Skip to content

خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو در ترکیه

در صورتی که بخواهید خرید خودرو در ترکیه را با ایران مقایسه کنید تفاوت های فاحشی را متوجه می شوید؛ به خصوص که در عصر حاضر داشتن خودرو به یکی از ضروریات زندگی در شهرهای بزرگ مبدل شده است. با توجه به این که ترکیه دارای سیستم حمل و نقل و وسایط نقلیه ی بسیار گسترده و مجهزی می باشد باز هم بسیاری از افراد به خصوص ایرانیان ترجیح می دهند خود دارای خودرو شخصی باشند.

در نظر داشته باشید هنگامی که قصد خرید خودرو در ترکیه را دارید تنوع خودروها در این کشور به مراتب بیشتر از ایران می باشند و بسیاری از برندهای معروف تولید اتومبیل در این کشور نمایندگی های فعال دارند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که خرید خودرو در ترکیه سرمایه محسوب نمی شود و در صورتی که بخواهید به عنوان سرمایه گذاری در ترکیه به آن بیاندیشید ضرر خواهید کرد. به این دلیل که افزایش قیمت خودرو که در ایران مشاهده می کنید در ترکیه وجود ندارد و همچنین هزینه های نگهداری خودرو در ترکیه بسیار بالا می باشد.

خرید خودرو در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی می باشد که بر خلاف ایران در آن استفاده از خودروهای دیزلی که با سوخت گازوئیل کار می کنند بسیار رایج می باشد. یکی از دلایل استفاده زیاد از خودروهای دیزلی به نسبت خودروهایی با سوخت بنزین، وارد کننده بودن ترکیه در زمینه سوخت می باشد. البته در نظر داشته باشید که در ترکیه قیمت خودروهای دیزلی به مراتب از قیمت خودروهایی که با بنزین کار می کنند بیشتر است.

بازار اتومبیل ترکیه بازاری با تنوع بالا شامل انواع برندها و مدل های متفاوت می باشد. برندهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی همه در این بازار حضور دارند و شرکت هایی مانند رنو، فیات، تویوتا، هوندا، هیوندای و فورد برای افزایش فروش خود و کاهش قیمت ها در این کشور خط تولید راه اندازی کرده اند. از پرفروش ترین برندهای خودرو ترکیه می توان به برندهای رنو، فیات، فولکس واگن، فورد، تویوتا، هیوندای و پژو اشاره کرد.

خرید خودرو در ترکیه 1

خرید خودرو در ترکیه برای اتباع خارجی

خرید خودرو در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب باصرفه تر از شهروندان کشور ترکیه می باشد و دلیل آن نیز معاف بودن اتباع خارجی مقیم در ترکیه از پرداختن مالیات می باشند. در واقع دولت ترکیه قوانینی را وضع کرده است که در آن خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب راحت تر شده است.

خرید ماشین و خودرو در ترکیه به صورت صفر و مستقیم از کمپانی

همان طور که در بالا نیز ذکر شد در ترکیه بسیاری از شرکت ها و کمپانی های معروف دنیا نمایندگی دارند. به همین دلیل شما به راحتی می توانید به صورت مستقیم از این کمپانی ها خرید داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که هنگام خرید وسیله نقلیه در ترکیه شما در انتخاب مدل های ماشین هیچ محدودیتی ندارید.

بعد از مراجعه حضوری و انتخاب مدل کارهای پرداخت مبلغ خودرو می رسد و سپس شما می توانید برای پلاک کردن خودرو اقدام نمایید. در بسیاری از موارد در زمانی که شما برای خرید خودرو در ترکیه اقدام می نمایید کارهای پلاک نیز انجام می شود. در صورتی که بخواهید برای پلاک در زمانی دیگر مراجعه نمایید به شما برگه ‌ای را بابت تحویل پلاک ارایه می دهند.

خرید خودرو در ترکیه 2

خرید خودرو دست دوم در ترکیه

خرید خودرو دست دوم در ترکیه به مراتب بیشتر از خودروهای صفر می باشد. یعنی در بسیاری از موارد افراد ترجیح می دهند به جای خرید مستقیم از کمپانی ها از خودروهای کارکرده افراد استفاده نمایند که شاید به دلیل قیمت های پایین آنها می باشد؛ زیرا که خودروهای کار کرده و دست دوم به مراتب ارزان تر می باشد. بعد از به توافق رسیدن بر سر قیمت خودرو حتما از کارشناس بخواهید که ماشین را کارشناسی نماید و از وی حتما بعد از پرداخت کردن هزینه اش برگه کارشناسی دریافت کنید.

در ترکیه نیز به مانند ایران شما می توانید برای خرید از سایت های مختلف استفاده کنید. همچنین می توانید قیمت به روز شده انواع خودروها را نیز در آنجا مشاهده نمایید. در زیر به برخی از این سایت ها اشاره شده است:

به نام زدن خودرو در ترکیه

شما چه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید و چه اقامت بلند مدت ترکیه را داشته باشید و یا حتی موفق به اخذ اقامت یکساله ترکیه شده باشید لازم است تا برای به نام زدن خودرو خریداری شده به نوتر مراجعه کنید تا بتوانید برای به نام زدن خودروی خریداری شده به نام خود اقدام کنید. در بسیاری از نوترها مترجم رسمی ترکی وجود دارد که شما می توانید با اطمینان در صورتی که آشنا به زبان ترکی نباشید کارهای خود را انجام دهید. در نظر داشته باشید که در حدود ۲۵۰ لیر هزینه های مربوط به نوتر خواهد بود. همچنین هزینه های قبلی به مانند جریمه ها، مالیات و … به عهده فروشنده خواهد بود که باید همه را تسویه نماید.

  نان سنگک و لواش در ترکیه

بعد از پرداخت مبلغ سند خودرو و کارت ماشین به شما تحویل داه می شود. در این مدت شما به مدت یک ماه فرصت خواهید داشت که اقدام به تحویل گرفتن پلاک خودرو خود کنید. بعد از ثبت نوتر شما باید اقدام به دریافت بیمه کنید.

هزینه تعویض پلاک خودرو در ترکیه

در صورتی که از طریق سایت اقدام می کنید در برگه راندوو که قبل آن باید درخواست داده باشید مشخص می باشد که در چه تاریخ و چه ساعتی باید به ادراه پلیس مراجعه کنید.

  هزینه قبوض در ترکیه

اگر در شهر کوچکی زندگی می کنید و قصد تعویض پلاک خودرو خود را دارید، به خاطر کم بودن مراجعه کننده لازم نیست وقت قبلی بگیرید؛ ولی اگر در شهرهای بزرگی همچون آنکارا، استانبول، آنتالیا و … قبل از مراجعه حضوری بایستی وقت قبلی (randevu) بگیرید. برای تعویض پلاک خودرو در ترکیه باید از وبسایت رسمی ستاد پلیس (از اینجا) به صورت آنلاین وقت قبلی تعویض پلاک بگیرید. اگر در شهر یا استانی باشید که امکان دریافت وقت قبلی آنلاین برای تعویض پلاک در آن جا وجود نداشت می توانید به صورت حضوری اقدام کنید.

در سال ۲۰۲۰ هزینه تعویض پلاک به همراه هزینه نوتر ۲۹۰ لیر + ۵۰ لیر در کل ۳۴۰ لیر است.

خرید خودرو در ترکیه 3

هزینه خرید و نگهداری خودرو شخصی در ترکیه

خودرو شخصی همواره یکی از مسائل مهم برای افرادی است که برای اولین بار پا به کشور ترکیه می گذارند. با توجه به متفاوت بودن سبک نگهداری، خرید و فروش خودروهای شخصی در ترکیه، این سوال همیشه مطرح است که آیا داشتن خودرو شخصی مقرون به صرفه است یا اجاره خودرو در ترکیه؟. برای پاسخ به این سوال یک سری نکات و سوالات در مورد خرید و نگهداری خودروهای شخصی را مورد بررسی قرار می دهیم تا خوانندگان را تا حدودی در این باره آگاه کنیم.

در ترکیه خودروهای شخصی به طور معمول دو نوع هستند، خودروهای بنزینی و خودروهای دیزلی. اما هر یک از این خودروها معایب و مزیت های خود را دارند. خودروهای دیزلی معمولا برای افرادی که مسافت های طولانی را با خودرو طی می کنند مناسب است، در واقع افرادی که سالانه بیش از ۱۵ هزار کیلومتر را با خودرو طی می کنند مناسب است اما برای مواضع شهری و خیابانی، خودروهای بنزینی راندمان بهتری را از خود نشان می دهند.

همچنین صدای موتور خودروهای دیزلی بیشتر از خودروهای بنزینی است و حتی هزینه های تعمیر خودروهای دیزلی هم بیشتر از خودروهای بنزینی است. در موضوع شتاب و سرعت نیز خودروهای بنزینی عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. اما مسئله ای که شاید مهمتر از همه باشد قیمت بنزین و گازوئیل است.

قیمت سوخت های فسیلی در ترکیه با توجه به هر شهر متفاوت  است. اما می توان گفت قیمت بنزین در شهرهای بزرگ و مهاجرپذیر، در حدود ۶ تا ۷ لیر، و قیمت گازوئیل نیز همان ۶ تا ۷ لیر است اما قیمت گازوئیل معمولا در حدود ۲۰ درصد ارزانتر از بنزین است.

خرید خودرو در ترکیه 4

هزینه خرید ماشین در ترکیه چقدر است؟

حال به قیمت خود خودروها بپردازیم. در بازار خودروی ترکیه، اختلاف قیمت بین خودروهای معمولی و لوکس بسیار زیاد است. اما با اینهمه باز قیمت خودروهای شهری و خانوادگی نیز در مقایسه با کشورهای اروپایی گران محسوب می شود. به طور مثال خودروهایی مانند فورد فیستا، فیات دوبلو، رنو کلیو و… که جزو پرفروشترین خودروهای سال های اخیر این کشور هستند، قیمت هایی مابین ۹۰ هزار تا ۱۷۰ هزار لیر را برای خودروهای صفر کیلومتر (مدل ۲۰۲۰) دارند.

اما در بازار ترکیه قیمت خودروهای دست دوم بسیار مقرون به صرفه تر از خودروهای صفر کیلومتر است. به طور مثال خودرو فورد فیستا (۲۰۲۰) که نمونه صفر کیلومتر آن ۱۷۰ هزار لیر است، قیمت نمونه های دست دوم آن با کارکرد حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر را می توان با قیمتی در حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار لیر خریداری کرد. سایر خودروهای شخصی و کم مصرف نیز قیمت های مشابهی دارند اما باید توجه کرد که قیمت خودروهای دیزلی به نسبت بیشتر از خودروهای بنزینی است.

  هزینه خرید اینترنت در ترکیه 2023

در مورد هزینه های نگهداری خودروها نیز می توان چنین بررسی کرد: با توجه به این که قیمت تعویض روغن برای خودروها با توجه به مدل خودرو، کیفیت روغن و … متفاوت است ولی در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ما بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیر برای ماشین های معمولی بوده است. همچنین قطعات مصرفی همچون فیلترهای روغن و هوا قیمتی بین ۳۰ تا ۷۰ لیر را دارند. هزینه تعویض لاستیک نیز با توجه به کیفیت و نوع لاستیک برای یک جفت بین اعداد ۵۰۰ تا بالای ۱۰۰۰ لیر متغیر است و اجرت تعویض آن نیز چیزی حدود ۶۰ تا ۱۰۰ لیر می باشد.

خرید خودرو در ترکیه 5

مسئله بعدی هزینه سرویس و نگهداری است. برای سرویس معمولی خودروهای سواری شهری و خانوادگی دستمزدی مابین ۱۰۰ تا ۵۰۰ لیر دریافت می شود، برای تعمیر سیستم های برقی ۵۰ تا ۵۰۰ لیر و برای صافکاری و رنگ زنی خودروها به طور میانگین و با توجه به میزان خسارت، قیمتی مابین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر پرداخت می شود. باید توجه کرد که قیمت های ذکر شده برای خودروهای معمولی و خانوادگی در نظر گرفته شده است و قیمت نگهداری خودروهای لوکس بسیار بیشتر از خودروهای معمولی می باشد.

  قیمت مواد غذایی در ترکیه

در خلاصه مطلب می توان گفت که خرید ماشین و خودرو در ترکیه مسئله ای است که باید با دقت بسیار زیادی در مورد آن تصمیم گیری شود زیرا تصمیم نادرست در مورد خرید خودرو و یا تعمیر و نگهداری آن می تواند منجر به هزینه های بزرگی شود. اما در صورت آشنایی با قیمت ها و هزینه ها، به راحتی می توان از رانندگی با خودروی شخصی خود در خیابان ها و جاده های کشور ترکیه لذت برد.

اگر قصد خرید خودرو در ترکیه را دارید می توانید از اینجا از شرایط پیش فروش خودرو ملی ترکیه یعنی TOGG با خبر شوید و سفارش گذاری کنید.

خرید خودرو در ترکیه 6

نکات مهم خرید ماشین در ترکیه

 • قیمت خودروهای دیزلی از بنزینی در ترکیه بالاتر می باشد ولیکن باید در نظر داشته باشید که قیمت سوخت بنزین بالاتر است.
 • در صورتی که به عنوان تبعه خارجی قصد خرید خودرو در ترکیه دارید به شما پیشنهاد می شود که خودروهای با پلاک ترک خریداری کنید زیرا که خودروهایی با پلاک های خارجی نیاز به تمدید اجازه تردد در ترکیه دارند. همچنین ماشین با پلاک های خارجی را شما فقط می توانید به شهروندان سایر کشورها بفروشید به همین دلیل سبب می شود که شما فقط مالک خودرو خودتان باشید.
 • بر خلاف ایران در ترکیه برای نقل و انتقال سند خودرو از مبایی نامه استفاده نمی شود. به همین دلیل حتما مبلغ خرید خودرو را در نوتر و بعد از انتقال سند به نامتان واریز کنید. و بهتر است این نقل و انتقال پول از حساب بانکی شما و به صورت مستند به فروشنده باشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که حتما قبل از هر چیزی اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید.
 • بعد از خرید خودرو حتما نسبت به بیمه آن اقدام کنید. در ضمن شما می توانید با ارسال پیامک با هزینه پایین نسبت به انواع خسارت های پرداختی شرکت بیمه مطلع شوید.
 • در صورتی که قصد خرید خودرو در ترکیه و به صورت دست دوم دارید، حتما قبل از هر چیزی نسبت به معاینه فنی آن اقدام کنید. در ترکیه شرکت هایی به نام اکسپرتیز وجود دارند که با پرداخت هزینه های پایین این کار را برای شما انجام می دهند.
 • از اصلی ترین موردهای صادرات ترکیه به اروپا خودرو می باشد به همین دلیل شما با خیال بسیار راحت می توانید از ماشین های با مونتاژ ترکیه استفاده کنید.
 • در ترکیه مالیات بر خودرو به صورت سالیانه از مالک خودرو دریافت می شود و آن هم با توجه به متغیرهایی به مانند حجم سیلندر و مدل ماشین و … می باشد.
 • در نظر داشته باشید به مانند ایران بیمه شخص ثالث اجباری و بیمه بدنی اختیاری می باشد.
خرید خودرو در ترکیه 7

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×