Skip to content

نقشه راه های ترکیه

یکی از مسائل مهم در زمینه های گردشگری، صنعت و… راه ها و جاده های آن کشور است. تمامی افراد حاضر در یک کشور، چه ساکنین آنجا و چه گردشگران، از راه ها و جاده ها برای رسیدن به مقاصد مورد نظر خود استفاده می کنند. این نشان دهنده این است که راه ها تاثیر مهمی بر اقتصاد و پیشرفت یک کشور دارند. برای همین در این مقاله نیز قصد تشریح راه ها و جاده های ترکیه همراه با کیفیت و دسترسی راه ها را بررسی خواهیم کرد.

امنیت و کیفیت جاده های ترکیه

هم اکنون کشور ترکیه در تمامی مسیرهای بین شهری خود از جاده هایی با کیفیت آسفالت خوب و ایمنی استفاده می کنند. جاده های این کشور در قسمت شرقی کشور عموما جاده های تک بانده و دوبانده هستند. اما در قسمت غربی این کشور در اغلب نقاط جاده ها پهنای بیشتری دارند، زیرا بیشتر شهرهای مهم ترکیه مانند آنکارا و استانبول در قسمت غربی هستند. حتی شهرهای اصلی توسط آزادراهی بسیار زیبا و مناسب که به اتویول نیز می گویند به یکدیگر متصل شده اند که می توانید در روی نقشه ها آن را مشاهده کنید.

نقشه راه های ترکیه 1

سفر زمینی در ترکیه مناسب است یا خیر

با توجه به جزئیات نقشه های کشور ترکیه، جاده های این کشور دارای امکانات رفاهی و استراحتگاه های زیادی هستند و مشکلی همچون بنزین و یا خرابی خودرو در جاده ها، به ندرت مسافرین را آزار خواهد داد. اما قبل از سفر مطالعه نقشه مسیرهای مورد نظر خالی از لطف نیست. بنابراین مسافرت زمینی در ترکیه در صورت انتخاب درست مسیر، می تواند بسیار جذاب و زیبا باشد.

معرفی بهترین سایت ها و اپلیکیشن های راه و جاده ترکیه

در استفاده از نقشه های آنلاین اولین گزینه ای که به خاطر خواهد آمد همان google maps خواهد بود. استفاده از این سایت می تواند کمک زیادی به مسافران بکند اما جزئیات و امکانات راه ها در آن چندان مشخص نیست. برای همین توصیه می شود از سایت ها و اپلیکیشن هایی با جزئیات بیشتر استفاده کرد. اولین سایتی که استفاده از آن توصیه می شود سایت http://turkiyeharitasi.com/ است. این سایت دارای انواع نقشه ها از جمله نقشه استانی، نقشه فیزیکی، نقشه تونل ها و زیرگذرها و از همه مهمتر نقشه تمامی راه های این کشور است. تنها ایراد این سایت نوشتن نام شهرها و راه ها به زبان ترکی است و فقط در راهنمای آن از زبان انگلیسی استفاده شده است. دومین وبسایتی که می توان در مورد آن بحث کرد وبسایت https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Root/Uzakliklar.aspx است که وبسایت رسمی سازمان راه ها و جاده های ترکیه است. مزیت این وبسایت نقشه بندی راه ها و جاده ها به ترتیب استان است که باعث نشان دادن جزئیات بیشتری به کاربران می شود. همچنین از دیگر امکانات این وبسایت محاسبه فواصل بین شهرها و حتی محاسبه فاصله بین مناطق مختلف دو شهر است. اما بازهم نقطه ضعف این سایت نداشتن سایر زبان ها به جز زبان ترکی است.

در بین اپلیکشن های نقشه راه ها و مسیریابی نیز می توان چند گزینه را بررسی کرد. اولین اپلیکیشن Yandex Navigasyon  است که در ترکیه بعد از Google Maps پرطرفدارترین برنامه برای گوشی های همراه است که می توانید با استفاده از آن از وضعیت جوی، ترافیک، پمپ بنزین ها و مراکز خدماتی مطلع شوید. این برنامه دارای زبان های مختلفی است که می توان به راحتی از آن استفاده کرد. این اپلیکیشن هم در پلی استور و هم در اپ استور موجود بوده و قابل دانلود است. برنامه بعدی که می توان از آن استفاده کرد همان برنامه Waze است که در ایران نیز مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد. از مزیت های این برنامه پشتیبانی از زبان فارسی و همچنین راهنمای گفتاری است که می تواند در جاده کمک بزرگی به رانندگان بکند. همچنین می توان با استفاده از این برنامه محل ایست پلیس و یا دوربین های پلیس را نیز تشخیص داد.

سرعت مجاز در جاده های ترکیه

سرعت مجاز در مواضع داخلی شهرهای ترکیه برای خودروهای سواری ۵۰ کیلومتر بر ساعت است اما سرعت مجاز در جاده ها و آزادراه ها بسیار شبیه به ایران است. سرعت مجاز برای خودرو سواری در جاده های تک بانده دوطرفه، ۸۰ کیلومتر بر ساعت، در جاده های دوبانده ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت و در آزادراه ها نیز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است. سرعت مجاز برای اتوبوس ها نیز به ترتیب ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

نقشه راه های ترکیه 2

آزادراه های ترکیه

بیشترین قسمت آزادراه های ترکیه، در قسمت غربی و در بین شهرهای بزرگ و اصلی این کشور قرار دارد. این آزادراه ها که در غربی ترین قسمت آن شهر ادیرنه است و شرقی ترین شهر مشمول آزادراه نیز شهر شانلی اورفا است. این آزادراه در طول مسیر خود شهرهای مهمی همچون استانبول، آنکارا، مرسین، ازمیر و شهرهای بسیاری دیگری را شامل می شود که زمان مسافرت بین این شهرها را بسیار کاهش داده است. قیمت عوارض بین شهرها در آزادراه نیز به معمولا ۱۵ تا ۳۰ لیر، با توجه به طول آزادراه است که همانند آزادراه های موجود در ایران، این عوارض باید در ورودی هر شهر بزرگ پرداخت شود.

نقشه راه های ترکیه 3

بیشتر بدانید: خطوط و نقشه کامل مترو استانبول به همراه نقشه خطوط شبانه روزی

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

2 نظر

  1. خیلی توضیحات عالی و اطلاعات کامل در اختیار خواننده قرار دادید. ممنونم از زحمات شما.

    0

افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.