Skip to content

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه

پرچم آبی سواحل چیست؟

پرچم آبی (Blue Flag) در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عنوان پارامترهای میکروبیولوژیکی برای تعیین کیفیت لازم آبها با هدف شنا در استخرها و دریاهاست که به عنوان راهنما و قواعد ضروری عمل می کند. برنامه بین المللی پرچم آبی یکی از معیارهای مهم به ویژه در حوزه گردشگری به شمار می رود. پرچم آبی یک جایزه بین المللی محیط زیست است که به سواحل و تفرجگاه های ساحلی تعلق می گیرد. این نشان بین المللی پاکیزگی آب دریا،‌ اهمیت به مدیریت محیط زیست، برگزاری رویدادهای افزایش سطح آگاهی در زمینه محیط زیست و ایمنی و تجهیزات برای پاسخگویی افرادی که از ساحل استفاده می کنند را تضمین می کند. از این رو پرچم آبی که ویژگی یک «برند» را برای ساحل دارا می باشد، در بازار بین المللی گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است.

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه 1

تاریخچه پرچم آبی سواحل

برنامه پرچم آبی برای نخستین بار در سال ۱۹۸۵ در فرانسه در سطح بین المللی به اجرا درآمد. در اتحادیه اروپا در سال ۱۹۸۷ همراه با اعلام سال «محیط زیست»،‌ با هدف تشویق در جهت ایجاد فضاهای ایمن برای شنا، این برنامه‌ به بنیاد آموزش بین المللی محیط زیست (FEE) انتقال داده شد. بدین ترتیب این برنامه که به ابعاد بین المللی رسید از سال ۱۹۹۲ در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز به تدریج مورد پذیرش واقع شد. امروزه برنامه پرچم آبی سواحل، با کشورهای شرکت کننده اش که روز به روز تعدادشان در حال افزایش می باشد، به معنای واقعی تبدیل به یک برنامه جهانی شده است. بنیاد بین المللی آموزش محیطی درخواست می کند که کشورهایی که مایل به انجام پروژه پرچم آبی هستند، توسط سازمان های غیردولتی نمایندگی شوند. از این رو در سال ۱۹۹۳ در ترکیه با هدف آغاز برنامه پرچم آبی به پیشگامی وزارت فرهنگ و گردشگری، بنیاد آموزش و پرورش محیط زیست ترکیه (TÜRÇEV) تاسیس شد. این بنیاد از سال ۱۹۹۳ به بعد فعالیت های خود را در زمینه های آب سالم برای شنا،‌ ساحل مجهز و مدیریت مناسب محیط زیست به همراه افزایش آگاهی در زمینه محیط زیست، از نظر گردشگری و محیط زیست ادامه می دهد. در نتیجه اقدامات صورت گرفته در ترکیه به جهت ممانعت از آلودگی دریاها، تعداد پرچم های آبی که نمادی از دریا و سواحل پاکیزه می باشند، همه ساله رو به افزایش است.

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه 2

معیار و نحوه تشخیص سواحل پرچم آبی

جالب است بدانید این برنامه یعنی برنامه پرچم آبی (Mavi Bayrak) فقط مختص سواحل نیست. در مورد بنادر و کشتی های بادبانی نیز معیارهای مختلفی وجود دارند تا جزو بنادر و یا کشتی های بادبانی دارای پرچم آبی محسوب شوند تمیزی آب دریا، اهمیت به مدیریت زیست محیطی، فعالیت های مرتبط با آگاهی بخشی زیست محیطی، پاسخگویی به نیازهای استفاده کنندگان از پلاژها و اسکله ها و تضمین امنیت محیط جز شاخصهای جایزه پرچم آبی شناخته می شود. این جایزه ۳۳ شاخص برای پلاژها و ۲۵ شاخص نیز برای اسکله ها در نظر گرفته است. این برنامه در سواحل با پرچم آبی طی فصل گردشگری به فاصله ۱۵ روز یک بار آب دریا آزمایش می شود.  همچنین از جمله معیارهای سواحل با پرچم آبی می توان به وجود نجات غریق، جداسازی محوطه شنا با ورزش های آبی، طرح اضطراری، مدیریت زیست محیطی و امکانات حرکتی مدرن برای معلولین را نام برد.

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه 3

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای توریست پذیر در جهان می باشد که هرسال میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر دنیاست. سواحل ترکیه یکی از زیباترین سواحل جهان هستند. با وجود گردشگران زیادی که به سواحل این کشور سفر می کنند، دارای یکی از تمیز ترین سواحل توریستی در جهان می باشد. برنامه پرچم آبی برای سواحل تا اواخر سال ۲۰۱۹ در ۴۷ کشور جهان اعمال شده است. در این بین کشور ترکیه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ تعداد سواحل آبی موجود در این کشور را از ۴۵۹ ساحل آبی به ۴۶۳ ساحل آبی افزوده است که طبق آمار سال ۲۰۱۹ بعد از کشورهای اسپانیا با ۵۷۸ ساحل دارای پرچم آبی و یونان با ۴۶۸ ساحل، در رده سوم بیشترین تعداد سواحل با پرچم آبی قرار گرفت. در این بین آنتالیا با ۲۰۲ ساحل آبی، موغلا (Muğla) با ۱۰۲، ازمیر (Izmir) با ۴۹ ساحل و استان آیدین با ۳۰ ساحل آبی تعقیب کنندگان آنتالیا هستند.

بیشتر بدانید: بهترین شهرهای ترکیه برای سفر

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه 4

دیگر سواحل دارای پرچم آبی ترکیه

 • بالیک اسیر (Balikesir) با ۲۲ ساحل دارای پرچم آبی
 • چاناک قلعه (Canakkale) با ۱۳ ساحل دارای پرچم آبی
 • ۱۲ ساحل در سامسون (Samsun)
 • مرسین با ۸ ساحل دارای پرچم آبی
 • ۷ ساحل در تکیردغ (Tekirdag)
 • ۶ ساحل در کوجاالی (Kocaeli)
 • ۳ ساحل در ساکاریا (Sakarya)
 • ۳ ساحل در دوزجه (Duzce)
 • ۲ ساحل در اردو (Ordu)
 • ۲ ساحل در آدانا (Adana)
 • ۱ ساحل در یالوا (Yalova)
 • ۱ ساحل در کرکاللی (Kirkaleli)
 • ۱ ساحل در استانبول

همچنین استان وان نیز تبدیل به اولین استانی شد که بدون داشتن شهر ساحلی دارای نشان ساحل دارای پرچم آبی شد.

سواحل دارای پرچم آبی ترکیه 5

مطلب مرتبط:
فتیحه، بهشت توریستی مدیترانه

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.