Skip to content

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه 12

پروژه تونل اویت

کشور ترکیه که اکنون جزو یکی از کشورهای در حال توسعه در جهان به شمار می رود، در زمینه راه سازی و جاده سازی نیز پیشرفت های بسیار زیادی را انجام داده است. پروژه های بسیار بزرگی مانند پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان، تونل مارمارای استانبول، کانال استانبول و… نشانه هایی از این پیشرفت هستند. یکی دیگر از پروژه های بزرگ و جالب در ترکیه پروژه تونل اویت است که هم اکنون در حال استفاده می باشد. در این مقاله پروژه تونل اویت را بررسی خواهیم کرد.

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه 1

موقعیت و طول تونل اویت

تونل اویت (Ovit Tüneli) که در واقع طولانی ترین تونل ترکیه نیز هست. این تونل دارای دو جاده دوبانده متفاوت برای مسیر رفت و برگشت است. این تونل در جاده شماره D.925 و در ۱۶۶ کیلومتری ارزروم و در ۹۰ کیلومتری شهر ریزه قرار دارد. ساخت این تونل در حدود ۶ سال زمان برده است اما پس از افتتاح آن، بسیاری از مشکلات حمل و نقلی بین این دو شهر و شهرهای بین مسیر تقریبا حل شده است و زمان سفر در این جاده نیز بسیار کاهش یافته است. محدودیت سرعت در داخل این تونل ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و زمان ورود و خروج به آن با سرعت مجاز در حدود ۱۲ دقیقه زمان می برد.

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه 2

این تونل که صاحب امتیاز آن سازمان جاده های ترکیه (Karayollar Genel Müdürlüğü) است، دارای طول ۱۴/۳ کیلومتر است که مقدار ۱۲/۶ کیلومتر از آن فضای داخلی و بقیه نیز قسمت های ورودی و خروجی هستند. بدین ترتیب تونل اویت ترکیه، در رتبه اول طولانی ترین تونل های ترکیه، رتبه دوم تونل های اروپا و در رده ششم جهان قرار دارد. اما نکته قابل توجه این است که تونل اویت طولانی ترین تونل دو راهه (مسیر رفت و برگشت تونل های جدا) در جهان است. برای درک بهتر موقعیت این تونل نیز می توانید از نقشه زیر استفاده کنید:

دلیل انجام پروژه تونل اویت

جاده سابق وصل کننده استان ارزروم به استان ریزه، در موقعیت آب و هوایی بسیار سردی قرار گرفته بوده است. به دلیل بارش برف در فصل زمستان و یخ زدگی جاده ها، امکان استفاده از این جاده در فصل زمستان وجود نداشته است. یعنی در حدود ۳ ماه از سال این جاده از دو طرف بسته بوده است که باعث ضررهای بسیاری از نظر حمل و نقلی می شده است. برای همین پروژه تونل اویت به میدان آمد تا علاوه بر کوتاه کردن مسیر بین این دو شهر مهم، امکان استفاده از این جاده را در فصول سرما نیز برقرار کند.

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه 3

پروژه ۱۳۸ ساله تونل اویت

برای اولین بار طرح ایجاد تونل در کوه اویت، حدود ۱۳۸ سال پیش در سال ۱۸۸۰ و در زمان امپراطوری عثمانی مطرح شد. در آن زمان وزارت توسعه عثمانی سرمایه زیادی را برای ایجاد تونل در این منطقه انجام داد اما به دلیل درگیری ها و اختلافات موجود در زمان عثمانی این پروژه تعلیق شد و دوباره در سال ۲۰۱۲ در زمان نخست وزیری رجب طیب اردوغان دوباره پروژه تونل اویت مطرح شد و در طی ۶ سال این تونل افتتاح شد. البته قابل ذکر است سرمای شدید در فصول زمستان و پاییز در این منطقه، کار کردن در اطراف کوه اویت را سخت می کرد برای همین ساخت این پروژه ۶ سال زمان برد.

تونل اویت بزرگترین تونل ترکیه 4

اردوغان در افتتاح تونل اویت

گفته های رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه در مراسم افتتاح تونل اویت:‌ «در ابتدا این جاده به اندازه ۱۱ کیلومتر مسیر سربالایی و ۱۰ کیلومتر سرپایینی بود که با ساخت تونل آن را هموار کردیم و مسیر را ۴/۴ کیلومتر کاهش دادیم. در ابتدا همه می گفتند که ساخت این تونل یک خیال است اما آن را ساختیم و به اتمام رساندیم. این تونل یک تونل معمولی نیست و از نظر استراتژیک به دلیل وصل کردن اروپا و آسیا به یکدیگر دارای اهمیت خاصی است. این تونل به اسکله های دریای سیاه دسترسی راحتی می دهد و بسیار به نفع تجارت است.»

  کانال استانبول؛ پروژه عظیم و گران در تاریخ ترکیه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کانال استانبول؛ پروژه عظیم و گران در تاریخ ترکیه

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×