Skip to content

آبشار تورتوم

ارزروم شهری است که می توانید در هر فصل هیجان های مختلفی را تجربه کرده و زیبایی های مختلفی را ببینید. آبشار تورتوم (Tortum)، از بزرگترین آبشارهای ترکیه، یکی از جاهای دیدنی ارزروم است که به بهترین وجه این موضوع را توضیح می دهد. قصد داریم در ابتدا قبل از ارائه توضیحات در مورد آبشار تورتوم شما را کمی با شهر ارزروم (Erzurum) آشنا کنیم.

ارزروم (Erzurum)

ارزروم یکی از استان های شرق ترکیه است و در منطقه آناتولی شرقی واقع شده است. جمعیت این استان ۷۷۰۰۰۰ نفر است و از نظر مساحت نیز جزو یکی از استان های بزرگ ترکیه به شمار می رود. ارزروم به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه کوهستانی، دارای جنگل ها و مناطق سرسبز زیادی نیست اما جزو یکی از شهرهای مهم ترکیه در زمینه کشاورزی به شمار می رود. تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارد و جزو یکی از متفاوت ترین شهرهای ترکیه از نظر آب و هوا به شمار می رود.

 نکته جالب در مورد شهر ارزروم این است که بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا در سال ۲۰۲۱ در ارزروم به بهره برداری خواهد رسید و همچنین آجون ایلیجالی که یکی از مشهورترین چهره های تلوزیون و مدیای ترکیه است اصالتا اهل ارزروم بوده و علاقه خاصی نیز به این شهر دارد.

آبشار تورتوم 1

آبشار تورتوم (Tortum Şelalesi)

آبشار تورتوم از غلبه ی دریاچه ی تورتوم (Tortum Gölü) بر جرم رانش زمین در دره Tev به وجود آمده است. عرض آبشار تورتوم ۲۱ متر و ارتفاع آن ۴۸ متر است. منطقه ی بالکن مانند در مقابل آبشار برای مشاهده آن توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. جالب است بدانید بنا به گفته ها پله های آن جا مانع از تنگی نفس و بیماری های قلبی می شوند.

آبشار تورتوم

شکل گیری آبشار تورتوم

آبشار تورتوم و مناطق اطراف آن تقریباً ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی توده بزرگ رانش زمین که از کمرلیداغ (Kemerlidağ) جدا می شد، دره Tev را که در آن رود تورتوم جریان داشت را بست که باعث ایجاد آبشار تورتوم امروزی شده است. جایی که آب آبشار به آن جا سرازیر می شود طی گذر زمان یک شکل گلدان مانند غول پیکری تشکیل داده است. امروزه در این محل یک محیط طبیعی که در آن می توان ورزش های آبی نیز انجام داد ایجاد شده است.

  تله کابین های ترکیه

آبشار Tortum که در هر دوره از سال زیبایی متفاوتی به خود می گیرد، زیبایی بی نظیری را به دوستداران طبیعت ارائه می کند و آن ها را مجذوب خود می کند. این آبشار از همه جهات شکوه و هیبت خود را به ویژه در ماه های می و ژوئن (Mayıs ve Haziran) نشان می دهد و پس از ماه ژوئن (Haziran) میزان آب کاهش می یابد و این افت سطح آب زیبایی متفاوتی را به آبشار Tortum می بخشد.

آبشار تورتوم 2

آبشار تورتوم دقیقا کجاست؟

علاوه بر خود آبشار تورتوم، اطراف آن نیز به عنوان یکی از مناطق مهم تفریحی ارزروم به حساب می آید. نیروگاه برق آبی که در آبشار Tortum بین سال های ۱۹۵۲-۱۹۶۰ ساخته شده باعث کمک زیادی در عرضه برق در این کشور شده است. این شگفتی طبیعی که در منطقه اوزون دره (Uzundere) قرار دارد، در ۱۰۰ کیلومتری شمال استان ارزروم، ۱۶ کیلومتری منطقه اوزون دره و در لبه شمالی دریاچه تورتوم واقع شده است.

آبشار تورتوم 3

منبع: kulturportali.gov.tr

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×