Skip to content

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 14

آکبیل (Akbil)

آکبیل (Akbil) یک سیستم بلیط الکترونیکی یکپارچه بود که برای پرداخت کرایه در وسایل نقلیه عمومی در استانبول مورد استفاده قرار می گرفت. آکبیل در سال ۱۹۹۵ صادر شد و در سال ۲۰۰۹ به وسیله ی استانبول کارت جایگزین شد. از زمان جایگزینی آن با استانبول کارت (۲۰۰۹)، مردم می توانستند از آکبیل های قدیمی که داشتند استفاده کنند ولی کارت جدید آکبیل تولید نمی شد؛ در نهایت کارت های آکبیل به طور کامل از ۲۰۱۵ حذف شدند

استانبول کارت

آکبیل در واقع همان استانبول کارت یا استانبول کارت ماهانه (ماوی کارت) است که از دو واژه Akilli + Bilet تشکیل شده که به معنی بلیط هوشمند است. از این بلیط ها (کارت های الکترونیکی) برای پرداخت هزینه حمل و نقل در ترکیه و شهر استانبول و حمل و نقل عمومی در این شهر استفاده می شد که همینک با استانبول کارت جایگزین شده است. هنوز هم گاهی اوقات برخی افراد از همین عنوان اکبیل برای استانبول کارت استفاده می‌کنند.

آکبیل

موارد استفاده از آکبیل یا استانبول کارت امروزی

از آن زمان آکبیل یا (استانبول کارت امروزی)، در اتوبوس های شهری، مترو، متروبوس، حمل و نقل دریایی و کشتی های مسافربری استانبول، تراموای، سیستم تله کابین استانبول، بعضی توالت های شهری به عنوان پول الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 1

ماوی کارت یا استانبول کارت ماهانه

ماوی کارت یا استانبول کارت ماهانه که نام قدیمی آن «آکبیل» است. این کارت همان استانبول کارت ماهانه است که می توانید آن را هر بار شارژ کرده یا اینکه یک بار ماهیانه اعتبارش را افزایش دهید و از آن استفاده کنید.

برای تهیه ماوی کارت، باید ماهانه مبلغ ۲۷۵ لیر (در سال ۲۰۲۰) بپردازید تا ۱۸۰ بار در ماه بدون شارژ کردن الکتریکی، آکبیل خودرا دریافت کنید. ماوی کارت آکبیل برای کسانی که کیملیک کارت کشور ترکیه را دارند مناسب است و مخصوص توریست ها نیست. برای توریست ها بهترین گزینه استانبول کارت است.

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 2

آکبیل (استانبول کارت ماهانه) یا ماوی کارت را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای خرید ماوی کارت یا همان آکبیل قدیمی، با در دست داشتن کارت شناسایی (گواهینامه رانندگی یا پاسپورت)، کارت کیملیک ترکیه و یک عدد عکس به نزدیکترین نمایندگی استانبول کارت می توانید مراجعه کنید. همچنین می توانید با مشاهده آدرس الکترونیکی خرید اینترنتی آن از اینجا از خود سایت حمل و نقل شهرداری استانبول (IETT) ثبت نام کرده و اقدام کنید.

  چگونه با اتوبوس به فرودگاه استانبول برویم؟

به منظور تهیه این کارت گردشگری راه های زیادی وجود دارد، شما برای خرید این کارت می توانید به دکه های داخل ایستگاه های مترو استانبول و اتوبوس، فرودگاه های استانبول، دکه های روزنامه فروشی داخل شهر و همچنین به صورت اینترنتی از سایت های فروش استانبول کارت اقدام نمایید. برای شارژ استانبول کارت های گردشگری نیز به راحتی می توانید از دستگاه های تعبیه شده برای شارژ آن ها در مترو و سایر جاها استفاده کنید.

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 3

هزینه استفاده از آکبیل (استانبول کارت)

با یک کارت گردشگری استانبول چهار نفر می توانند سفر کنند، پس از اینکه اولین مسافر کرایه خود را با این کارت پرداخت کرد باید چند ثانیه صبر کرد و سپس نفر بعد دوباره از این کارت استفاده کند، ما توصیه می کنیم که بیشتر از سه نفر از این کارت استفاده نکنید. از تاریخ ۱۰ شوباط سال ۲۰۲۰ طبق قانون جدید برای هزینه حمل و نقل هزینه های زیر از کارت الکترونیکی کسر می شود:

  • بلیط الکترونیکی تک سفره که قبلا ۲/۶۰ لیر بود به ۳/۵۰ لیر افزایش یافته است.
  • بلیط دانش آموزان که ۱/۲۵ لیر بود به ۱/۷۵ لیر افزایش یافته است.
  • قیمت ماوی کارت یا آکبیل از ۲۰۵ لیر به ۲۷۵ لیر افزایش یافته است.
  • ماوی کارت یا آکبیل ماهانه دانش آموزان که قبلا ۴۰ لیر بود به ۵۰ لیر افزایش یافته است.
آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 4

گرانترین خطوطی که بیشترین مبلغ را از آکبیل شما کم خواهند کرد خطوط مارمارای و اتوبوس های دو طبقه ای باهچه شهیر می باشند. در سال ۲۰۲۰ بر اساس آخرین تغییرات در وبسایت رسمی مارمارای، هزینه برای کل مسیر (۴۳ ایستگاه)، ۷/۷۵ لیر و رفت و آمد بین ۱ تا ۷ ایستگاه نیز ۳/۵ لیر در نظر گرفته شده است. پس از آن ها وسیله ای که بیشترین مبلغ را از کارت آکبیل کم می کند، متروبوس های استانبول (۳/۵ لیر) هستند. این مترو بوس ها که شرق استانبول را به غرب آن و برعکس وصل می کنند، بیشترین شارژ آکبیل را مصرف می کنند.

  نقشه راه های ترکیه

 دولت برای این موضوع نیز راهکاری اندیشیده است. شما هنگامی که متروبوس پیاده می شوید، دستگاه هایی در کنار گیت های خروجی قرار دارد، که با قرار دادن استانبول کارت خود روی این دستگاه ها، مقداری از شارژ بسته به استفاده شما از این وسیله نقلیه برگردانده می شود

  معرفی خطوط مترو استانبول

به عنوان مثال اگر دو ایستگاه کمتر از متروبوس استفاده کردید، مبلغی که به کارت شما برگردانده می شود، نصف هزینه می باشد یعنی ۱ لیر و ۷۵ کوروش. اما باقی مبالغ بسته مسیری که شما از مترو بوس استفاده کرده اید که در کمترین حالت ۱۰ کروش است که به کارت شما برگردانده می شود.

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 5

پس از سفر با استانبول کارت خود چه کار کنیم؟

اگر خواستید بعد از اتمام سفر کارت خود را تحویل باجه های مربوطه دهید و ۶ لیر دریافت کنید. همچنین اگر شما از جمله افرادی هستید که به جاهای دیدنی استانبول علاقمند هستید و زیاد به آن جا سفر می کنید؛ می توانید کارتتان را نگه دارید تا در سفر بعدی از آن استفاده کنید.

اعتبار استانبول کارت چقدر است؟

توجه داشته باشید که این کارت به مدت دو سال اعتبار دارد. اگر هم نخواستید که دیگر به این شهر بروید می توانید آن را به دوستان و آشنایانتان بدهید. لازم به ذکر است که بگوییم به غیر از استانبول کارت، برای کاهش هزینه های سفرتان به استانبول می توانید از کارت موزه استانبول هم استفاده کنید و با خرید آن هزینه کمتری برای گردشگری و بازدید از موزه های استانبول بپردازید.

آکبیل یا استانبول کارت چیست؟ 6

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×