Skip to content

موزه موزاییک استانبول

موزه موزاییک استانبول 16

نگاهی به موزه موزاییک استانبول | Museum of Great Palace Mosaics

موزه موزاییک استانبول (Museum of Great Palace Mosaics) یکی از موزه های استانبول است که در منطقه فاتیح در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است. موزه موزاییک استانبول یا موزه ی موزاییک های قصر بزرگ (Büyük Saray Mozaikleri Müzesi) در قسمت جنوبی مسجد سلطان احمد و داخل بازار آراستا (Arasta) واقع شده است. از جاهای دیدنی استانبول نزدیک به موزه موزاییک استانبول می توان به موزه و مسجد ایاصوفیه استانبول، موزه فرش استانبول، کاخ توپکاپی و بازار بزرگ استانبول یا همان کاپالی چارشی اشاره کرد.

موزه در قسمت شمال شرقی حیاط قوس دار قصر بزرگ امپراطوری بیزانس قدیم طوری ساخته شده تا بتواند قسمت موزاییکی را در بر بگیرد. تاریخ ساخت موزاییک های قصر بزرگ به بین سال های ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلادی برمی گردد، زمانی که این موزاییک های زیبا با تبهری خاص و مهارتی تمام جای گذاری شده اند.

موزه موزاییک استانبول

تاریخچه موزه موزاییک استانبول

موزه موزاییک استانبول در سال ۱۹۵۳ زیر نظر موزه باستان شناسی استانبول به کار خود شروع کرد. این موزه در سال ۱۹۷۹ زیر مجموعه موزه ایاصوفیه استانبول شد و از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ نیز فعالیت های مربوط به بازسازی موزاییک های موزه موزاییک استانبول انجام شد.

موازییک های موزه موزاییک ترکیه که بر طبق حدس و گمان باستان شناسان متعلق به قرن شش میلادی می باشند برای سنگ فرش معابر و تزئیناتی چون ستون ها و دیوار ها مورد استفاده قرار می گرفته اند.

موزه موزاییک استانبول 1

موزه موزائیک استانبول باقی مانده از دوره ی بیزانس و امپراتوری روم شرقی می باشد که قدیمی ترین موزائیک آن به سال ۲۰۰ میلادی بر می گردد که قابل قیمت گذاری نمی باشد.

  منطقه کادیکوی استانبول

در قدیم این اقامتگاه بزرگ شامل چندین تراس، قصرهای مختلف، کلیسا و پارک می ‌شد. امروزه تنها چیزی که از آن همه شکوه باقی مانده، مرتبط به تحقیقات باستان‌شناسی سال ۱۹۳۵ است و به ‌نظر می ‌رسد بخشی از زمین حیاط قصر که از موزاییک ‌های باقی مانده از قرن ششم پوشیده شده بود، یافت شده است.

موزه موزاییک استانبول 2

طراحی موزاییک ها در موزه موزاییک استانبول

در طراحی موزاییک های موزه موزاییک استانبول با طرح های دینی و مذهبی مواجه نخواهید شد. موضوعاتی که در طراحی این موزاییک ها از آن ها بهره گرفته شده اغلب از موضوعات طبیعی و روزمره زندگی الهام گرفته شده اند.

موزه موزاییک استانبول 3

در بین این طرح ها گریفون هایی را مشاهده خواهید کرد که در حال خوردن مارمولک هستند، مجادله ی فیل و شیر را خواهید دید، انسان هایی را خواهید دید که در حال شیر دوشی از بز هستند، کودکی را خواهید دید که به خر خود غذا می دهد، سیب خوردن خرس ها و مجادله بین شکارچی و ببر را مشاهده خواهید نمود.

موزه موزاییک استانبول 4

موزاییک های مخفی موزه چطور کشف شدند؟

موزاییک های موزه موزاییک استانبول قرن ها مخفی بودند. در طی سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۸ و سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ این موزاییک ها توسط باستان شناسان انگلیسی طی حفاری در بازار آراستا (Arasta Bazaar) در میدان سلطان احمد کشف شدند. همچنین این باستان شناسان طی حفاری حیاطی پر از ستون مخصوص دوران رومی ها پیدا کردند که دیواره های آن همه از موزاییک مزین شده اند.

موزه موزاییک استانبول 5

وسعت حیاط پیدا شده چیزی در حدود ۱۸۷۲ متر مربع بوده است. تخمین زده شده است که مزاییک های موجود در حیاط موزه موزاییک استانبول چیزی در حدود ۸۰ میلیون قطعه هستند که جنس آن ها از آهک و شیشه ساخته شده اند.

موزه موزاییک استانبول 6

زمان بازدید و هزینه ورود به موزه موزاییک استانبول

  • فصول بهار و تابستان از ساعت ۱۰ تا ۱۷ می توانید از موزه موزائیک استانبول دیدن کنید.
  • در فصول پاییز و زمستان نیز از ساعت ۹ تا ۱۷ می توانید از موزه دیدن کنید.
  • موزه روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.
  • قیمت ورودی موزه ۳۰ لیر است.
موزه موزاییک استانبول 7

آدرس و نحوه دسترسی به موزه موزاییک استانبول

از قدیمی ترین موزه های ترکیه؛ خانه ی‌ موزاییک ‌های اولیه ‌ی به ‌جا مانده از کاخ بزرگ روم یا همان اقامتگاه اشرافی اولین امپراتورهای رومی است. از طریق بازار آراستا (Arasta Bazaar) می ‌توان به ورودی این موزه دسترسی داشت.

موزه موزاییک استانبول 8

همانطور که می دانید این موزه در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار دارد. برای رسیدن به موزه موزاییک استانبول سوار خط تراموای T1 شوید و در ایستگاه سلطان احمد (Sultanahmet) پیاده شوید. پس از عبور از مسجد سلطان احمد وارد آراستا بازار شوید. درب ورودی این موزه از داخل این بازار می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منطقه کادیکوی استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×