Skip to content

جاهای دیدنی آنکارا

جاهای دیدنی آنکارا 35

در مقایسه با جاهای دیدنی استانبول و جاهای دیدنی آنتالیا بسیاری از مردم چنین تصور می کنند که جاهای دیدنی آنکارا خیلی کم بوده یا اصلا جاذبه های گردشگری آنکارا را نمی شناسند؛ باید گفت کسانی که اینطور تصور می کنند باید تجدید نظر کنند زیرا آنکارا از لحاظ جاذبه ها و جاهای دیدنی شهری ثروتمند بوده جاذبه های معروفی مثل Hamamönü، قلعه آنکارا (Ankara Kalesi)، موزه تمدن آناتولی (Anadolu Medeniyetleri Müzesi)، موزه رحمی کوچ (Rahmi M. Koç Müzesi)، آنیت کبیر آنکارا (Anıtkabir) و …. را در خود جای داده است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ۳۰ مورد از جاهای دیدنی آنکارا آشنا خواهیم نمود.

جاهای دیدنی آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا در یک نگاه

جاهای دیدنی آنکارا 1

جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا

در مقایسه استانبول و آنکارا با توجه به اینکه آنکارا بعد از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه است متوجه می شویم از لحاظ جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی در سطح خوبی قرار داشته و بناهای تاریخی و توریستی بسیاری دارد. اغلب کسانی که به آنکارا برای دیدن جاهای دیدنی آنکارا سفر می کنند می توانند از راهنمای تور خود بخواهند که علاوه بر بازدید از آن ها توضیحاتی هم درباره تاریخ هر کدام بدهد.

جاهای دیدنی آنکارا 2

قلعه آنکارا (Ankara Kalesi)

اولین مورد از جاهای دیدنی آنکارا که می خواهیم برایتان معرفی کنیم قلعه آنکارا (Ankara Kalesi) است. قلعه آنکارا سازه ای تاریخی و باشکوه مربوط به دوران قرون وسطی است که با استفاده از سنگ ساخته شده و بومیان آن را با نام کالسی (Kalesi) نیز می شناسند. اغلب ساختمان های مربوط به قرون وسطی در آنکارا، بر اثر جنگ های مختلف از بین رفته اند، به خصوص بر اثر حمله ایرانیان به ترکیه که در حدود سال ۶۲۲ میلادی (در زمان ساسانیان) به وقوع پیوست و سبب خرابی بسیاری از بناهای تاریخی در ترکیه شد.

قلعه آنکارا روی تپه ای بلند و سرسبز به نام اولوس (Ulus) قرار دارد و همین موضوع بر ابهت و زیبایی آن می افزاید. جالب است بدانید در اطراف قلعه آنکارا هنوز هم می توانید خانه های روستایی و محلی مردم بومی را با همان بافت قدیمی‌ مشاهده کنید. خانه هایی که پنجره های شان را با گلدان های گِلی و گل های رنگارنگ تزیین می کنند.

قلعه آنکارا یکی از جاذبه های اصلی دیدنی آنکارا به حساب می آید اما هنوز مشخص نیست توسط چه افرادی و در چه زمانی ساخته شده است و باستان شناسان معتقد هستند که سلسله های متعددی در ساخت این سازه دست داشته اند. با این وجود، به احتمال زیاد نخستین سازندگان این سازه، هیتی ها (Hittites) بودند؛ مردمی که از حدود ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد بر آناتولی شمالی و مرکزی سلطنت می کردند و گفته می شود که این قلعه را برای اهداف نظامی ساخته بودند. امروزه قلعه آنکارا با مغازه های مختلف کادوئی و کافه های اطراف آن علاوه بر منظره زیبایی که دارد، با کوچه های تاریخی اش نیز نظر گردشگران را به خود جلب می کند.

جاهای دیدنی آنکارا 3

حامام اونو در آنکارا (Hamamönü)

در محله حاجت تپه آنکارا منطقه ای به نام حمام اونو وجود دارد. در هنگام ورود به منطقه که از چند پله پایین می روید. کوچه های سنگفرش با خانه هایی دوطبقه به سبک معماری عثمانی حفظ و مرمت شده اند که بیشترشان تبدیل به کافه و رستوران و فروشگاه شده و باعث سرزندگی محله شده اند. این پیاده راه یکی از پر رفت و آمدترین مناطق تفریحی و توریستی شهر در شبانه روز است. اگر از قسمت شمالی خیابان وارد شوید در سمت راست مسجد حاجی موسی و تاج الدین سلطان را میبینید که خانه عاکف ارسوی، شاعر ملی ترکیه هم آنجاست.

در ادامه خانه های تاریخی حمام اونو که از چوب های تیره و نمایی روشن ساخته شده اند را خواهید دید و در انتها مسجد کاراجابی و حاجت تپه را مشاهده خواهید کرد. سمت چپ این معبر تاریخی خانه ها که الان اکثرا کافه هستند می بینید که فضای دلنشینی برای نشستن و غذاخوردن دارند و می توانید مانند بیشتر آنکارایی ها صبح ها برای صرف صبحانه آنجا بروید. مردم محلی این منطقه در فصل تابستان به سینمای روبازی که در (Kabakçı Konağı) واقع شده اهمیت خاصی می دهند.

جاهای دیدنی آنکارا 4

موزه تمدن آناتولی آنکارا (Anadolu Medeniyetleri Müzesi)

این موزه که از جاهای دیدنی آنکارا به شمار می آید در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و امروزه از برترین موزه های ترکیه می باشد. در واقع گردشگران جاهای دیدنی آنکارا با بازدید از موزه Anatolian Civilizations می توانند سفری در تاریخ داشته باشند. موزه تمدن آناتولی با حدود یک قرن قدمت در قسمت جنوبی ارگ آنکارا در منطقه آت پازاری واقع شده و امروزه شامل بازار قدیمی محمود پاشا (Mahmut Paşa) و کورشونلو هان (Kurşunlu Han) یک مسافرخانه معمولی با حیاطی در مرکز می باشد که هر دو این ساختمان ها متعلق به دوره عثمانی هستند.

در این موزه ساختمان قدیمی بازار به بخش نمایشگاهی و کورشونلو هان به قسمت اداری اختصاص داده شده است. در بخش اداری موزه یک سالن کنفرانس، مرکز مدیریت و کارگاه ها قرار گرفته اند و در بخش نمایشگاهی نیز کل اثار مربوط به دوران قدیم وجود دارد. در این موزه که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی آنکارا است هزاران اثر از دوران آشوریان، سلجوقیان، عثمانی ها، نوسنگی و … در فضای موزه خواهید دید و موزه از یک نیم طبقه کوچک در پایین و یک طبقه بزرگ و کامل با سالنی بزرگ و راهروهای متعدد در طبقه همکف تشکیل شده است.

این موزه در منطقه آلتینداغ (Altındağ) آنکارا واقع شده و همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۹ می توانید با پرداخت مبلغ ۴۵ لیر از آن جا دیدن کنید.

جاهای دیدنی آنکارا 5

موزه رحمی کوچ آنکارا (Rahmi M. Koç Müzesi)

موزه راحمی کوچ آنکارا (Rahmi M. Koç Müzesi) یکی دیگر از جاهای دیدنی آنکارا است که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است. این موزه علاوه بر مجموعه عظیم راحمی کوچ، کلکسیونر ثروتمند ترک و مجموعه اشیای مصطفی کمال آتاتورک را هم در بر می گیرد. کانسپت و موضوعیت اصلی موزه، نمایش وسایل و ادوات حمل و نقل بوده ولی در کنارش قسمت های متنوع دیگری نیز وجود دارند.

این موزه که از جاذبه های گردشگری آنکارا است در نزدیکی قلعه آنکارا قرار دارد و کلکسیون بزرگی از اشیا قدیمی را در رابطه با حمل ‌و نقل، صنعت و ارتباطات به نمایش می ‌گذارد. بیش تر اشیا این موزه را خانواده کوچ (Koç) اهدا کرده ‌اند.

این مکان کلکسیونی از اشیا کمیاب را در بر گرفته است که شامل اسباب ‌بازی، فناوری قدیمی و همچنین هواپیما و کشتی در اندازه واقعی است. شعبه دیگری از این موزه نیز با نام موزه رحمی کوچ استانبول در شهر استانبول واقع شده که در مقایسه استانبول و آنکارا، موزه رحمی کوچ استانبول معروف تر بوده و یکی از بهترین موزه های استانبول است.

موزه راحمی کوچ آنکارا در منطقه آلتینداغ (Altındağ) آنکارا واقع شده و روزهای دوشنبه تعطیل است. از سه شنبه تا جمعه بین ساعات ۱۰ تا ۱۷ و روزهای شنبه و یک شنبه بین ساعات ۱۰ الی ۱۸ می توانید از این موزه دیدن کنید و هزینه بلیط ورودی موزه برای افراد بزرگسال ۱۵ لیر است.

جاهای دیدنی آنکارا 6

آنیت کبیر آنکارا (Anıtkabir)

آنیت ‌کابیر یا به فارسی به معنی قبر یادمانی (Anıtkabir) محل دفن مصطفی کمال آتاتورک، رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیان‌گذار و اولین رئیس جمهور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده است. این آرامگاه در مرکز شهر و در بالای یک تپه واقع شده که آنی‌تپه (Anıttepe) نامیده می ‌شود و دومین نقطه مرتفع آنکارا پس از آنکارا کالسی (Ankara Kalesi) یا همان قلعه آنکارا است.

در سال ۱۹۳۸ که آتاتورک درگذشت او را به طور موقتی در موزه مردم ‌‌نگاری آنکارا دفن کردند. پس از آن یک فراخوان بین‌ المللی برای طراحی آرامگاه صورت گرفت با این الزام که طرح‌ های ارسالی باید دستاوردها و شخصیت آتاتورک و ملت ترکیه را به تصویر بکشند. پس از ارزیابی ۴۹ طرح، پروژه مشترک معماران ترک پروفسور امین اونات (Emin Onat)، و دکتر ارهان آردا (Orhan Arda) برگزیده شد. این آرامگاه باشکوه که آنیت کبیر نام دارد، در سال ۱۹۵۳ کامل شد و ترکیبی از حال و هوای معماری سنتی و مدرن است.

جاهای دیدنی آنکارا 7

موزه قوم نگاری آنکارا (Etnografya Müzesi)

موزه قوم نگاری آنکارا (Etnografya Müzesi) یکی دیگر از موزه های معروف ترکیه و از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می شود. موزه فرهنگ شناسی یا قوم نگاری آنکارا موزه ای است که در داخل یک ساختمان سنگ مرمر سفید با معماری فوق العاده واقع شده و به موضوع فرهنگ تمدن ترک اختصاص یافته است.

موزه فرهنگ شناسی در بلوار طلعت پاشا بر روی یک تپه در نمازگاه آنکارا واقع شده و آثاری نفیس و ارزشمند را در معرض دید عموم قرار داده است. این موزه که از جاذبه های گردشگری آنکارا و ترکیه به شمار می آید در ساختمانی واقع شده که طراحی آن بر عهده عارف حکمت بوده و در ۱۹۳۰ بر روی عموم ساخته شده است. این موزه بعد از مرگ آتاتورک در کاخ دولما باغچه استانبول از تاریخ 21 نوامبر ۱۹۳۸ تا ۱۰ نوامبر ۱۹۵۳ به طور موقت میزبان تابوت مصطفی کمال آتاتورک شد تا آنیت کبیر به عنوان آرامگاه دائمی این شخص برجسته ساخته و آماده گردد .

  جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا

موزه قوم نگاری آنکارا هم در منطقه آلتینداغ (Altındağ) آنکارا واقع شده و به جز روزهای دوشنبه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ می توانید از آن جا دیدن کنید و هزینه ورودی موزه ۱۴ لیر است.

جاهای دیدنی آنکارا 8

میدان کیزیلای آنکارا (Kızılay Meydanı)

کیزیلای یک محله در منطقه یا شهرستان چانکایا (çankaya) است که از گرانترین محله های آنکارا به شمار می رود و حتی سفارت ایران در آنکارا نیز در این منطقه واقع شده است.

  گرانترین محله های آنکارا

میدان Kızılay ، یکی از مهمترین مراکز زندگی روزمره در آنکارا، مکان های بی شماری دارد که می تواند از آن برای دوستداران خرید لذت فراهم کند. این میدان که از نظر زندگی شبانه نزدیک به خیابان رنگارنگ ساکاریا (Sakarya) و کوچه همیشه زنده ی کارانفیل (Karanfil) نزدیک است، نام خود را از دفتر مرکزی هلال احمر که زمانی در کنار آن قرار گرفته بود می گیرد.

این میدان هم یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا محسوب شده و کافه های زیادی در حوالی آن وجود دارند. همچنین قلب تپنده حمل و نقل عمومی آنکارا نیز همین کیزیلای است. از دیگر جاهای دیدنی کیزیلای گوون پارک (Güven Park) است. این پارک در منطقه کیزیلای با درختان و نیمکت های بسیار زیادش، یک ایستگاه مترو و یک ترمینال اتوبوس در مجاورت آن، دسترسی آسان به سایر نقاط شهر را فراهم می کند.

جاهای دیدنی آنکارا 9

خیابان تونالی هیلمی آنکارا (Tunalı Hilmi Caddesi)

از دیگر جاهای دیدنی آنکارا خیابان تونالی هیلمی (Tunalı Hilmi Caddesi) است. این خیابان یکی از بهترین و زیبا‌ترین خیابان ‌های آنکارا است. این خیابان پر از مغازه‌ ها، بوتیک ‌ها و مکان ‌های مناسب برای خرید است. می توانید علاوه بر مراکز خرید آنکارا هر آنچه برای خرید نیاز داشتنید را از این خیابان پیدا کنید. این خیابان زیبا و کمی مدرن است و خرید در تونالی هیلمی بسیار عالی و لذت بخش خواهد بود؛ همچنین قیمت اجناس نیز کمی بالا‌تر از دیگر مراکز خرید آنکارا است.

جاهای دیدنی آنکارا 10

پارک کوغولو (Kuğulu Park)

پارک کوغولو نیز به عنوان مورد بعدی از جاهای توریستی آنکارا (Kuğulu Park) در مرکز شهر و درست در خیابان شلوغ تونالی هیلمی واقع شده است. همانطور که گفتیم مردم محلی اکثرا برای خرید به این خیابان مراجعه می‌کنند. جالب است بدانید که پارک کوغولو به خاطر قو و اردک‌ های خود در یک حوضچه مصنوعی، شهرت فراوانی پیدا کرده است. پارک در هنگام عصر محل مناسبی برای گردش و تماشای زندگی روزانه مردم محلی است.

جاهای دیدنی آنکارا 11

موزه زندان اولوجانلار آنکارا (Ulucanlar Cezaevi Müzesi)

موزه زندان اولوجانلار (Ulucanlar Cezaevi Müzesi) که زندان سابق آنکارا است، اولین موزه زندان ترکیه می باشد. موزه زندان اولوجانلار اولین زندان جمهوری ترکیه بوده که در سال ۱۹۲۵ م توسط وزارت امور داخلی ساخته شده و بعد از ۸۱ سال با عنوان زندان تعطیل شد. این زندان در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ میلادی توسط شهرداری آلتینداغ پس از بازسازی به عنوان موزه راه اندازی شد و به یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا تبدیل شد.

توریست های آنکارا که از موزه بازدید می کنند، در ابتدا باید از یک راهروی سرد و تاریک عبور کنند تا وارد بخش Hilton شوند. در این قسمت نویسندگان و شاعران و روزنامه نگاران سیاسی ترکیه ای زندانی بوده اند. بعد از آن قسمت سلول های انفرادی قرار دارد که به اسم Müteferrika معروف بوده؛ فضای این قسمت از موزه کمی سرد و تاریک و ترسناک است و یادآور شرایط زندانیان آن زمان است.

بعد از سلول های انفرادی بخش هایی هستند که تاریخ شهر را بازگو می کنند. در قسمت بعدی اطلاعات، اسناد و وسایل متعلق به زندانیان مشهور قرار گرفته است و پس از آن نیز کتابخانه ای با کتاب هایی از مبارزان دموکراسی و گزارشات زندانیان قرار دارد. در انتهای موزه نیز فروشگاهی برای فروش سوغاتی از جمله دست ساخته های زندانیان قرار دارد که جزو جاذبه های گردشگری مهم این موزه است.

این موزه در منطقه آلتینداغ و خیابان اولوجانلار (Ulucanlar) واقع شده و به جز روزهای دوشنبه همه روزه بین ساعات ۱۰ تا ۱۷ به روی بازدیدکنندگان باز است. قیمت ورودی این موزه برای افراد بزرگسال ۷ لیر و برای دانش آموزان و معلم ها ۲ لیر است.

جاهای دیدنی آنکارا 12

موزه جنگ استقلال آنکارا

موزه جنگ استقلال آنکارا (Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis) در بلوار جمهوریت واقع شده و با بخش های مختلف خود هر ساله هزاران بازدیدکننده را به عنوان یکی از جاهای دیدنی آنکارا به سوی خود جذب می کند. ساختمانی که امروزه موزه جنگ استقلال ترکیه در آن برقرار است در نیمه اول قرن ۲۰ به منظور اولین مجلس ملی کبیر ترکیه (Birinci Meclis) ساخته شد و بعد از چندین بار تغییر کاربری و عملیات بازسازی به موزه تبدیل شد.

این موزه که از جاذبه های گردشگری آنکارا و کشور ترکیه به شمار می آید در آوریل ۱۹۶۱ به عنوان موزه مجلس ملی کبیر ترکیه به بهره برداری رسید. بعد از ۲۰ سال بعد در آوریل سال ۱۹۸۱ عملیات بازسازی و فعالیت‌ های نوسازی بر روی بنا انجام شد تا به عنوان موزه جنگ استقلال ترکیه برای بازدید عمومی بازگشایی گردد .

موزه از قسمت هایی مانند راهرو، مسجد، اتاق هیئت مدیره ریاست جمهوری، اتاق های شورای حکام، اتاق کمیسیون، لابی، اتاق کمیته قانون گذاری، اتاق مدیریت و زیرزمین تشکیل شده است. در این موزه که از مناطق دیدنی آنکارا می باشد اسناد تمامی اتفاقات جنگ استقلال ترکیه با استفاده از عکس و مجسمه ها به نمایش گذاشته شده است؛ همچنین مجسمه مومیایی رئیس جمهورهای گذشته ترکیه نیز در این موزه قرار گرفته اند.

این موزه در منطقه آلتینداغ و محله دوغان بی (Doğanbey) آنکارا واقع شده و بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۹ می توانید از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی آنکارا 13

موزه جمهوریت آنکارا (Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

یکی دیگر از موزه ها و جاهای دیدنی آنکارا موزه جمهوریت آنکارا است. این موزه با بیش از ۳۵ سال قدمت در محله اولوس و بلوار جمهوریت واقع شده است و با اولین مجلس ملی ترکیه (Birinci TBMM) دو دقیقه فاصله دارد. موزه جمهوریت که از جاذبه های توریستی آنکارا به شمار می آید در ساختمانی که بین سال های ۱۹۲۴ تا ۱۹۶۰ میلادی از آن برای مجلس ترکیه استفاده می شده قرار گرفته است و گاهی با نام ساختمان دوم پارلمان ترکیه نیز شناخته می شود.

این ساختمان در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط معماری به نام Vedat Tek به عنوان سالنی برای اجتماع مردم جمهوری خواه طراحی شد اما بعد از گذشت یک سال پارلمان ترکیه به سبب کوچک بودن ساختمان قبلی به این مکان منتقل شد و تا ۱۹۶۰ در این محل باقی ماند.

ساختمان این موزه هم در منطقه آلتینداغ (Altındağ) و محله دوغان بی (Doğanbey) واقع شده و بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۹ می توانید از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی آنکارا 14

مسجد حاجی بایرام آنکارا (Hacı Bayram Camii)

حاجی بایرام یعنی نومان بن کویونلوکا احمد، عارف بزرگ متولد سال ۱۳۵۰ میلادی در یکی از روستاهای نزدیک آنکارا به نام سولفاسول بود. وی که مؤسس مکتب صوفی گری بایرامی نیز می باشد تحصیلات ابتدایی را در آنکارا و بورسا گذراند و سپس وارد مدرسه الهیات معروف به کارا “مدرسه” شد و تحصیلاتش را تکمیل نمود. مسجد حاجی بایرام (Hacı Bayram Camii) در نزدیکی مسجد آگوستوس در شهر آنکارا و محله اولوس قرار گرفته است.

مسجد حاجی بایرام اولین بار در قرن ۱۵ ساخته شد و سپس در قرن ۱۶ به دست عثمانی ها بازسازی گردید. البته بیشتر مشخصات این مسجد شبیه مساجد قرن های ۱۸ و ۱۹ می باشد و آخرین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی به صورت گسترده و با حفظ معماری اش بازسازی شده است.

کاشی کاری های رنگی، سقف های چوبی و آجرهای سبز رنگ که در ساخت نمای داخلی مسجد ساخته شده است، نتیجه ساخت این مسجد در دوران عثمانی ها بوده است. ساخت این مسجد که یکی از جاهای دیدنی آنکارا است یک سال طول کشید و در نهایت در سال ۱۴۲۸ تکمیل شد. به علت قرار گرفتن مسجد و مقبره حاجی بایرام در منطقه اولوس که از مناطق مرکزی در شهر آنکارا می باشد، دسترسی به آن آسان می باشد و به راحتی با استفاده از مترو و اتوبوس می توانید از این منطقه دیدن نمایید.

جاهای دیدنی آنکارا 15

واندرلند اوراسیا آنکارا (Wonderland Euroasia)

واندرلند اوراسیا آنکارا (Wonderland Euroasia) یا آنکاپارک (Ankapark)، بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی اروپا در آنکارا، ۲۰ مارس ۲۰۱۹  با حضور رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور ترکیه افتتاح شد. این مجموعه تفریحی به عنوان بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی اروپا از سوی شهرداری آنکارا در زمینی به مساحت یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع احداث شده است.

این مجموعه بزرگ تفریحی که در سال ۲۰۱۹ افتتاح شد؛ سه برابر بزرگتر از پارک مجیک کینگدام (Magic Kingdom Park) در والت دیزنی فلوریدا است و بزرگترین شهربازی آنکارا و ترکیه محسوب می شود. شهربازی ای که هر گردشگر ماجراجویی دوست دارد که برای یک بار هم که شده در این شهربازی بزرگ در آنکارا حضور داشته باشد و یک شب عالی را در آن سپری کند.

شهربازی آنکاپارک آنکارا (واندرلند اوراسیا آنکارا) از ۲۶ وسیله بازی اصلی تشکیل شده است که در بین آن ها ۱۴ ترن هوایی و ۲۱۱۷ وسیله بازی کوچکتر وجود دارند. همچنین جزیره پرنده، غاریخی و بخش ژوراسیک پارک از بخش ‌های جذاب واندرلند اوراسیا آنکارا هستند.

جاهای دیدنی آنکارا 16

معبد آگوستوس آنکارا (Augustus Tapınağı)

با توجه به گفته های تاریخ شناسان معبد آگوستوس و روم آنکارا در سال ۲۵ پیش از میلاد به دست آگوستوس اکتاویان ساخته شد. معبد آگوستوس و روم، یکی دیگر از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا است که در منطقه اولوس واقع شده و به عنوان سایتی تاریخی مورد استفاده محققان و کاوشگران قرار می گیرد. این معبد که از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می آید با قدمتی بیش از ۲ هزار سال گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 معبد آگوستوس که با نام آنکی رانوم (Ancyranum Monumentum) نیز شناخته می شود در محله حاجی بایرام آنکارا واقع شده و گردشگران آنکارا با بازدید از آن می توانند یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر را ببینند. این معبد از طرف صندوق آثار تاریخی جهان یکی از در معرض خطرترین آثار ترکیه معرفی شد تا اینکه در سال ۲۰۱۶ منطقه حاجی بایرام به همراه مسجد حاجی بایرام ومعبد آگوستوس و روم به لیست آزمایشی میراث جهانی یونسکو اضافه شد. امروزه ورود به داخل معبد ممنوع بوده و گردشگران آنکارا فقط از بیرون می توانند بین ساعات ۹ تا ۱۹ از این اثر تاریخی ارزشمند بازدید کنند.

جاهای دیدنی آنکارا 17

مسجد کجاتپه آنکارا (Kocatepe Mosque)

مسجد کجا تپه (Kocatepe Mosque) بزرگترین مسجد آنکارا است که ۴۵۰۰ متر مربع مساحت و گنجایشی بیش از ۲۴ هزار نمازگزار دارد. جالب است بدانید که حدود دو دهه طول کشید تا ساخت و ساز مرکز معنوی چشمگیر مسجد کامل شود. قبل از پیدا کردن طرح فعلی مسجد که نئوکلاسیک عثمانی است، آن را دو بار در سبک های مختلف بازسازی کرده بودند. این مسجد بزرگ که در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته، در سال ۱۹۶۷ ساخته شده و یکی از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می شود. 

جاهای دیدنی آنکارا 18

پارک سغمنلر آنکارا (Seğmenler Parkı)

در هنگام بازدید از جاهای دیدنی آنکارا اگر احساس کردید که در طول سفر خود به استراحت نیاز دارید، می توانید پس از پارک Kuğulu به پارک دیگری در منطقه ی کاواکلی دره (Kavaklıdere) یعنی پارک سغمنلر (Seğmenler)، بروید. این پارک که در ۶۷ هزار متر مربع زمین ساخته شده است. درست در زیر عمارت Çankaya ، بین بلوار ایران و آتاتورک قرار دارد.

جاهای دیدنی آنکارا 19

تله کابین آنکارا (Ankara Teleferik)

تله کابین بزرگ آنکارا برای اولین بار در آنکارا، پایتخت این کشور به منظور حمل و نقل عمومی احداث گردید و از سال ۲۰۱۴ مرتبا بین دو نقطه از شهر یعنی شنتپه و ینی محله (Yenimahalle – Şentepe) در حال انجام سفر است. این تله کابین که یکی از مهمترین و بزرگترین تله کابین های ترکیه از سال ۲۰۱۴ تا به الان به صورت هماهنگ با متروی این شهر در خدمت عموم قرار گرفته است.

  مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

تله کابین بزرگ آنکارا که یکی از جاهای دیدنی آنکارا است دارای ظرفیت حمل ۲۴۰۰ مسافر در ساعت است. اگر از ایستگاه ینی ماهاله (Yenimahalle) سوار شوید ایستگاه (Şentepe) آخرین ایستگاه شما خواهد بود. در کل این خط تله کابین به همراه دو ایستگاه Yenimahalle و Şentepe ، ۴ ایستگاه دارد. در این تله کابین به طول ۳۲۵۷ متر، ۱۰۶ کابین وجود دارد. هر ۱۵ ثانیه یک کابین به ایستگاه می رسد در نتیجه با اختلاف فاصله ۲۰۰ متر مسافت ۳۲۵۷ متر در حدود ۱۳ دقیقه طی می شود. ظرفیت هر کابین ۱۰ نفر است.

جاهای دیدنی آنکارا 20

برج آتاکوله آنکارا (Atakule)

ساخت برج آتاکوله آنکارا در سال ۱۹۸۷ آغاز شد و ظرف مدت دو سال در سال ۱۹۸۹ به اتمام رسید. این برج که امروزه جزو جاهای دیدنی آنکارا به شمار می رود؛ طی مراسمی با حضور تورگوت اوزال، رئیس جمهور وقت ترکیه افتتاح گردید و بعد از آن مورد بازدید عموم مردم قرار گرفت.

  دیاربکر

این برج با ارتفاع ۱۲۵ متر از بلندترین ساختمان های موجود در آنکاراست و به دلیل مرتفع بودن و همچنین قرارگیری بر روی یک تپه از تمام نقاط شهر قابل رویت است. برج که در مرکز شهر و در منطقه Cankaya قرار گرفته در شب به سبب نورپردازی های مختلفی که بر روی آن انجام شده بسیار زیبا و دیدنی است. در بالای برج یک رستوران گردان با تراس بزرگ قرار گرفته که به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر صرف غذا از منظره شهر آنکارا لذت ببرید.

جاهای دیدنی آنکارا 21

پارک گنچلیک آنکارا (Gençlik Parkı)

به عنوان یک گردشگر می توانید با استفاده از قطار تهران آنکارا به این شهر بیایید؛ از بناهای تاریخی بازدید کنید، بخشی از زمان خود را به موزه ها اختصاص دهید؛ در مراکز خرید آن خریدی دلچسب داشته باشید و یا اینکه برای تفریح به پارک های موجود در سطح شهر آنکارا مراجعه کنید. پارک گنچلیک آنکارا (Gençlik Parkı) یکی از این پارک های آنکارا است که به سبب موقعیت مناسبش در قلب شهر و منطقه آلتینداغ به راحتی در دسترس قرار می گیرد.

پارک گنچلیک آنکارا به معنای پارک جوانان یکی از پارک های پایتخت ترکیه است که با بیش از ۷۰ سال قدمت در قسمت مرکزی آنکارا واقع شده است. پارک گنچلیک زمینی وسعت ۲۷۵ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده و ارتفاع ۸۵۰ متری آن این پارک را به یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی آنکارا تبدیل کرده است. پارک گنچلیک که یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا و ترکیه به شمار می آید در ۱۹ می سال ۱۹۴۳ مصادف با روز ملی جوانان تاسیس شده و از بدو افتتاح با استقبال بی نظیر مردم مواجه شده است.

جاهای دیدنی آنکارا 22

دریاچه موگان آنکارا (Mogan Gölü)

پارک و دریاچه موگان آنکارا؛ یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آنکارا محسوب می شود. این دریاچه به عنوان یک منطقه ویژه شناخته می شود و از وارد شدن به آن جلوگیری می ‌شود. این تصمیم از سال ۱۹۹۰ میلادی برای این دریاچه رقم خورد تا از لحاظ زیست محیطی به آن آسیبی وارد نشود و بتوانند به درستی از آن محافظت نمایند.

در نزدیکی این دریاچه یک دریاچه دیگر به نام ایمیر (Eymir) نیز وجود دارد که حدود سه کیلومتر از شمال شرقی دریاچه موگان فاصله داشته و در فصل ‌هایی که باران زیادی می ‌بارد سطح آب دریاچه بالا می ‌آید و این دو دریاچه تا حدودی به هم نزدیک تر می‌ شوند .

در فصل زمستان اگر مسافر این دریاچه باشید، گونه ‌ای از پرندگان مهاجر از کشورهای شمالی ترکیه را خواهید دید و فصل تابستان زمان مناسبی است تا از اردک‌ های غواص و اردک کاکل قرمز دریاچه موگان دیدن کنید. ؛ این دریاچه که از جاذبه های گردشگری آنکارا درست در فاصله 25 کیلومتری مرکز شهر آنکارا در میان مرزهای منطقه گلباشی جای خوش کرده است .

جاهای دیدنی آنکارا 23

پارک هاریکالار دیاری آنکارا (Harikalar Diyarı Parkı)

سرزمین عجایب آنکارا یا هاریکالار دیاری یک پارک شهری در آنکارا است که در منطقه سینجان (Sincan) قرار گرفته است. سرزمین عجایب هاریکالار دیاری در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و وسعتی حدود ۱۲۰ هکتار دارد. حدود ۹۲هزار تن متر مربع از این پارک برکه های مصنوعی، ۶۵۰ هزار متر مربع آن نواحی سرسبز و ۳۳۰ هزار متر مربع آن مختص نواحی پیاده روی است. درختان بسیاری در این پارک وجود دارد.

این پارک دو زمین بازی بزرگ و هشت زمین بازی کوچک دارد که می توانید بین ساعات ۹ تا ۲۲ از آنجا دیدن کنید. همچنین  مجموعه های ورزشی زیادی از جمله زمین های فوتبال، والیبال، هندبال، زمین تنیسی و استخرهای سرپوشیده و روباز نیز در این پارک تعبیه شده اند.

جاهای دیدنی آنکارا 24

پارک جنگلی آتاتورک آنکارا (Atatürk Orman Çiftliği)

مزرعه جنگلی آنکارا در سال ۱۹۲۵ میلادی به عنوان یکی مزرعه خصوصی توسط مصطفی کمال آتاتورک تاسیس شده است. زمین این مزرعه به صورت بخش بخش توسط خود آتاتورک خریداری شد و در سال ۱۹۳۷ به دولت ترکیه واگذار شد تا به عنوان مکانی برای تفریح و گردش مورد استفاده عموم قرار گیرد. پارک جنگلی آتاتورک آنکارا (Atatürk Orman Çiftliği) یکی از مناطق تفریحی آنکارا است که با قسمت های مختلف و زیبائی های چشم نوازش هر سال گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

پارک جنگلی آتاتورک به عنوان منطقه گسترده تفریحی و زراعتی زیر نظر وزارت کشاورزی و امور روستایی ترکیه فعالیت می کند و دارای بخش هایی چون باغ وحش، چند مزرعه کوچک کشاورزی، گلخانه ها، رستوران ها و مزارع تولید لبنیات می باشد. این پارک جنگلی که از معروف ترین جاهای دیدنی آنکارا به شمار می آید این امکان را به گردشگران آنکارا می دهد تا علاوه بر لذت بردن از هوای تازه و محیط جذاب پارک جنگلی آنکارا، از باغ وحش مجموعه دیدن کنند و از محصولات تولیدی در مزارع آن استفاده نمایند.

جاهای دیدنی آنکارا 25

موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا (Devlet Resim ve Heykel Müzesi)

موزه نقاشی و مجسمه سازی دولتی آنکارا، در سال ۱۹۸۰ افتتاح شد. این موزه میزبان ۱۲۸۹ اثر تولید شده توسط ۳۹۹ هنرمند در دوره های مختلف است. بیشتر مجموعه های تماشایی و فرهنگی نزدیک موزه مردم نگاری آنکارا است و شامل نقاشی و مجسمه های روغنی می باشد. آثار سرامیکی، چاپهای اصلی، عکس ها، هنرهای تزئینی ترکی و آثار مردم نگاری نیز در شش سالن این موزه به نمایش گذاشته می شوند.

پروژه ساختمان موزه دقیقا مانند همسایه اش توسط Arif Hikmet Koyuncuoğlu ترسیم شده است و ساخت آن بین سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۰ انجام شده است. موزه در منطقه آلتینداغ (Altındağ) آنکارا و محله Türkocağı  واقع شده و می توانید بین ساعات ۹ تا ۱۹ از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی آنکارا 26

قلعه استرگون آنکارا (Estergon Kalesi)

لازم نیست برای بازدید از قلعه استرگوم به بوداپست بروید؛ زیرا اگر در تعطیلات خود در آنکارا چند ساعت را در منطقه Keçiören بگذرانید، می توانید از نسخه ی برابر اصلی آن بازدید کنید که یکی از زیباترین جاهای دیدنی آنکارا نیز به حساب می آید.

این ساختمان هنگام ساخت نه تنها از قلعه الهام گرفته بلکه در برخی قسمت ها، از بسیاری از آثار باستانی سلجوقی، به ویژه برج سرخ (Kızıl Kule) عنوان الهام گرفته شده است. با ورود به فضای داخلی توریستی که در سال ۲۰۰۵ با نام مرکز فرهنگی ترکیه برای بازدید کنندگان گشوده شده است، می توانید با نقوش غنی منحصر به فرد برای آناتولی و جغرافیای اسلامی روبرو شوید.می توانید غذای خود را در رستوران همراه با نمای آنکارا بخورید. در بخش مردم نگاری، که نسخه ای از برج سرخ است، می توانید اشیاء خاص در سنین مختلف را نیز بررسی کنید.

جاهای دیدنی آنکارا 27

پارک گوکسو آنکارا (Göksu Parkı)

پارک گوک سو آنکارا (Göksu Parkı) یک پارک عمومی و یکی دیگر از جاهای دیدنی آنکارا است. این پارک که در سال ۲۰۰۳ در محله آریامان در منطقه اتیمسگوت به بهره برداری رسیده، به سبب داشتن جذابیت های بسیار از بدو تاسیس تا کنون از استقبال ویژه ای برخوردار شده است.

پارک گوکسو دارای ۵۰۸ هزار متر مربع فضای قابل استفاده است. این پارک که از جاذبه های توریستی آنکارا به شمار می آید دارای امکانات اجتماعی، مناطق پیک نیک، اسکله شناور، زمین های بازی، مراکز ورزشی، رستوران ها و کافه های مختلف است و به عنوان یکی از محبوب ترین نقاط آنکارا برای گردش های خانوادگی محسوب می گردد.

پارک Göksu دارای دریاچه ای به وسعت ۱۴۰ هزار متر مربع است و از کل مساحت ۵۰ هکتاری آن ۲۵۰ هزار متر مربع به فضای سبز اختصاص یافته است. در فضای سبز این پارک بیش از ۹۸ هزار درخت و بوته کاشته شده و در قسمت های مختلف آن ۳۷ مجسمه به چشم می خورد.

جاهای دیدنی آنکارا 28

منبع: gezipgordum.com

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×