Skip to content

عوارض خودرو در ترکیه 

عوارض خودرو در ترکیه  6

آشنایی با انواع عوارض خودرو در ترکیه 

HGS و OGS دو سیستم تردد الکترونیکی در ترکیه هستند که برای پرداخت عوارض پل ‌ها و بزرگراه‌ ها استفاده می ‌شوند. استفاده از این برچسب ها در عوارضی ها، جهت سهولت در پرداخت هزینه تردد در پل ‌ها و بزرگراه‌ ها و اتوبان ها به کار می ‌رود.

HGS  به معنی سیستم پرداخت سریع است که با استفاده از یک تگ الکترونیکی که بر روی شیشه جلویی خودرو نصب می‌ شود، امکان تردد بدون کاهش سرعت در محور های عوارضی مجهز به این برچسب ها را فراهم می ‌کند. هنگامی که خودرو ها از این محور ها عبور می کنند، هزینه‌ تردد به صورت الکترونیکی از حساب شما کسر می ‌شود.

OGS به معنی سیستم پرداخت خودکار است. در این حالت، هنگامی که با خودرو از محل عوارض بزرگراه‌ ها و پل‌ ها عبور می ‌کنید، این سیستم به وسیله برچسبی که بر روی شیشه جلوی خودرو نصب شده است، به صورت خودکار هزینه را از حساب شما کسر می‌ کند. این روش که قدیمی است از سال 2000 در ترکیه استفاده می شود، اما در حال حاضر توسط سیستم HGS جایگزین شده است.

صف خودرو ها در عوارضی ورود به شهر

مبلغ عوارض عبور از پل های ترکیه

با توجه به این که درگاه های عوارضی در بسیاری از بزرگراه ها و پل های شهر های ترکیه وجود دارد، ممکن است در طول مسیر و با عبور از یک بزرگراه یا پل، چندین عوارض با مبالغ مختلف پرداخت کنید. مبلغ عوارض مسیر های شهری و جاده ای بسته به عواملی همچون کلاس و ابعاد خودرو، ساعت تردد، نوع مسیر و… متفاوت است. تغییر دائمی مبلغ عوارض و همچنین وابستگی آن به این که از کدام مسیر وارد کدام پل می ‌شوید، باعث می ‌شود که نتوان مبلغ دقیقی را اعلام کرد.

همچنین در حال حاضر، هیچ سامانه رسمی محاسبه قیمت در اینترنت برای تمام بزرگراه ‌های ترکیه موجود نمی باشد. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ عوارضی ها، می ‌توانید از مشاورین 188 ترکیه راهنمایی بگیرید.

صف کامیون و ماشین ها در عوارضی

چگونگی نحوه پرداخت عوارض خودرو در ترکیه

همانطور که اشاره شد، برای پرداخت عوارضی ماشین در ترکیه از سیستم های معروف به حمل و نقل آسان و سریع استفاده می شود. پرداخت عوارض در این کشور از طریق دریافت برچسب HGS و نصب آن بر روی شیشه جلو ماشین امکان پذیر است.

با انجام این کار، زمانی که با خودرو در ترکیه از پل‌ ها، بزرگراه ‌ها یا باجه‌ های عوارضی تردد ‌کنید، به علت این عبور طبق محاسباتی که انجام می شود، باید هزینه ‌ای به نام عوارض خودرو پرداخت کنید.

در صورتی که به دلیل کمبود موجودی یا محدودیت‌ های کارت اعتباری، پرداخت خودکار امکان ‌پذیر نباشد، پرداخت عوارض انجام نمی شود، به همین دلیل از طریق پیامک های لیست سیاه / لیست خاکستری عدم پرداخت هزینه به شما اطلاع داده می شود.

زمانی که پیامک لیست سیاه دریافت شود به این معنی است که وضعیت موجودی HGS در این لحظه به حداقل رسیده است. با افزایش موجودی، این وضعیت بهبود خواهد یافت و از لیست سیاه خارج خواهد شد. اما، لیست خاکستری به معنای وضعیتی است که نشانگر نزدیک شدن تراز برچسب عوارض به حداقل مقدار آن می‌ باشد. در صورتی که برچسب عوارض دوباره شارژ شود، از لیست خاکستری حذف خواهد شد.

دریافت برچسب HGS برای خودرو های شخصی

مهم نیست که آیا شما با خودروی شخصی خود که از کشور دیگری خریداری کرده ‌اید به ترکیه سفر می کنید یا با خودرویی که در ترکیه خریداری کرده ‌اید، قصد دارید به این کشور سفر کنید. در هر حالت، برای دریافت برچسب HGS، می ‌توانید به یکی از شعبه ‌های اداره پست ترکیه (PTT) مراجعه کنید. در این مرحله، شما باید کپی مدارک خود را از جمله گواهی ثبت خودرو و پاسپورت را تهیه کنید. سپس بعد از پرداخت هزینه‌ ها و دریافت برچسب عوارض، آن را بر روی شیشه جلوی خودرویتان نصب کنید.

باید توجه داشت که علاوه بر هزینه دریافت برچسب، شما باید هزینه عوارض خودرو را نیز به صورت خودکار پرداخت کنید. برای این منظور، باید برچسب HGS را با پرداخت هزینه اضافی که مقدار آن اختیاری است، شارژ کنید تا در هنگام عبور از درگاه ‌های عوارضی، مبلغ مورد نظر به صورت خودکار از حساب شما کاسته شود. در صورتی که برچسب را شارژ نکنید، باید در بازه‌ های زمانی نسبتا کوتاه مدت، مجموع هزینه عوارض را از طریق اپلیکیشن‌ های مربوطه، مراجعه به اداره پست یا ایستگاه پلیس پرداخت کنید.

در نتیجه، برای استفاده از اتوبان ‌ها و محور های مهم ترکیه، حتما باید برچسب HGS را دریافت و آن را با شارژ کردن و یا پرداخت هزینه‌ های عوارض به صورت دوره ‌ای، به روز نگه دارید.

نمایی نزدیک از ورودی عوارضی ها

دریافت برچسب HGS برای خودرو های شخصی.

در ترکیه، تمام خودرو های اجاره ‌ای به برچسب HGS مجهز هستند. برای دریافت این برچسب باید به شعب اداره پست ترکیه مراجعه کنید.

در صورتی که این برچسب را هنگام رزرو خودرو شارژ نکرده باشید، پس از بازگرداندن و تحویل خودرو و همچنین استعلام هزینه ‌ها از سیستم پلیس راهنمایی و رانندگی ترکیه، شرکت اجاره ‌دهنده مجموع هزینه ‌های عوارض را از شما دریافت می کند. اما اگر شما در زمان رزرو خودرو، هزینه شارژ اولیه را پرداخت کرده باشید، پس از تحویل خودرو استعلام گرفته می شود و مابه ‌التفاوت آن با شما تسویه خواهد شد.

موارد تعیین کننده هزینه عوارض خودرو در ترکیه

 • هزینه عوارض خودرو در پلها و بزرگراه ها و اتوبان‌ های ترکیه، به مجموعه فاکتور های زیادی بستگی دارد که در این جا به چند مورد اشاره می شود.
 •       اندازه و نوع خودرو می ‌تواند هزینه عوارض را تحت تاثیر قرار دهد. در ترکیه، برای خودرو هایی که برای استفاده شخصی باشند، نرخ مالیات کمتری تعیین شده است. اما، اگر خودرو به عنوان تاکسی و یا از انواع دیگر خودرو های خدمات دهنده باشد، به نسبت بیشتری مالیات پرداخت می‌ کند.
 •       هزینه عوارض بر اساس فاصله مسافت و عوارضی هایی که در بزرگراه ‌ها و اتوبان ‌ها طی می ‌کنید تعیین می‌ شود.
 •     هزینه عوارض در برخی مناطق ترکیه، مانند شهر های بزرگ، بیشتر است.
 •     عوارض رانندگی در شب ها در هر مسیری معمولا به صورت نیم بها حساب می شود.
 •       کلاس بندی خودرو ها نیز یکی از عوامل مهم دیگر برای تعیین هزینه عوارض هاست

همچنین، هزینه ثبت خودرو، دریافت برچسب عوارض و شارژ آن نیز به عنوان یکی از بخش‌های اصلی هزینه عوارض خودرو در ترکیه محسوب می ‌شود و بسته به محل ثبت، نوع خودرو و نوع ثبت (شخصی یا حقوقی) متفاوت است.

در کل، هزینه عوارض خودرو در ترکیه بسته به عوامل فوق و تغییرات سالانه متفاوت است. به همین دلیل، امکان بیان همه موارد به صورت شفاف نیست. بنابراین، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره هزینه های عوارض خودرو می توانید با مشاورین 188 ترکیه در ارتباط باشید.

کلاس بندی ماشین ها در ترکیه

در ترکیه، خودروها بر اساس ابعاد به 5 کلاس مختلف تقسیم ‌بندی می‌ شوند. در این سیستم، در خودرو های کلاس ۱ فاصله بین چرخ‌ های خودرو کمتر از 3.20 متر است. این دسته شامل خودروهایی است که عمدتا برای شهری و حمل افراد طراحی شده ‌اند، مثل خودروهای کوچک سواری.

ماشین هایی که فاصله بین چرخ‌ های آن معمولا از 3.20 متر بیشتر است، کلاس 2 هستند.

خودرو هایی مثل اتوبوس‌ ها، با 3 محور از جمله وسایل نقلیه ای هستند که در کلاس 3 و همچنین با 4 محور در کلاس 4 قرار می گیرند.

وسایل نقلیه ای که شش یا بیشتر محور دارند به عنوان وسایل نقلیه کلاس 5 طبقه بندی می شوند. این دسته، خودروهایی با ابعاد بزرگ هستند که برای استفاده در کاربرد های خاص طراحی شده ‌اند. کامیون ‌ها در این دسته قرار می ‌گیرند.

تنها خودروهایی که دارای کلاس ۱ یا ۲ هستند، مجاز به عبور از تونل اوراسیا هستند.

بزرگراه به سمت عوارضی

مجازات نقص قوانین پرداخت عوارض در ترکیه

در صورت عبور از گیت‌ های عوارض HGS و OGS بدون پرداخت هزینه ی آن، شما ملزم به پرداخت جریمه‌ های اضافی در طی ۱۵ روز خواهید بود که معادل ۱۰ برابر هزینه اصلی است. در صورتی که مبلغ جریمه در مدت مشخص شده، پرداخت نشود، ممکن است مجبور به پرداخت چندین برابر از مبلغ اصلی در بازه زمانی کوتاهی شوید. همچنین توجه داشته باشید که اگر جریمه خود را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کنید، حدود ۲۵ درصد تخفیف برای شما در نظر گرفته می شود.

در برخی شرایط، ممکن است خطایی در عملکرد پرداخت عوارض روی دهد. اگر چه بعضی از موارد به عنوان یک عبور غیر قانونی شناخته می‌ شوند، اما در صورتی که HGS موجودی کافی داشته باشد و هیچ مشکلی در کارت اعتباری یا حساب تقاضایی که دستور پرداخت خودکار به آن متصل است، وجود نداشته باشد، عبور توام با جریمه به صورت خودکار لغو می‌ شود و به عنوان عبور معمولی در نظر گرفته می ‌شود.

برای جلوگیری از وقوع مشکلات این چنینی، به شما توصیه می ‌شود تا موجودی HGS و همچنین موجودی حساب یا کارت اعتباری خود را، که برای آن دستور پرداخت خودکار را فعال کرده ‌اید، به صورت منظم بررسی کنید.

پرداخت عوارضی خودرو در ایستگاه عوارضی

عوارض در ترکیه چگونه جمع آوری می‌شوند؟

برای عبور از تونل ها بزرگ راه ها و برخی تونل ها  در کشور ترکیه، عوارضی پرداخت می‌شود. عوارض هنگام عبور از گیت‌های عوارض و فقط از طریق برچسب HGS یا واحد OGS به صورت اتوماتیک و خودکار پرداخت می‌شود.

مجازات نقض قوانین عوارض خودرو در ترکیه به چه شکلی است؟

در صورتی‌ که به این سیستم و قوانین عوارض خودرو توجه نداشته باشید، بعد از ۱۵ روز جریمه‌‌ای را برای شما در نظر خواهند گرفت که تقریبا حدود ۱۰ برابر هزینه اصلی عوارض می ‌باشد. اگر که شما نسبت به این قوانین بی‌توجه باشید ممکن است دچار  مجبور شوید که چندین برابر مبلغ اصلی عوارض خودرو را در فاصله زمانی کمی پرداخت کنید.

آیا محدودیت سرعت برای رانندگی در ترکیه وجود دارد؟ 

در کشور ترکیه در واقع  سه محدودیت سرعت وجود دارد که در خیابان ها و مناطق شهری 50 کیلومتر در ساعت است. در جاده های آزاد 90 کیلومتر بر ساعت و در بزرگراه ها 120 کیلومتر بر ساعت  حد مجاز سرعت شما می‌باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×