Skip to content

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 15
در این مقاله می توانید تبلیغ هدفمند داشته باشید:

اگر شغل مرتبط با این مقاله در ترکیه دارید، می توانید برای نمایش بهتر در اینجا تبلیغ کنید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

هنگام مهاجرت به هر کشوری از جمله ترکیه چند دغدغه‌ی اصلی برای خانواده ها وجود دارد که از مهمترین آنها سوالاتی از این قبیل است که آیا مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه وجود دارند؟ آیا این مدارس ایرانی برای تحصیل فرزندانشان مناسب می باشند یا خیر؟ هزینه مدارس چقدر است؟ و … در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

عموما سه گزینه برای خانواده های ایرانی برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس ترکیه وجود دارد:

 • تحصیل در مدارس بومی ترکیه به زبان ترکی
 • تحصیل در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی
 • تحصیل در مدارس ایرانی و فارسی زبان ترکیه

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کامل در مورد گزینه‌ی سوم، یعنی مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه را برای شما عزیزان آماده کنیم.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه

مدارس ایرانی ترکیه

در سال های اخیر مدارس ایرانی و فارسی زبان ترکیه، توسط بسیاری از شهروندان ایرانی که اقامت ترکیه داشته یا قصد مهاجرت به ترکیه را دارند مورد استقبال قرار گرفته است و همانطور که می دانید شرایط تحصیل در ترکیه طوری است که به دلیل داشتن هزینه پایین، کیفیت عالی آموزشی، ارائه بورسیه تحصیلی و سایر امکانات خوب دیگر، باعث جلب توجه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی شده است. این مدارس در شهرهای استانبول و آنکارا قرار گرفته اند. اگر خانواده هایی که در کشور ترکیه اقامت دارند بخواهند که فرزندانشان به زبان فارسی و زیر نظر سیستم آموزش و پرورش ایران به تحصیلات خود ادامه دهند می‌توانند از این مدرسه‌ها استفاده نمایند.

 این مدرسه‌ ها به نسبت مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه هزینه‌های ثبت نام پایینی دارند. تقویم آموزشی مدارس ایرانی در ترکیه به مانند ایران بوده یعنی ثبت نام از اوایل تیر ماه شروع می‌شود و شروع کلاس ها نیز از اول مهر ماه می باشد. نحوه آموزش به کودکان نیز بر اساس سیستم آموزشی داخل ایران پایه گذاری شده است.

لازم به ذکر است که بدانید دانش آموز با ثبت نام در مدارس ایرانی ها در ترکیه قادر نخواهد بود که اقامت ترکیه را دریافت کند بلکه لازم و ضروری است که قبل از ثبت نام نسبت به اخذ اقامت کوتاه مدت یا یکساله ترکیه اقدام نمایید. اقامت شش ماهه مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه

سیستم آموزش مدارس ایرانی ترکیه

سیستم آموزش این مدارس کاملا منطبق با سیستم آموزش و پرورش داخل ایران می باشد. روزهای حضور در مدرسه به جای شنبه تا چهارشنبه که در ایران رایج است در ترکیه از روز دوشنبه تا جمعه می باشد. ساعات تدریس با توجه به مقاطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. البته که در اکثر این مدرسه ها کلاس های فوق برنامه نیز رواج داشته و برگزار می‌گردد.

در اکثر مواقع کلاس ها مختلط برگزار می گردد مگر این که تعداد دانش آموزان ثبت نام شده از هر دو جنس به میانگین رسیده باشد که در آن صورت امکان تشکیل کلاس ها به صورت جداگانه نیز وجود خواهد داشت. باید بدانید که یکی از ملزومات تحصیل در این مدرسه ها داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و افرادی که به هر دلیلی تابعیت جمهوری اسلامی ایران از آن ها سلب گردیده است مجاز به ثبت نام در این مدارس نمی باشند.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 1

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه

تقریبا در همه کشورهائی که دولت جمهوری اسلامی دارای سفارتخانه می‌باشد به منظور رفاه حال پرسنل کنسولی، وزارت آموزش و پرورش با همکاری دولت میزبان و نهادهای آموزشی اقدام به راه اندازی مدرسه ای فارسی زبان و و منطبق با قوانین آموزش و پرورش ایران می نماید. در این راستا سایر هموطنانی که بواسطه ادامه تحصیل، فعالیت های تجاری و … در آن کشور هستند هم می توانند از ظرفیت خالی مدرسه استفاده نمایند و در صورت تمایل نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام نمایند.

  آزمون یوس (YOS)

در زمان نگارش این مقاله به تاریخ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، چهار مدرسه ایرانی در ترکیه مشغول به فعالیت می باشند که دو مورد اول از مهم ترین و پرطرفدارترین مدارس ایرانی در ترکیه هستند:

مجتمع آموزشی و پرورشی ۲۲ بهمن آنکارا

یکی از مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه که در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه و دبیرستان تدریس می کند، مجتمع آموزشی و پرورشی ۲۲ بهمن آنکارا است. زمان ثبت نام در این مدرسه از اول تیر ماه هر سال تحصیلی است. برای ثبت نام در این مدرسه ارائه مدارک خاص هر مقطع تحصیلی الزامی است.

آدرس و شماره تلفن مدرسه‌ی ۲۲ بهمن آنکارا

مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا، در خیابان رشید غالب جنب رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

  همه چیز در مورد مدارس ترکیه

شماره تماس:

 • ۰۳۱۲۴۴۶۱۳۸۴
 • ۰۳۱۲۴۴۷۸۳۵۰

کد شماره گیری برای کشور ترکیه ۰۰۹۰ می باشد.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول

یکی دیگر از مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه مجتمع آموزشی فجر ایرانیان است. این مدرسه در استانبول بوده و از سال‌های دور در این شهر تأسیس گردیده است. این مجتمع آموزشی از بدو تاسیس تاکنون بدون وقفه در امر آموزش و پرورش ایرانیان مقیم ترکیه فعالیت داشته است. دوره تحصیل در این مدرسه از پیش دبستانی تا سال چهارم دبیرستان است و کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می دهد.

ثبت نام برای ورود به این مدرسه هر ساله از اول تیرماه آغاز می گردد و طول تحصیل در این مجتمع ۱۲ سال و براساس نظام آموزشی ایران به صورت دو دوره در ابتدائی و دو دوره در متوسطه می باشد. هر دوره ۳ سال و مجموعا ۱۲ سال می باشد. ثبت نام به طور معمول پس از پایان امتحانات و پس از برگزاری کنکور سراسری از دهم تیر ماه شروع می شود.

آدرس و شماره تماس مدرسه‌ی فجر ایرانیان استانبول

خیابان دیوان یولو، سلطان احمد، فرعی عمران اوکتم، عدلیه سرای، کوچه ی ترزی حانه، پلاک ۷

شماره تماس:

 • ۰۲۱۲۵۱۷۸۲۲۵

کد شماره گیری برای کشور ترکیه ۰۰۹۰ می باشد.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 2

مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ آنکارا

مدرسه فرهنگ نیز یکی دیگر از مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه شهرآنکارا می باشد که به تازگی در ۱۵ آذرماه ۹۸ تاسیس شده است. این مدرسه غیرانتفاعی از سال دیگر در مقاطع متوسطه دوره اول و دوم دانش آموز می پذیرد. طبق آخرین اخبار شهریه‌ی در نظر گرفته شده برای این مدرسه حدود ۲۰۰۰ یورو می باشد.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 3

آدرس و شماره تلفن مدرسه غیرانتفاعی فرهنگ

مدرسه‌ی غیر دولتی فرهنگ در شهرستان چانکایا محله‌ ایلک باهار واقع شده است.

شماره تماس:

 • ۰۳۱۲۴۹۱۲۳۵۲

کد شماره گیری برای کشور ترکیه ۰۰۹۰ می باشد.

خرید و اجاره خانه در آنکارا، محله اسات، شهرستان چانکایا

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 4

مجتمع بین المللی نور معرفت استانبول‌

در پی اینکه این مدرسه مجوزهای کافی برای ادامه فعالیت را کسب نکرده بود، مدیران مدرسه بین المللی نور معرفت با تلاش مستمر خود و متعاقباً تنظیم تفاهمنامه فرهنگی اقتصادی بین این دو کشور همسایه برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ قصد فعالیت مجدد خود را خواهند داشت

  آزمون ست (SAT) ترکیه

نظام آموزشی بر اساس قواعد بین‌المللی و حد مقدور با اصلاح کتابهای Mclaren و Pearson و Longman در کلیه پایه های تحصیلی آموزش داده خواهد شد کارنامه های صادره به سه زبان ترکی، انگلیسی و فارسی می‌باشد. همچنین واحد آموزش زبان فارسی نیز در برنامه‌های درسی هر پایه پیش بینی گردیده است.

  دانشگاه های استانبول و شهریه آن ها

هدف در مدرسه بین المللی نور و معرفت، تربیت و آموزش ایرانیان جهت راه یابی به دانشگاه‌های موفق ترکیه و انگلیسی زبان اقصی نقاط جهان می باشد و فارغ التحصیلان این مدرسه امکان اخذ بورسیه را نیز از دانشگاه‌های معتبر خواهند داشت

چنانچه مجوزات لازم اخذ و تعداد دانش اموزان به حد نصاب برسد شروع مدرسه غیر انتفاعی از اول مهرماه  بوده  و شهریه از پایه اول تا ششم ۱۰۰۰ دلار و هفتم تا یازدهم ۱۵۰۰ دلار و مقطع پایانی ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 5

آدرس و شماره تلفن مجتمع بین المللی نور معرفت استانبول‌

مجتمع نور معرفت استانبول در ترکیه، استانبول، آوجیلار، محله مرکز، خیابان جامی مرکز، شماره ۲۰، طبقه سوم‌

شماره تماس:

 • ۰۵۵۲۲۰۰۴۲۰۰
 • ۰۵۵۳۳۰۰۴۳۰۰

کد شماره گیری برای کشور ترکیه ۰۰۹۰ می باشد.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 6

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

 • برای ثبت نام در مدارس ایرانی در ترکیه باید تمامی کارنامه های دانش آموز توسط آموزش و پرورش منطقه مهر شود برای کلیه مقاطع غیر از پیش دانشگاهی مهر آموزش و پرورش منطقه کافیست ولی برای مقطع پیش دانشگاهی مهر آموزش و پرورش استان الزامیست.
 • همچنین دانش آموز باید کارت اقامت یکساله‌ی ترکیه را دریافت کرده باشد. اقامت سه و شش ماهه قابل قبول نخواهند بود.
 • برای ثبت نام در مدارس ایرانی نیازی نیست مدارک به ترکی ترجمه شود ولی برای ثبت نام در مدارس بین المللی و یا دولتی ترکیه تمامی مدارک تحصیلی بایستی ترجمه‌ی رسمی شده و توسط دادگستری مهر شده باشد.
 • اصل پاسپورت و شناسنامه‌ی دانش آموز و کپی صفحات اول و دوم.
 • شش قطعه عکس سه در چهار (تعداد ممکن است بسته به مدرسه فرق داشته باشد)
 • گواهی انتقال (این گواهی از مدرسه ی محل تحصیل اخذ میگردد و باید به تائید آموزش و پرورش منطقه برسد)
 • کارنامه قبولی پایه قبلی که به تائید آموزش و پرورش ایران رسیده باشد.
مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 7

هزینه تحصیل در مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول و ۲۲ بهمن آنکارا

مدرسه ۲۲ بهمن آنکارا

هزینه تحصیل در این مدرسه به صورت دریافت ارزی (یورو) بوده و بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل در این مدرسه بسته به پایه متفاوت می باشد. در سال گذشته شهریه مصوب به این شرح بود. لذا امکان افزایش شهریه در سالهای آتی دور از انتظار نیست.

 • دور اول و دوم ابتدائی ۴۰۰ یورو
 • دور اول دبیرستان ۵۰۰ یورو
 • دوره دوم دبیرستان ۶۰۰ یورو
 • سال آخر دبیرستان ۷۰۰ یورو

شایان ذکر است، امکان تقسیط شهریه با نظر مدیر محترم مجتمع امکان پذیر می باشد

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 8

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان

شهریه در این مجتمع آموزشی بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت است و ولی دانش آموز ملزم به واریز شهریه مربوطه به بانک ملت شعبه استانبول می باشد. شهریه تحصیل در مقطع پیش دبستانی ۴۵۰ دلار، در مقطع ابتدایی ۵۰۰ دلار، در مقطع متوسطه اول ۶۵۰ دلار و در مقطع متوسطه دوم ۸۵۰ دلار می باشد . البته شهریه را می توان به دو صورت اقساطی و یا کامل پرداخت نمود.

بیشتر بدانید: هزینه مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

مدارس ایرانی و فارسی زبان در ترکیه 9

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مشاوره بورسیه تحصیلی ترکیه می توانید با کارشناسان تیم ترکیه ۱۱۸ ارتباط برقرار کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×