Skip to content

مناطق زلزله خیز ترکیه

مناطق زلزله خیز ترکیه 13

“نقشه ی مناطق زلزله خیز ترکیه در ۲۰۲۰” بعد از زلزله هایی که در شهرهای الازیغ (Elazığ) و مانیسا (Manisa) در سال ۲۰۲۰  به وقوع پیوست، بیشترین جستجو را توسط شهروندان ترکیه داشته است. دلیل این امر این بود که بعد از دو زلزله ی قوی الازیغ و مانیسا در سال می خواستند از زلزله خیز بودن یا نبودن استان ها و شهرهایی که در آن ساکن هستند با خبر شوند و بدانند آیا خطوط گسل از مناطق مسکونی آن ها رد شده یا نه! این مساله باعث شد که ستاد مدیریت بحران ترکیه (AFAD) بر آن شود تا سیستم و نقشه ای را برای تشخیص مناطق زلزله خیز ترکیه طرح کند. در ادامه ی مقاله با شهر ها، استان ها و مناطق زلزله خیز ترکیه و مناطقی که از ریسک پایین زلزله خیز بودن برخوردارند آشنا خواهید شد.

مناطق زلزله خیز ترکیه 1

نقشه ی زلزله (زمین لرزه) چیست؟

نقشه ی زمین لرزه (Deprem Haritasi) یا به زبان انگلیسی (Earthquake Map) با هدف نشان دادن نقشه های لرزه نگاری و مناطقی که ممکن است در آن ها منبع زلزله رخ دهد تهیه می شود.

مناطق زلزله خیز ترکیه 2

نقشه خطوط گسل در ترکیه

آخرین بار در سال ۱۹۹۶ نقشه ی خطوط گسل و مناطق زلزله خیز در ترکیه ارائه شده بود. این نقشه توسط ستاد مدیریت بحران این کشور (AFAD) به روزرسانی شد و در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ هزار و ۳۶۴ بار به صورت مکرر در روزنامه های رسمی کشور ترکیه جهت اطلاع رسانی به شهروندان ارائه شد. در اولین روز ماه اوجاک سال ۲۰۱۹، نقشه جدید مناطق زلزله خیز ترکیه توسط دولت ارائه شد. نقشه جدید با توجه به آخرین پارامترهای مربوط به منبع زلزله، فهرست های زلزله و مدل های ریاضی نسل جدید و با داده های بسیار دقیق تری تهیه شده است. این نکته لازم به ذکر است که نقشه خطر زمین لرزه، نقشه ی ریسک نیست؛ برای اینکه نقشه ریسک باشد باید از وضعیت ساختارها، تأثیر جمعیت در زمان وقوع زلزله، تعیین خسارات اقتصادی و نیز محاسبه خسارات ناشی از زمین لرزه به محیط زیست و محاسبه نقشه استفاده شود.

مناطق زلزله خیز ترکیه 3

درجه بندی و نقشه مناطق زلزله خیز ترکیه

طبق نقشه مناطق زلزله خیز ترکیه، می توانیم در مورد ۵ منطقه ای که در معرض خطر مختلف قرار دارند صحبت کنیم. گروه ۱ بیشترین خطر را دارد و گروه ۵ کمترین خطر را دارند. در ادامه، گروه بندی استان های مختلف ترکیه را از گروه ۱ تا گروه ۵ توضیح خواهیم داد. کمترین خطر وقوع زلزله در استان های گروه ۴ و ۵ هستند. بر این اساس، سینوپ (Sinop)، کاستامونو (Kastamonu)، گیرسون (Giresun)، ترابزون (Trabzon)، ریزه (Rize)، آرتوین (Artvin) و کرکلارلی (Kirklareli) از جمله استانها با کمترین خطر هستند.

همچنین شهروندان ترکیه می توانند با استفاده از خدمات تهیه شده توسط ستاد مدیریت بحران ترکیه (AFAD)، از طریق دولت الکترونیکی، با توجه به آدرس منطقه ی مسکونی شان ریسک وقوع زلزله و خطوط گسل منطقه ی سکونتشان را ببینند. می توانید با مراجعه به این آدرس از این سرویس استفاده کنید.

مناطق زلزله خیز ترکیه 4

گروه ۱ – استان های ترکیه با ریسک بالای وقوع زلزله

 • بالیک اسیر (Balıkesir)، مانیسا (Manisa)، ازمیر (izmir)، آیدین (Aydin)، موغلا (Muğla)، دنیزلی (Denizli)، بوردور (Burdur)، اسپارتا (Isparta)، بورسا (Bursa)، یالوا (Yalova)، بیلجیک (Bilecik)
 • ساکاریا (Sakarya)، کوجاالی (Kocaeli)، دوزجه (Düzce)، هاتای (Hatay)، کارشهیر (Kırşehir)، بولو (Bolu)، کارابوک (Karabük)
 • چانکیری (Çankırı)، بارتین (Bartın)، آماسیا (Amasya)، توکات (Tokat)، ارزینجان (Erzincan)، چناق قلعه (Çanakkale)، تونجلی (Tunceli)، بینگول (Bingöl)
 • موش (Muş)، هاکاری (Hakkari)، سیرت (Siirt)، اسمانیه (Osmaniye)، کریک کاله (Kırıkkale)
مناطق زلزله خیز ترکیه 5

گروه ۲ – استان های ترکیه با ریسک بالای وقوع زلزله

 • استانبول منطقه ۱ و ۲ (Istanbul)، شیرناک (Şırnak)، بیتلیس (Bitlis)، آدی یامان (Adıyaman)، کاهرامان مارش (Kahramanmaraş)، وان (Van)
 • تکیرداغ (Tekirdağ)، ذونقول داغ (Zonguldak)، آنتالیا (Antalya)، آفیون (Afyon)، سامسون (Samsun)، ارزروم (Erzurum)
 • آرداهان (Ardahan)، کارص (Kars)، ایگدیر (Iğdır)، باتمان (Batman)، دیاربکر (Diyarbakır)، الازیغ (Elazığ)
 • مالاتیا (Malatya)، آدانا (Adana)، کوتاهیا (Kütahya)، اسکیشهیر (Eskişehir)، اوشاک (Uşak)، چوروم (Çorum)، چانکیری (Çankırı)، آغری (Ağrı)

در شکل زیر از محله های معروف استانبول، پرریسک ترین و کم ریسک ترین محله ها از لحاظ وقوع زلزله مشخص شده اند. محله ی باهچه شهیر علاوه بر زیبایی یکی از امن ترین محله های استانبول محسوب می شود.

خرید خانه و آپارتمان در باهچه شهیر

مناطق زلزله خیز ترکیه 6

بیشتر بدانید: تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

گروه ۳ – استان های ترکیه با ریسک متوسط وقوع زلزله

در استان های گروه ۳، ریسک وقوع زلزله به نسبت استان های گروه ۱ و ۲ کمتر است.

 • اسکیشهیر (Eskişehir)، آنتالیا (Antalya)، ادیرنه (Edirne)، تکیرداغ (Tekirdağ)، استانبول (İstanbul)، کاستامونو (Kastamonu)، سینوپ (Sinop)
 • سامسون (Samsun)، اردو (Ordu)، گیرسون (Giresun)، آرتوین (Artvin)، ماردین (Mardin)، شانلی اورفا (Şanlıurfa)، قاضی آنتپ (Gaziantep)، کیلیس (Kilis)، بعضی از نقاط آدانا (Adana)
 • کاهرامان مارش (Kahramanmaraş)، سیواس (Sivas)، گوموش هانه (Gümüşhane)، بایبورت (Bayburt)، کایسری (Kayseri)، یوزگات (Yozgat)، نوشهیر (Nevşehir)، چوروم (Çorum)، آنکارا (Ankara)، کنیا (konya)، مرسین (Mersin)
مناطق زلزله خیز ترکیه 7

گروه ۴ و ۵ – استان های ترکیه با پایین وقوع زلزله

 • سینوپ (Sinop)، گیرسون (Giresun)، ترابزون (Trabzon)، ریزه (Rize)، آرتوین (Artvin)
 • کیرکلارلی (Kırklareli)، آنکارا (Ankara)، نوشهیر (Nevşehir)، ادیرنه (Edirne)، آدانا (Adana)، نیغده (Niğde)، کنیا (Konya)، آکسارای (Aksaray)
 • کارامان (Karaman) جزو گروه ۵ محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین بیمارستان های خصوصی و دولتی استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

 1. مناطق زلزله خیز ترکیه 21

  با سلام منطقه الانیا جز چه مناطقی هست،؟با تشکر


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×