Skip to content

تله کابین های ترکیه

تله کابین های ترکیه 15

در این مطلب در مورد تله کابین های ترکیه (Teleferik) صحبت خواهیم نمود و تله کابین هایی که در حال حاضر در شهرهای مختلف ترکیه استفاده می شوند را خدمت حضور شما معرفی خواهیم کرد.در ادامه ۹ مورد از تله کابین های ترکیه که در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا و اردو قرار گرفته اند را حضور شما معرفی خواهیم نمود.

همچنین در انتهای مطلب پروژه خط تله کابین بغازیچی استانبول (Boğaziçi Teleferik Hatti) که قرار است دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل کند ولی تا کنون ناتمام مانده را بررسی خواهیم کرد.

معرفی تله کابین های ترکیه

تله کابین های ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا و اردو واقع شده اند که در ادامه به ارائه توضیحاتی در مورد هر کدام خواهیم پرداخت.

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

تله کابین های ترکیه

تله کابین استانبول (تله کابین پیرلوتی) – Eyüp–Piyerloti teleferik hattı

اولین مورد از تله کابین های ترکیه تله کابین پیرلوتی استانبول. تله کابین پیرلوتی (Teleferik Pierreloti) خط (Eyüp–Piyerloti teleferik hattı) در سال ۲۰۰۵ توسط شرکتی ایتالیایی ساخته شد. این تله کابین (Gondola)  ۴۲۰ متر طول دارد و از ایستکاه ایوب (Eyüp) مسافران را به فراز تپه پیرلوتی می ‌رساند.

مشخصات تله کابین پیرلوتی

 • این تله کابین ۲ ایستگاه دارد (Eyüp–Piyerloti)
 • مسافران را تقریبا در عرض ۳ دقیقه بین این دو ایستگاه جا به جا می کند
 • ظرفیت این تله کابین ۶۵۰ کیلوگرم (۸ نفر) است
 • تله کابین روزی ۲۰۰ سفر بین ساعات (۸ تا ۲۳ در ایام فصل تابستان) و (۸ تا ۲۲ در ایام فصل زمستان) انجام می دهد
 • تله کابین در هر ساعت ظرفیت جابجایی ۵۷۶ مسافر را دارد
 • تله کابین پیرلوتی (Teleferik Pierreloti) به طور متوسط ۸ سفر را در هر ساعت انجام می دهد

تله کابین بورسا (Bursa Teleferik)

تله کابین بورسا (Bursa Teleferik) اولین و قدیمی ترین تله کابین ترکیه است که در سال ۱۹۶۳ افتتاح شده است. این تله کابین که از جاذبه ها و نشانه های اصلی شهر بورسا است، نزدیک ۹ کیلومتر طول داشته که آن را تبدیل به بزرگترین تله کابین ترکیه کرده است. مراکز تفریحی و خرید که در ایستگاه های تله کابین بورسا وجود دارند حال و هوای خاصی را به آن داده است.

جالب است بدانید این تله کابین در سال ۱۹۶۳ به عنوان یک خط هوایی تراموا افتتاح شد و بعد از ۵۰ سال کارکرد با یک سیستم مدرن بالابر گوندولا (Gondola) چایگزین شد.

تله کابین بورسا در سال ۲۰۱۴ بازسازی شد و امروزه ۴ ایستگاه دارد. اولین ایستگاه آن در منطقه ییلدیریم (Yildirim) بوده و ایستگاه تفرج (Teferrüç) نام دارد و آخرین ایستگاه مسیر نیز ایستگاه هتل های منطقه اولوداغ است.

مشخصات تله کابین بورسا

 • طول مسیر تله کابین بورسا ۸۸۳۷ متر است
 • بین ایستگاه اول و آخر تله کابین بورسا ۱۴۷۵ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد
 • تله کابین بورسا دارای ظرفیت حمل ۱۵۰۰ مسافر در ساعت است

تله کابین آنکارا خط (Yenimahalle – Şentepe)

مورد بعدی از تله کابین های ترکیه خطتله کابین ینی محله – شنتپه (Yenimahalle – Şentepe) است. خط تله کابین  (Yenimahalle – Şentepe) آنکارا در سال ۲۰۱۴ به عنوان تله کابین بزرگ آنکارا و به منظور حمل و نقل عمومی احداث گردید. این تله کابین از سال ۲۰۱۴ مرتبا بین دو نقطه از شهر یعنی شنتپه و ینی محله (Yenimahalle – Şentepe) در حال انجام سفر است.

این تله کابین از سال ۲۰۱۴ تا به الان به صورت هماهنگ با متروی این شهر در خدمت عموم قرار گرفته است. اگر برای انجام کارهای روزانه خود هنگام تردد در شهر از تله کابین آنکارا استفاده کنید به میزان چشم گیری در وقت صرفه جویی خواهید نمود. به هرحال اگر ساکن آنکارا هستید یا اگر قصد سفر به این شهر را دارید بنا به نیازتان هم می توانید برای دور زدن ترافیک و هم اینکه به عنوان تفریح سوار این تله کابین شده و منظره شهر را از زاویه ای متفاوت ببینید.

تله کابین های ترکیه 1

مشخصات تله کابین آنکارا خط (Yenimahalle – Şentepe)

 • این خط دارای ظرفیت حمل ۲۴۰۰ مسافر در ساعت است
 • تله کابین از ایستگاه مترو ینی ماهاله (Yenimahalle) شروع و تا مرکز (Şentepe) ادامه دارد
 • خط تله کابین بین دو ایستگاه Yenimahalle و Şentepe ، در کل از ۴ ایستگاه تشکیل شده است
 • طول مسیر ۳۲۵۷ متر است
 • در تله کابین ۱۰۶ کابین وجود دارد و ظرفیت هر کابین ۱۰ نفر است
 • هر ۱۵ ثانیه یک کابین به ایستگاه می رسد در نتیجه با اختلاف ارتفاع ۲۰۰ متری بین (Yenimahalle – Şentepe) مسافت ۳۲۵۷ متر در حدود ۱۴ دقیقه طی می شود
 • در ۱۹ قسمت مختلف از این تله کابین دکمه های مربوط به وضعیت اضظراری تعبیه شده اند

تله کابین آنکارا خط کچی اورن (Keçiören)

مورد بعدی از لیست تله کابین های ترکیه، تله کابین آنکارا، خط کچی اورن (Keçiören) است. تله کابین کچی اورن آنکارا دومین تله کابین آنکارا بوده که در سال ۲۰۰۸ شروع به کار کرد.

تله کابین های ترکیه 2

مشخصات تله کابین (Keçiören)

 • این خط دارای ظرفیت حمل ۱۲۰۰ مسافر در ساعت است
 • در این خط کلا ۱۶ کابین فعالیت می کنند و هر کابین ماکزیمم ظرفیت ۸ مسافر را دارد
 • تله کابین بین دو ایستگاه فعالیت می کند و زمان سفر یک طرفه بین دو ایستگاه تقریبا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد
 • طول مسیر ۱۶۵۳ متر است
 • اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه ۶۵ متر است

تله کابین آکروپلیس ازمیر (Akropolis Teleferik Hatti)

تله کابین آکروپلیس ازمیر (Akropolis Teleferik Hatti) مورد بعدی از تله کابین های ترکیه است که در شهرستان (منطقه) برگاما (Bergama) ازمیر واقع شده است. تله کابین آکروپلیس ازمیر در سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را شروع کرد.

  پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان

قبلا توریست هایی که قصد سفر به شهر تاریخی برگاما را داشتند باید مسیر پر پیچ و خم ۳/۵ کیلومتری را طی می کردند. همچنین طی تحقیقی مشخص شد که صر و صدای اتوبوس هایی که در مسیر رفت و آمد می کردند باعث آسیب رسانی به بناهای تاریخی شهر برگاما می شد. این گونه بود که با در نظر گرفتن این شرایط و با هدف تسریع و آسان نمودن سفر به شهر تاریخی برگاما که در ارتفاع ۲۲۰ متری واقع شده است، این تله کابین تاسیس شد.

تله کابین های ترکیه 3

مشخصات تله کابین (Akropolis Teleferik Hatti)

 • طول مسیر ۷۰۰ متر است
 • این خط دارای ظرفیت حمل ۱۲۰۰ مسافر در ساعت است
 • اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه ۲۲۰ متر است

تله کابین بالچوا ازمیر (Balçova Teleferik Hatti)

مورد بعدی لیست تله کابین های ترکیه، تله کابین بالچوا است. بالچوا یکی از مناطق (شهرستان) شهر ازمیر است. در سال ۱۹۷۰ میلادی شهردار وقت این شهر با دیدن تله کابینی در یکی از شهرهای کشور رومانی تصمیم گرفت در بالچوا هم یک خط تله کابین مشابه آن احداث کند. وی در آن دوران که تله کابین بورسا تنها خط تله کابین ترکیه بود به آن شهر سفر کرد و با مسئولان سازنده تله کابین بورسا دیدار کرد.

  شهر زیبا و توریستی آلاچاتی ازمیر

وی در نهایت توانست رویای خودش را محقق کند و در سال ۱۹۷۴ موفق به احداث تله کابین بالچوا (Balçova Teleferik Hatti) شد. تله کابین بالچوا بین دو ایستگاه تپه یشیل اوغلو (Yeşiloğlu Tepesi) و قله کوه دده (Dede Mountain) رفت و آمد می کند. این تله کابین که مدتی به سبب تعمیرات قابل استفاده نبود در سال ۲۰۱۵ با صرف هزینه ۱۵ میلیون لیر دوباره راه اندازی شد.

تله کابین های ترکیه 4

مشخصات تله کابین بالچوا

 • خط تله کابین بالچوا دارای ظرفیت حمل ۱۲۰۰ مسافر در ساعت است
 • طول مسیر تله کابین ۸۱۰ متر است
 • اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه ۳۱۶ متر است

تله کابین الیمپوس آنتالیا (Olimpos Teleferik)

تله کابین الیمپوس آنتالیا مورد بعدی از تله کابین های ترکیه است که در سال ۲۰۰۷ در کوه های تاهتالی آنتالیا (Tahtalı Mountain) احداث گردیده است. فاصله این تله کابین از مرکز شهر آنتالیا ۵۰ کیلومتر بوده و در شهرستان (منطقه) کمر (Kemer) واقع شده است.

  شهر زیبا و توریستی آلاچاتی ازمیر

تله فریک الیمپوس آنتالیا که از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آید در منطقه کمر آنتالیا و پارک ملی بیداقلاری واقع شده و از طولانی ترین تله کابین های موجود در قاره می باشد. همه ساله این تله کابین توسط بیش از ۳۵۰ هزار توریست مورد بازدید قرار می گیرد.

تله کابین های ترکیه 5

مشخصات (Olimpos Teleferik)

 • ارتفاع بین ایستگاه اول و آخر این تله کابین امکان بازدید از مناطق اطراف را از ارتفاع ۲۳۶۵ متری را فراهم می کند
 • با این تله فریک فاصله بین ایستگاه اول تا آخر در ۱۰ دقیقه طی می شود
 • طول مسیر تله کابین آنتالیا ۴۳۵۹ متر است
 • تله کابین آنتالیا دارای ظرفیت حمل ۴۸۰ مسافر در ساعت است

تله کابین اردو (Ordu – Boztepe Teleferik Hatti)

یکی دیگر از تله کابین های ترکیه که در شهر اردو (Ordu) واقع شده است، خط تله کابین (Ordu – Boztepe Teleferik Hatti) است که از طرف شهرداری اردو و در اطراف منطقه بزتپه (Boztepe) در این شهر خدمت رسانی می کند.

  واندرلند اوراسیا آنکارا

تله کابین اردو در سال ۲۰۱۲ با هزینه نزدیک به ۶ میلیون دلار احداث شد. ایستگاه پایینی (مرکز شهر) تله کابین اردو در کنار ساحل دریای سیاه (Karadeniz) واقع شده است و با ایستگاه آخر (Boztepe) ۴۹۸ متر اختلاف ارتفاع دارد.

تله کابین های ترکیه 6

مشخصات تله کابین اردو

 • تله کابین اردو ۲۸ کابین داشته و هر کدام ظرفیت ۸ مسافر را دارد
 • سفر از ساحل کارادنیز تا بزتپه ۶/۵ دقیقه طول می کشد
 • طول مسیر تله کابین اردو ۲۳۵۰ متر است
 • تله کابین اردو دارای ظرفیت حمل ۱۸۰۰ مسافر در ساعت است

تله کابین ماچکا – تاشکیشلا (Maçka – Taşkışla Teleferik Hatti)

مورد بعدی از تله کابین های ترکیه از قدیمی ترین های استانبول است. خط تله کابین ماچکا – تاشکیشلا (Maçka – Taşkışla Teleferik Hatti) اولین تله کابین شهر استانبول است که در ۱۱ آوریل سال ۱۹۹۳ شروع به کار کرد و در منطقه شیشلی استانبول واقع شده است.

این تله کابین با هدف راحت کردن رفت و آمد بین پارک دموکراسی (Demokrasi Parki) و (Beyoğlu Evlendirme Dairesi) احداث شد. استفاده از این خط تله کابین فاصله بین دو نقطه را به حداقل رسانده و در طول مسیر می توان از منظره زیبا این شهر بهره مند شد.

تله کابین های ترکیه 7

مشخصات تله کابین ماچکا (Maçka)

 • خط تله کابین ماچکا – تاشکیشلا ۳۰۰ متر طول دارد
 • اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه تله کابین (Maçka – Taşkışla) ۴۲ متر است.
 • در هر ساعت ۲۸۸ مسافر را بین دو مقصد جابجا می کند.
 • تله کابین ظرفیت ۶ مسافر با ۴ کابین را دارد

تله کابین بغازیچی استانبول (Boğaziçi Teleferik Hatti)

در سال ۱۹۸۳ میلادی در روزنامه ترجمان (Tercüman) خبری مبنی بر احداث تله کابین بغازیچی استانبول (Boğaziçi Teleferik Hatti) منتشر شده بود؛ پروژه ای که قرار بود بعد از پل بغازیچی برای دومین بار قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم دیگر وصل کند.

پروژه تله کابین بغازیچی قرار بود بین کوروچشمه (Kuruçeşme) و کاندیلی (Kandilli) در استانبول احداث شود و ظرفیت جابجایی ۶۰۰ مسافر در ساعت را نیز داشته باشد. از سایر ویژگی های این تله کابین این بود که تله کابین به ارتفاع ۱۰۰ متر با دریا فاصله داشته باشد و مسیر بین این دو نقطه را در ۴ دقیقه طی کند؛ ولی پروژه پس از گذر ۸ ماه از شروع با توجه به امکان سنجی های انجام شده در آن دوران نیمه تمام باقی ماند و محقق نشد.

پس از گذر چند سال بار دیگر پروژه ای با همین نام (Boğaziçi Teleferik Hatti) این بار با مسیری متفاوت از طرف کادیر توپباش مطرح شد. مسیر جدید تله کابین بغازیچی این بار بین مناطق مجیدیه کوی (Mecidiyeköy) از قسمت اروپایی و آلتونیزاده (Altunizade ) در قسمت آسیایی استانبول بود.

بر اساس این پروژه قرار بود مسافری که از مجیدیه کوی (Mecidiyeköy) سوار تله کابین می شود بعد از گذر از ایستگاه زنجیرلیک کویو (ZincirlikKuyu) و منطقه (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) با دیدن منظره زیبای بوغاز وارد ایستگاه آلتونیزاده (Altunizade) در قسمت آسیایی استانبول شود؛ ولی این پروژه نیز با امکان سنجی های انجام شده در آن دوران محقق نشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×