Skip to content

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri)

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 12

Şehir Hastaneleri یا بیمارستان های شهری

کشور ترکیه که اکنون به عنوان یکی از پایتخت های گردشگری دنیا به شمار می رود، و نیز با توجه به تلاش خود برای ورود به اتحادیه اروپا، نیازمند داشتن امکانات پزشکی و مراکز مربوط به بهداشت و سلامت عمومی بروز و بسیار پیشرفته ای است. همین نیاز باعث شد تا چندین سال پیش پیشنهاد تاسیس بیمارستان هایی بسیار بزرگ، با تجهیزاتی پیشرفته و تعداد تخت های بسیار زیاد در تمام شهرهای مهم ترکیه افتتاح شوند. این بیمارستان ها که تحت عنوان Şehir Hastaneleri یا همان بیمارستان های شهری شناخته می شوند، توسط رئیس جمهور فعلی ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه یا همان AKP، رجب طیب اردوغان به میدان آمد. در این مقاله به بررسی این پروژه بسیار عظیم، تاثیرهای مثبت و منفی آن، سوالات مطرح شده در مورد این پروژه و چندین مطلب دیگر خواهیم پرداخت.

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 1

هدف اول پروژه: هزینه کم، خدمات بیشتر

با توجه به افزایش تعداد بیمارستان های خصوصی در سراسر ترکیه، هزینه درمان، بستری، ویزیت و سایر خدمات در این بیمارستان ها به شدت افزایش یافت. دولت اردوغان نیز به منظور تعدیل قیمت ها در مراکز درمانی خصوصی و همچنین امکان برخورداری تمامی اقشار مردم از درمان با قیمت معقول، دست به افتتاح این بیمارستان ها که کاملا تحت نظر دولت هستند زد. این بیمارستان ها با توجه به بودجه ای که از طرف دولت دریافت می کنند، موظف هستند مراجعه کنندگان را با توجه به بیمه آنها، با هزینه هایی کمتر درمان کنند. همین هدف باعث ایجاد اولین شبهه ها در مورد این پروژه بزرگ شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

هدف دوم: تقویت آمار پزشکان، پیشرفت علم پزشکی

ترکیه با وجود داشتن امکانات خدماتی بسیار زیاد در تمام شهرهای خود و همچنین نداشتن کمبود در زمینه مراکز بهداشتی و درمانی حتی در شهر های دور افتاده، در علم پزشکی بسیار در رتبه بسیار دورتری از کشورهای اروپایی قرار دارد. پروژه بیمارستان های شهری نیز علاوه بر هدف خدمت به مردم، با هدف خدمت به علم پزشکی نیز شروع به کار کرد. با افزایش تعداد بیمارستان های شهرها و همچنین ایجاد صدها آزمایشگاه جدید در داخل این بیمارستان ها، کشور نیاز به داشتن پزشکان بیشتری می کند. همین باعث خواهد شد تا دانشگاه های ترکیه ظرفیت بیشتری برای تحصیل دانشجویان در زمینه های پزشکی داشته باشند. در واقع بیمارستان های شهری علاوه بر خدمات درمانی، باعث پیشرفت خدمات تحصیلی نیز خواهند شد و دانشگاه ها را موجب خواهند کرد تا پزشکان بیشتر و با سوادتری را به جامعه تحویل دهند. طبق آخرین آمار نیز در سال ۲۰۱۹، تعداد دانشجویان در حال تحصیل در زمینه های پزشکی دانشگاه های ترکیه، با پیشرفتی چشمگیر به ۷۱ هزار دانشجو افزایش یافت.

هدف سوم: افزایش سلامت عمومی

جمعیت ترکیه با توجه به چند فرزندی خانواده ها و پذیرش مهاجرین از کشورهای مختلف همواره در حال افزایش است. همچنین مسافرت سالانه میلیون ها توریست به این کشور، احساس نیاز به تقویت زیرساخت های بهداشتی را در این کشور به وجود می آورد. بهداشت عمومی که با وجود این دلایل می تواند در آینده به خطر بیافتد، توسط پروژه بیمارستان های شهری می تواند کنترل شود. در ضمن این پروژه یکی از طرح های جلوگیری از رانت خواری در بخش های خصوصی است که می توانست با توجه به افزایش جمعیت نیز بیشتر شود. پس تدبیر دولت در کنترل زود هنگام چنین اتفاقات قبل از بحرانی شدن آنهاست.

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 2

البته اهداف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دیگری نیز در بین لیست اهداف این پروژه به چشم می خورد اما مهمترین بخش اهداف این بیمارستان ها خدمت به مردم و جامعه پزشکی به شمار می رود تا ترکیه بتواند تا سال ۲۰۲۳، سال اتمام بیشتر مراحل این پروژه، پیشرفت زیادی را در زمینه پزشکی و بهداشتی داشته باشد و به میزان اعلام شده از طرف اتحادیه اروپا نیز برسد.

چقدر بودجه تا کنون خرج شده و چقدر نیز خواهد شد؟

طبق اعلام وزیر بهداشت کنونی ترکیه، فخرالدین کوجا، در سال ۲۰۱۸ مبلغی در حدود ۲ میلیارد و ۵۴۴ میلیون لیر (۴۲۶ میلیون دلار با قیمت تقریبی کنونی دلار آمریکا) خرج افتتاح و تجهیز این بیمارستان ها شد، در سال ۲۰۱۹ این عدد به میزان ۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون لیر ( حدود ۱ میلیارد دلار) افزایش یافت، همچنین برای سال ۲۰۲۰ نیز بودجه مصوب برای این پروژه توسط وزارت بهداشت ترکیه حدود ۱۰ میلیارد و ۶۱۰ میلیون لیر (۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار) است. این مبالغ بسیار بزرگ نیز یکی از دلایل ایجاد حاشیه های سیاسی برای دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه شد.

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 3

اردوغان: متضرر می شویم، اما مهم نیست!

با توجه به سرمایه گذاری های کلان دولت اردوغان بر پروژه بیمارستان های شهری، و نیز با توجه به اینکه سرمایه گذاری در زمینه های بیمارستانی و بهداشتی یکی از پر ریسک ترین سرمایه گذاری ها است، سوالات زیادی متوجه اردوغان و دولت وی شد. مهمترین سوال این است که آیا با وجود اینهمه سرمایه گذاری در ایجاد چنین امکانات پیشرفته، و با توجه به اینکه درآمد این بیمارستان ها با توجه به هزینه های درخواستی کم آن از مراجعه کنندگان چندان بزرگ نخواهد بود، دولت دچار ضرر و زیان در بخش بودجه بهداشتی نخواهد شد؟ جواب اردوغان چنین بود: « ضرر می کنیم، اما اگر قرار است خدمت کردن به مردم باعث ایجاد ضرر شود، بگذارید بشود.»

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 4

همین مسئله باعث شد تا بسیاری از افراد بخصوص اعضای حزب جمهوری خواه یا همان CHP به ضررهای احتمالی وارده به دولت و کمبود بودجه احتمالی در سال های آینده واکنش نشان دهند. با توجه به اینکه این بیمارستان ها برای تکمیل خود نیاز به زمان دارند، دولت مجبور خواهد شد تا پایان کامل این پروژه ها از بودجه خود خرج کند. اما بسیاری از افراد این مسائل را سیاست پیچیده اردوغان می دانند. به طوری که پس از اجرای کامل این پروژه ها و قرار گرفتن این بیمارستان ها در اختیار مردم، هزاران مراجعه کننده راه خود را از بیمارستان ها و مطب خصوصی پزشکان کج کرده و به این بیمارستان ها خواهند آمد. همین باعث خواهد شد تا دولت بتواند کنترل زیادی را بر روی شرکت های بیمه، مالیات ها و همچنین خدمات داشته باشد و یک بار برای همیشه سوء استفاده های شرکت های بیمه را در قبال ارائه خدمات از بین ببرد. این نکات دلایل اصلی در دفاع اردوغان از این پروژه ها می باشند و با وجود شکایات و نارضایتی های فراوان در مورد این پروژه، مراحل ساخت و ساز و تجهیز این بیمارستان ها بدون هیچ خللی در حال انجام است تا مردم ترکیه بتوانند به راحتی هرچه تمام از خدمات پزشکی بهره مند شوند. البته تحلیل های بسیار زیادی در این موارد وجود دارند که بحث و بررسی آنها ممکن است در این مطلب نگنجد اما با یک جستجوی ساده تمامی اخبار و اتفاقات در مورد جزئیات این پروژه در اختیار خوانندگان قرار خواهد گرفت.

شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 5

بیمارستان های شهری تا کنون در کدام شهر ها به طور رسمی وجود دارند؟

نام شهر و بیمارستان تعداد تخت سال افتتاح
۱- آدانا۱۵۵۰ در حال کار
۲- مرسین۱۳۰۰ در حال کار
۳- ایسپارتا ۷۵۵ در حال کار
۴- یوزگات۴۷۵ در حال کار
۵- کایسری۱۶۰۷ در حال کار
۶- مانیسا۵۵۸ در حال کار
۷- إلازیغ۱۰۳۸ در حال کار
۸- بیلکنت آنکارا۳۷۰۴ در حال کار
۹- اسکی شهیر۱۰۸۱ در حال کار
۱۰- اتلیک آنکارا۳۵۷۷ ۲۰۲۰
۱۱- بورسا۱۳۵۵ در حال کار
۱۲- بیمارستان های روانی و امنیتی۲۴۰۰ ۲۰۲۱
۱۳- کاراتای کونیا۸۳۸ ۲۰۲۰
۱۴- قاضی آنتپ۱۸۷۵ ۲۰۲۰
۱۵- پردیس سلامت تکیرداغ۴۸۰ ۲۰۲۰
۱۶- کوتاهیا۶۰۰ ۲۰۲۰
۱۷- کوجاالی ۱۱۸۰ ۲۰۲۰
۱۸- بایراکلی ازمیر۲۰۶۰ ۲۰۲۰
۱۹- ایکی تللی استانبول۲۶۸۲ ۲۰۲۰
۲۰- مرکز سلامت شانلی اورفا۱۷۰۰ ۲۰۲۱

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

4 نظر

 1. شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 19

  سلام
  در مورد بیمارستان های مطرح استانبول هم مطلب بزارید خیلی ممنون
  شنیدم بیمارستانای خصوصی خوب و مجهزی داره

  • شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 20

   سلام دوست عزیز.
   در قسمت مقالات وبسایت در مورد بیمارستان های استانبول مطلب گذاشتیم.
   می تونید برای دیدن مقاله ی مربوط به بیمارستان های خصوصی و دولتی استانبول روی لینک زیر کلیک کنین:
   https://118tr.net/best-hospitals-in-istanbul/

 2. شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 21

  عجب مدیریتی! حالا مقایسه کنید با وضعیت بیمارستان های کشور خودمون!

  • شهیر هاستانه لری، آرزوی اردوغان (Şehir Hastaneleri) 22

   متاسفانه بله، به امید امکانات بهتر تو بیمارستان های ایرانه عزیز


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×