جا مشغول به کار شوند.
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 3

مدارک لازم برای اخذ اجازه کار در ترکیه

 • پاسپورت دارای اعتبار به همراه کپی
 • ارائه عکس به تعداد درخواست شده
 • پرداخت هزینه به همراه رسید آن
 • ارائه پیشنهاد یا دعوت نامه از کارفرما
 • تکمیل و ارائه درخواست اینترنتی
 • ارائه دفترچه ویژه اقامت
 • مدرکی دال بر صحت دعوتنامه شما
 • ارائه مدرک تحصیلی
 • ارائه سند ازدواج در صورت تاهل
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 4

تمدید اجازه کار در ترکیه

اولین قراردادی که بین شما و کارفرما در ترکیه بسته می شود معمولا یک ساله می باشد البته که مدت زمان این قرارداد توافقی می باشد. به شما پیشنهاد می گردد ۶۰ روز قبل از اتمام اجازه کار و اقامت در ترکیه نسبت به تمدید اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید. برای مدت ۲ سال دیگر شما می توانید اجازه کار خود را با نظر مثبت کارفرما تمدید نمایید.

بعد از دو سال اگر شما بار دیگر نیز تمام شرایط تمدید اجازه کار داشته باشید می توانید این بار برای مدت ۳ سال اجازه کار خود را تمدید نمایید. باید بدانید در صورتی که شما به مدت ۵ الی ۸ سال متوالی در ترکیه اقامت داشته و یا اجازه کار داشته باشید می توانید برای اجازه کار دائم و اقامت دائم ترکیه اقدام نمایید.

  هزینه اقامت توریستی یک ساله ترکیه

همچنین لازم به ذکر است که در اواخر محدوده زمانی اجازه کار در ترکیه می توان برای دریافت اجازه اقامت از نوع دیگر اقدام کرد. می توانید ۶۰ روز مانده به اتمام اجازه کار در ترکیه با توجه به هدف اقامت خود می توانید برای انواع روش اقامت در ترکیه اقدام کنید. در صورت اتمام اجازه کار و اگر نوع دیگری از اجازه اقامت در ترکیه نداشته باشید در این صورت باید طی ۱۰ روز خاک ترکیه را ترک کنید.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 5

ویژگی های کلی کار در ترکیه

یکی از مهم ترین الویت ها برای کار و استخدام در ترکیه، تسلط به زبان ترکی می باشد. اکثر شرکت ها و کارفرمایان ترکیه از شما می خواهند که به زبان ترکی استانبولی برای صحبت کردن و ارتباط، تسلط داشته باشید. با یادگیری زبان ترکی کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر پیدا می کنید؛ در غیر این صورت به اجبار باید زمان زیادی را در کارهای سخت تر و با دستمزد کمتر شاغل شوید تا زبان ترکی را به مرور زمان بیاموزید .

  بهترین سالن های زیبایی استانبول

در ترکیه تقریبا ۴۵ ساعت در هفته کار می کنند. روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ مشغول به کار هستند. کارمندان معمولا ۱۴ روز در سال قادر به رفتن به تعطیلات با حقوق می باشند و این میزان نسبت به ساعت های کاری فرد افزایش می یابد؛ به این دلیل افراد خارجی بسیاری تمایل به کار در کشور ترکیه را دارند .

 • اگر بواسطه تحصیل در ترکیه و اقامت آن در کشور ترکیه زندگی می کنید، حق درخواست ویزای کار ترکیه را تحت شرایط خاصی خواهید داشت.
 • در میان پردرآمدترین مشاغل ترکیه و مشاغل متعدد معمولا برای مهاجران کار در این کشور با جای خواب در الویت قرار دارد.
 • برای کاریابی تخصصی علاوه بر داشتن زبان ترکی، اقامت توریستی و یا اقامت دانشجویی برای جلب اعتماد کارفرما در مورد اقامت شما ضروری است.
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 6

انواع ویزای کاری در ترکیه

 • ویزای کار دائم: ویژه افرادی است که هشت سال از اقامت و کار مستمرشان در ترکیه می گذرد.
 • ویزای مستقل: مختص افرادی که سابقه ۵ سال کار در ترکیه را دارند.
 • ویزای کار موقت یک ساله: مختص کسانی است که قصد شروع کار در ترکیه را دارند.
 • ویزای کار ویژه: این ویزا تنها به افرادی داده می شود که یا یکی از اجداد آن ها ترک باشد، یا شهروند اتحادیه اروپا باشد، یا ساکن قبرس شمالی باشد، یا پناهجویی باشد که تاییدات اولیه لازم را کسب کرده، یا فردی باشد که از طریق ازدواج با شهروند یا فرد مقیم ترکیه قصد مهاجرت دارد و یا فردی باشد که قصد سرمایه گذاری در بخش فناوری را دارد.
 • ویزای کار موقت ویژه: این ویزا مختص به هنرمندان و ورزشکاران می باشد.
 • ویزای کار فیروزه ای: ویژه افرادی که دارای تحصیلات عالی و سابقه کاری می باشندو یا کسب و کارشان برای آن کشور مفید و سودآور باشد. در این صورت پس از اخذ ویزای فیروزه ای ابتدا از اقامت ۳ ساله و پس از آن اقامت دائم برخوردار می شوند.
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 7

کار در ترکیه با ماوی کارت (Mavi Kart)

ماوی کارت ترکیه جهت تسریع و راحتی انجام فعالیت ها و کارهای شهروندان ترکیه که خارج از این کشور هستند به وجود آمد و به آن ها امکان کار در ترکیه را تحت شرایط خاص فراهم می کند. ماوی کارت ترکیه (Mavi Kart) به عنوان سندی است که به افرادی که از زمان تولد شهروند ترکیه هستند و به نوعی از شهروندی خارج شده اند داده می شود.

شهروندان ترکیه که از شهروندی خارج شده اند می توانند برای فرزندان خود نیز ماوی کارت ترکیه بگیرند. ماوی کارت آبی مجوز تأیید شده در سطح اتحادیه اروپا است که به شهروندان غیر ماهر و متخصص ماهر اجازه کار و زندگی در هر کشوری در اتحادیه اروپا را می دهد، به استثنای دانمارک و ایرلند، که مشمول این پیشنهاد نیستند.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 8

اجازه کار در ترکیه به همراه تحصیل

کسانی که در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه مشغول به تحصیل هستند هم می توانند برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام کنند. امکان دریافت اجازه کار در ترکیه برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی بعد از اتمام سال اول فراهم می شود و شرایط خاص خود را دارد.

ابطال اقامت کاری و تاثیر آن بر اقامت

اگر شخصی اجازه کار در ترکیه داشته باشد به منزله اجازه اقامت وی در طول بازه مشخص شده آن است. بعد از اتمام اجازه کار، شخص ۱۰ روز فرصت دارد تا نسبت به اخذ اقامت با توجه به هدف خود اقدام کند. اگر فرد خارجی هم اجازه اقامت در ترکیه و هم اجازه کار در ترکیه داشته باشد و در صورت اتمام زمان اجازه کار مهلت اقامت وی در ترکیه به اتمام نرسیده باشد قانونا می تواند تا اتمام زمان اقامت، در ترکیه بماند.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 9

کار در ترکیه برای ایرانیان

مهاجرت کاری به ترکیه با توجه به فاصله نزدیک این کشور به ایران و هزینه های پایین زندگی در این کشور به نسبت سایر کشورها مورد توجه بسیاری از متقاضیان کار در خارج از کشور قرار گرفته است. ایرانیان به امید فعالیت در حوزه مشاغل پردرآمد به این کشور مهاجرت می کنند با استفاده از روش های مختلف در این راه قدم بر می دارند. در ادامه به بررسی برخی از این راه ها که ایرانیان برای پیدا کردن کار در ترکیه استفاده می کنند را بررسی می کنیم.

از طریق سایت های کاریابی

ایرانیانی که از طریق سایت های کاریابی ترکیه، برای کار به ترکیه می آیند؛ این گروه به منظور پیدا کردن کار در ترکیه، چه از طریق شرکت های کاریابی در ایران چه به تنهایی به ترکیه می آیند. عموما جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که اکثرا در کارگاه ها، رستوران ها و تولیدی ها بعنوان کارگر ساده مشغول به کار می شوند. این دسته از هموطنان، عموما ترکی استانبولی نمی دانند و بعلت شرایط بد کاری و حتی گاه عدم دریافت دستمزد، پس از مدتی کار را رها کرده و بدلیل ناآشنایی با زبان ترکی استانبولی و ناتوانی در برقراری ارتباطات و نداشتن اطلاعات کافی، جایگزین دیگری نیز پیدا نمی کنند و به ایران باز می گردند.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 10

فارغ التحصیلان دانشگاهی

فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر ترکیه مانند دانشگاه های استانبول در رشته های خوب و در مقاطع بالا که پس از دریافت اجازه اقامت از طرق مختلف در صدد پیدا کردن کار در ترکیه برمی آیند و با ارسال رزومه به شرکت های مرتبط، جذب شده و اقامت کاری ترکیه را نیز دریافت کرده اند.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 11

بازنشستگان

گروهی از ایرانیان که دوران بازنشستگی شان را در ترکیه سپری می کنند معمولا با سپرده بانکی روزگار می گذرانند و در پی سرمایه گذاری و کار در ترکیه نیستند.

ثبت شرکت در ترکیه

گروه یا نفری که برای کار در ترکیه با ثبت شرکت در ترکیه و یا سرمایه گذاری در این کشور اقدام می کنند در حوزه های مختلف اقدام به کار آفرینی و راه اندازی کسب و کار در ترکیه به ویژه در استانبول می کنند.

کار در ترکیه ۲۰۲۱ 12

کارهای هنری و فنی

گروهی که تخصص خاصی در رشته های فنی مانند خیاطی، مکانیکی، عکاسی، گرافیک و… دارند. این گروه گزینه های خوبی برای پیدا کردن کار در ترکیه هستند و با یادگیری زبان ترکی استانبولی توانسته اند در استانبول مشغول بکار شده و حقوق به نسبت خوبی نیز دریافت کنند.

کارگری در ترکیه

گروهی نیز به کارگری ساده در ترکیه روی می آورند. کارگران ساده در رستوران ها، کارواش ها، کارگاه های تولیدی و… کار می کنند.

انواع کار در ترکیه برای آقایان و بانوان

در ادامه ی این مقاله به معرفی انواع کار در ترکیه برای بانوان و آقایان پرداخته ایم؛ این مشاغل عبارتند از:

کار در ترکیه برای بانوان
 • شغل های هنری مانند نقاشی، طراحی و خوش‌ نویسی، موسیقی، چرم‌ دوزی، خیاطی و انجام دوخت‌ های هنری روی لباس، زیورآلات دست‌ ساز، شمع‌سازی، ویترای روی شیشه.
 • حوزه های پزشکی و درمانی؛ موقعیت های شغلی مرتبط با حوزه های پزشکی و درمانی، مانند متخصص زنان، پرستاری، متخص بیهوشی و روانپزشکی، در صدر شغل هایی قرار می گیرند که بهترین میزان حقوق را برای زنان دارند.
 • آشپزی و خدمات خانه‌داری؛ درست کردن انواع غذاهای ایرانی خانگی شیرینی و کیک پزی و یا میوه خشک و …
 • مشاغل مربوط به آرایشگاه؛ مانند کار در سالن های زیبایی استانبول، مشاغل آرایشگاهی (گریمورها، پدیکورها، آرایشگران و غیره).
 • مربیگری؛ اگر شما مدرک و مجوز مربیگری در کشور ترکیه را دریافت کنید، به راحتی می توانید شغل برای خودتان پیدا کنید.
 • مشاغل اینترنتی؛ راه ‌های اشتغال از طریق اینترنت و فضای مجازی آن ‌قدر گسترده و زیاد است که در این مجال نگنجد؛ اما ما به تعدادی از آن اشاره می‌کنیم که بیشتر در دسترس است و تخصص مهارت آن در مدت‌زمان کوتاهی قابل یادگیری است. فروشگاه اینترنتی، تولید محتوا انجام دهید، وب مستر شوید، طراح وب شوید، بازاریاب اینترنتی شوید، سهام و بورس.
 • بازایابی و تحقیق بازار؛ بسیاری از شرکت ها و مجموعه های ایرانی هستند که برای واردات مواد اولیه و یا قطعات مجموعه خود از کشور ترکیه نیاز به تحقیقات بازار و یا مجموعه هایی که برای صادرات کالاهای خود نیاز به بازاریابی دارند وجود دارند شما به راحتی می توانید از این طریق برای خود کسب وکار و شغل راه اندازی کنید.
 • طلاسازی؛ طلاسازی از جمله شغل هایی است که علاوه بر جذابیت زیاد درآمد خوبی نیز دارد. شما می‌توانید با گذراندن دوره‌های طلا و جواهرسازی وارد این شغل پردرآمد شوید.
 • طراحی داخلی؛ اگر در بحث دکوراسیون داخلی تخصص دارید و یا به آن علاقه دارید، می‌ توانید به افراد در زمینه تغییر دکوراسیون منزل و یا محل کارشان مشاوره دهید.
 • پرورش گل و گیاه؛ اگر در منزل خود حیاط، گلخانه یا بالکن‌ دارید، می‌ توانید به پرورش گل و گیاه بپردازید و آن‌ ها را به فروش برسانید. همچنین پرورش گیاهان دارویی نیز گزینه مناسبی است؛ چرا که امروزه استفاده از داروهای گیاهی فراگیر شده است.
 • اینفلوئنسر؛ گر از آن دسته از زنانی هستید که شبکه‌ های اجتماعی تایم زیادی از شما می‌گیرد چرا از آن کسب درآمد نمی ‌کنید؟ با معرفی مناطق توریستی آداب و رسوم و فرهنگ و غذاهای یک منطقه و کشور می توانید به کسب درآمد برسید.
 • فریلنسر؛ از دیگر موارد کار در ترکیه برای آقایان و بانوان این است که اگر در زمینه تایپ، ترجمه و تولید محتوا تخصص دارید، می‌ توانید در ترکیه کار کنید. تنها با داشتن یک کامپیوتر شخصی و اینترنت می توانید در این کشور به کسب درآمد بپردازید.
 • آموزش زبان؛ اگر مدرک زبان انگلیسی و یا کشور دیگری را دارید و یا تخصص در زبانی دارید، باید به شما بگوییم، به راحتی می توانید در مدارس آموزشگاه ها و یا شرکت های بین المللی و چند زبانه در ترکیه کار پیدا کنید. زبان ‌های خارجی که در معمولا در کشور ترکیه تدریس می‌شوند، عبارتند از؛ فرانسوی، آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی و عربی.
 • کار خیاطی در ترکیه؛ خیاطی یکی دیگر از موارد کار در ترکیه است. این روزها شرایط نامناسب کار در ایران، واردات بی رویه لباس و پوشاک از کشور چین موجب مهاجرت خیاطان به کشورهای همسایه از جمله ترکیه شده است. برای کار در کشور ترکیه، دولت شرایط ایده آل و قابل قبولی را به خیاطان پیشنهاد می کند. همچنین می توانید برترین طراحان لباس ترکیه را در این قسمت مشاهده کنید.
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 13

نتیجه گیری و کلام آخر

می توان نتیجه گرفت که پیدا کردن کار در ترکیه و استانبول بطور ویژه، کار بسیار پیچیده و سختی نیست، ولی شروط اصلی آن یکی تسلط به زبان ترکی استانبولی و دیگری داشتن تبحر خاص در رشته آکادمیک یا فنی است و این امری است که در هر کجای دنیا صادق است. افرادی که براساس یک برنامه دراز مدت قصد راه اندازی یا اداره کسب و کار در ترکیه را دارند، چه زن و چه مرد، نیاز خواهند داشت که برای یک پروانه کاری مستقل اقدام کنند.

  رستوران های ایرانی در استانبول

پروانه های کاری مستقل به سختی بدست می آیند مگر اینکه شما بخواهید برای افراد بومی ترکیه شغل های زیادی به وجود آورید. بسیاری از مردم فکر می کنند که درخواست برای چنین ویزایی خیلی آسان تر از گرفتن پروانه های اقامت و شهروندی جدید براساس سرمایه گذاری یا یک شخص با مهارت بالا می باشد.

  رستوران های ایرانی در استانبول

اگر در حال حاضر در ایران زندگی می کنید و قصد دارید برای ادامه زندگی و کار در ترکیه به این کشور مهاجرت کنید باید در مورد هزینه زندگی در ترکیه نیز اطلاعات کافی داشته باشید و بهتر است قبل از هر اقدامی یک سری شرایط را بدانید:

 • اینکه کار در ترکیه به مجوز یا پروانه کار احتیاج دارد.
 • برای کار در ترکیه کجا به دنبال چه شغلی بپردازید.
 • برای کار در ترکیه باید از قوانین استخدامی در ترکیه با خبر باشید تا دچار مشکل نشوید.
کار در ترکیه ۲۰۲۱ 14

سوالات متداول درباره کار در ترکیه

✅ چه کسی می تواند درخواست اجازه کار در ترکیه داشته باشد؟

از اتباع خارجی کسی می تواند درخواست کار در ترکیه را ثبت کند که حداقل ۶ ماه از زمان اجازه اقامت وی باقی مانده باشد و اجازه اقامت اش اعتبار داشته باشد.

✅ در اواخر محدوده زمانی اجازه کار در ترکیه، آیا می توان برای دریافت اجازه اقامت از نوع دیگر اقدام کرد؟

می توانید ۶۰ روز مانده به اتمام اجازه کار در ترکیه با توجه به هدف اقامت خود می توانید برای انواع روش اقامت در ترکیه اقدام کنید.

✅ هنگام تحصیل در ترکیه آیا می توان اجازه کار هم گرفت؟

کسانی که در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه مشغول به تحصیل هستند هم می توانند برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام کنند. امکان دریافت اجازه کار در ترکیه برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی بعد از اتمام سال اول فراهم می شود و شرایط خاص خود را دارد.

✅ آیا ابطال اقامت از طریق کار در ترکیه باعث ابطال اجازه اقامت شخص در ترکیه می شود؟

اگر شخصی اجازه کار در ترکیه داشته باشد به منزله اجازه اقامت وی در طول بازه مشخص شده آن است. بعد از اتمام اجازه کار در ترکیه شخص ۱۰ روز فرصت دارد تا نسبت به اخذ اقامت ترکیه با توجه به هدف خود از اقامت اقدام کند. اگر فرد خارجی هم اجازه اقامت در ترکیه و هم اجازه کار در ترکیه داشته باشد، در صورت اتمام زمان اجازه کار مهلت اقامت وی در ترکیه به اتمام نرسیده باشد قانونا می تواند تا اتمام زمان اقامت در ترکیه بماند.

✅ آیا برای کار در ترکیه داشتن پیشنهاد کاری لازم است؟

بله برای کار در ترکیه باید از یک کارفرمای ترک پیشنهاد شغلی داشته باشید و مجوز کار اخذ شده باشد.

✅ آیا کار در ترکیه بدون مدرک تحصیلی امکان پذیر است؟

در صورت داشتن پیشنهاد شغلی امکان پذیر هست اما برای اخذ جاب آفر افرادی که دارای تحصیلات و مهارت باشند شانس بیشتری دارند.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

 1. کار در ترکیه ۲۰۲۱ 29

  از قانونمندی و روانی آن بسیار خرسند شدم دوست دارم در ترکیه در صنعت طلاسازی یا خیاطی یا آموزش زبان انگلیسی مشغول بکار شم .


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×