Skip to content

سواحل پرچم آبی ترکیه

سواحل پرچم آبی ترکیه 14

پرچم آبی موجود در سواحل نشانه چیست؟

سواحل پرچم آبی ترکیه هم مانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا پرچم آبی (Blue Flag) به عنوان پارامترهای میکروبیولوژیکی برای تعیین کیفیت لازم آبها با هدف شنا در استخرها و دریاهاست که به عنوان راهنما و قواعد ضروری عمل می کند. برنامه بین المللی پرچم آبی یکی از معیارهای مهم به ویژه در حوزه گردشگری به شمار می رود.

پرچم آبی یک جایزه بین المللی محیط زیست است که به سواحل و تفرجگاه های ساحلی تعلق می گیرد. این نشان بین المللی پاکیزگی آب دریا،‌ اهمیت به مدیریت محیط زیست، برگزاری رویدادهای افزایش سطح آگاهی در زمینه محیط زیست و ایمنی و تجهیزات برای پاسخگویی افرادی که از ساحل استفاده می کنند را تضمین می کند. از این رو سواحل پرچم آبی که ویژگی یک «برند» را برای ساحل دارا می باشد، در بازار بین المللی گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه قصد داریم سواحل پرچم آبی ترکیه و شهرهایی که دارای این نوع سواحل هستند را را برایتان معرفی کنیم.

سواحل پرچم آبی ترکیه

تاریخچه سواحل پرچم آبی

برنامه سواحل پرچم آبی برای نخستین بار در سال ۱۹۸۵ در فرانسه در سطح بین المللی به اجرا درآمد. در اتحادیه اروپا در سال ۱۹۸۷ همراه با اعلام سال «محیط زیست»،‌ با هدف تشویق در جهت ایجاد فضاهای ایمن برای شنا، این برنامه‌ به بنیاد آموزش بین المللی محیط زیست (FEE) انتقال داده شد. بدین ترتیب این برنامه که به ابعاد بین المللی رسید از سال ۱۹۹۲ در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز به تدریج مورد پذیرش واقع شد.

سواحل پرچم آبی ترکیه 1

امروزه برنامه سواحل پرچم آبی، با کشورهای شرکت کننده اش که روز به روز تعدادشان در حال افزایش می باشد، به معنای واقعی تبدیل به یک برنامه جهانی شده است. بنیاد بین المللی آموزش محیطی درخواست می کند که کشورهایی که مایل به انجام پروژه پرچم آبی هستند، توسط سازمان های غیردولتی نمایندگی شوند. از این رو در سال ۱۹۹۳ در ترکیه با هدف آغاز برنامه «سواحل پرچم آبی ترکیه» به پیشگامی وزارت فرهنگ و گردشگری، بنیاد آموزش و پرورش محیط زیست ترکیه (TÜRÇEV) تاسیس شد.

سواحل پرچم آبی ترکیه 2

این بنیاد از سال ۱۹۹۳ به بعد فعالیت های خود را در زمینه های آب سالم برای شنا،‌ ساحل مجهز و مدیریت مناسب محیط زیست به همراه افزایش آگاهی در زمینه محیط زیست، از نظر گردشگری و محیط زیست ادامه می دهد. در نتیجه اقدامات صورت گرفته در این کشور به جهت ممانعت از آلودگی دریاها، تعداد سواحل پرچم آبی ترکیه که نمادی از دریا و سواحل پاکیزه می باشند، همه ساله رو به افزایش است. آنتالیا با داشتن ۲۰۶ ساحل پرچم آبی در سال ۲۰۲۰ رکوردار تعداد سواحل پرچم آبی ترکیه است.

سواحل پرچم آبی ترکیه 3

معیار و نحوه تشخیص سواحل پرچم آبی

جالب است بدانید برنامه پرچم آبی (Mavi Bayrak) فقط مختص سواحل نیست. در مورد بنادر و کشتی های بادبانی نیز معیارهای مختلفی وجود دارند تا جزو بنادر و یا کشتی های بادبانی دارای پرچم آبی محسوب شوند؛ تمیزی آب دریا، اهمیت به مدیریت زیست محیطی، فعالیت های مرتبط با آگاهی بخشی زیست محیطی، پاسخگویی به نیازهای استفاده کنندگان از پلاژها و اسکله ها و تضمین امنیت محیط جز شاخصهای جایزه پرچم آبی شناخته می شود.

  بیوک آدا جزیره بدون ماشین ترکیه

این جایزه ۳۳ شاخص برای پلاژها و ۲۵ شاخص نیز برای اسکله ها در نظر گرفته است. این برنامه در سواحل پرچم آبی طی فصل گردشگری به فاصله ۱۵ روز یک بار آب دریا آزمایش می شود. همچنین از جمله معیارهای سواحل دارای پرچم آبی می توان به وجود نجات غریق، جداسازی محوطه شنا با ورزش های آبی، طرح اضطراری، مدیریت زیست محیطی و امکانات حرکتی مدرن برای معلولین را نام برد.

سواحل پرچم آبی ترکیه 4

سواحل پرچم آبی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای توریست پذیر در جهان می باشد که هرسال به واسطه وجود بهترین سواحل ترکیه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر دنیاست. با وجود گردشگران زیادی که به سواحل این کشور سفر می کنند، دارای یکی از تمیز ترین سواحل توریستی در جهان می باشد. با توجه به آمار ارقام وبسایت رسمی سواحل پرچم آبی (Blue Flag Beaches)، تا سال ۲۰۲۰ ، این برنامه در ۴۶ کشور جهان و بیش از ۴۶۶۴ ساحل و بندر آبی جهان اعمال شده است.

سواحل پرچم آبی ترکیه 5

با توجه به آمار و ارقام سال ۲۰۲۰ کشور اسپانیا با داشتن ۵۸۹ ساحل پرچم آبی، اولین کشور از حیث بیشترین تعداد سواحل پرچم آبی در جهان است و کشور یونان با ۴۹۷ ساحل بعد از اسپانیا در رده دوم قرار دارد.

  جاهای دیدنی آنتالیا

تعداد سواحل پرچم آبی ترکیه نیز ۴۸۶ عدد است که از این تعداد استان آنتالیا با داشتن سواحلی مثل ساحل کنیالتی آنتالیا که از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنتالیا نیز محسوب می شود، با ۲۰۶ ساحل پرچم آبی در رده اول این کشور است. در این بین موغلا (Muğla) با ۱۰۵، ازمیر (Izmir) با ۵۲ ساحل و استان آیدین با ۳۵ ساحل آبی تعقیب کنندگان آنتالیا هستند.

سواحل پرچم آبی ترکیه 6

دیگر شهرهای دارای سواحل پرچم آبی در ترکیه

با توجه به آمار وبسایت mavibayrak تعداد سواحل پرچم آبی در دیگر شهرهای ترکیه عبارتند از:

 • بالیک اسیر (Balikesir) با ۳۱ ساحل پرچم آبی
 • چناق قلعه (Canakkale) با۱۳ ساحل دارای پرچم آبی
 • ۱۳ ساحل در سامسون (Samsun)
 • مرسین با ۸ ساحل دارای پرچم آبی
 • ۶ ساحل در تکیردغ (Tekirdag)
 • ۶ ساحل در کوجاالی (Kocaeli)
 • ۲ ساحل در ساکاریا (Sakarya)
 • ۳ ساحل در دوزجه (Duzce)
 • ۲ ساحل در اردو (Ordu)
 • ۲ ساحل در آدانا (Adana)
 • ۱ ساحل در یالوا (Yalova)
 • ۱ ساحل در کرکاللی (Kirkaleli)
 • ۲ ساحل در استانبول
  بهترین سواحل ترکیه

همچنین استان وان نیز تبدیل به اولین استانی شد که بدون داشتن شهر ساحلی دارای نشان ساحل دارای پرچم آبی شد.

سواحل پرچم آبی ترکیه 7

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×