Skip to content

گالاتاپورت استانبول

گالاتاپورت استانبول 19

اخیرا شاهد افزایش سرعت ساخت و ساز و تکمیل پروژه گالاتاپورت استانبول (Galataport Istanbul) بوده ایم. ادامه ساخت این پروژه که به دلیل شیوع پاندمی کرونا ویروس در ترکیه متوقف شده بود اکنون جان تازه ای به خود گرفته است. در ادامه با استفاده از فیلم برداری های زمینی و هوایی انجام شده از گالاتاپورت استانبول به معرفی بیشتر این پروژه خواهیم پرداخت.

تاریخچه و طراحی گالاتاپورت استانبول

این پروژه در منطقه ی تاریخی کاراکوی (Karaköy) قرار گرفته است. کاراکوی از سمت های قدیمی و کمیاب در استانبول است که توانسته معماری و روح خود را طی گذر زمان حفظ کند. کاراکوی در قرن ۱۲ از قسمت های مهم شهر گالاتا بود که توسط مردم جنووا (Cenova) ساخته شده بود. در این قسمت مردم قوم موسوی، رومی، فرانسوی، ونیدیکی و از سال ۱۴۵۳ به بعد نیز ترک ها در کنار هم می زیسته اند. از مهمترین خصوصیات منطقه کاراکوی تجارت از طریق کشتی با اروپا بوده که در آن دوران بی وقفه انجام می گرفت.

در آن دوران همچنین تجار ثروتمند اهل جنووا برج گالاتا استانبول را به عنوان سمبل و نشانه ای از قدرت ساختند. سمت کاراکوی امروزه به واسطه بناهای تاریخی، فرهنگ عمیق و خیل عظیمی از جمعیت چند ملیته که در آن جا زندگی می کنند، از مراکز اصلی صنعت و تجارت استانبول محسوب می شود.

گالاتاپورت استانبول 1

معرفی پروژه گالاتاپورت استانبول

استانبول شهری است که تا به الان سه امپراطوری مختلف؛ از روم تا بیزانس و از آن جا تا عثمانی را در خود تجربه کرده است. پروژه عظیم گالاتاپورت استانبول منطقه جدیدی را به کسانی که برای کشف این جغرافیای بی نظیر می آیند، ارائه خواهد داد. پروژه گالاتاپورت استانبول پروژه ای در سطح جهانی است که از سکوی اسکله کاراکوی تا کمپ فیندیکلی دانشگاه معمار سینان ترکیه که از دانشگاه های برتر ترکیه نیز محسوب می شود، جان تازه ای به خط ساحلی این مسیر به واسطه ی مراکز تجاری، تفریحی و … خواهد داد و خط ساحلی را به شهر متصل خواهد کرد.

گالاتاپورت استانبول

پروژه گالاتاپورت استانبول در خط ساحلی از منطقه کاراکوی شروع شده و تا سه شنبه بازار (Salipazari) ادامه دارد. در محدوده ی این پروژه جایی که مسافرخانه مرکزی، سالن مسافران کاراکوی، مسافرخانه چینیلی (Çinili Han) و یک انبار قدیمی قرار دارد؛ هتلی در حال ساخت است.

پروژه گالاتاپورت استانبول با هدف بهبود حمل و نقل، سطح و کیفیت زندگی در منطقه کاراکوی در حال احداث است. پروژه گالاتاپورت استانبول با ترمینال بندری، هتل ها، رستوران های زنجیره ای، کافه ها، فروشگاه های Duty Free، مارک ها و برندهای معروف دنیا و فضاهای اداری و دولتی، فضای زندگی کاملاً جدیدی را برای گردشگران داخلی، خارجی و ساکنان استانبول فراهم خواهد کرد.

ویژگی ها و خصوصیات پروژه گالاتاپورت استانبول

در گالاتاپورت استانبول با گذر از کوچه های باریک بین ساختمان ها، به راحتی و به شکلی مدرن به سمت ساحل بغاز (Boğaz) دسترسی ایجاد خواهد شد. بناهای تاریخی شهر با حفظ تاریخ شان به روز خواهند شد و علاوه بر این، فضاهای جدید تجاری و اداری با در نظر گرفتن اهمیت مالی منطقه ایجاد خواهند شد.

گالاتاپورت استانبول 2

یکی از روش هایی که برای اولین بار در دنیا در پروژه گالاتاپورت خواهیم دید سیستم حمل و نقل مسافران است. در این سیستم مسافران تور کشتی در استانبول و کشتی های کروز تفریحی، با یک سیستم حفاظت شده به سمت گمرک روانه خواهند شد. مسافران پس از پیاده شدن از کشتی برای انجام کارهای مربوط به گمرک و کنترل پاسپورت به واسطه سیستم حمل و نقل برقی  و حفاظت شده به محل تعبیه شده در زیر زمین منتقل خواهند شد و خط ساحلی ۱/۲ کیلومتری بین کاراکوی و توپخانه برای استفاده عموم مردم در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

گالاتاپورت استانبول 3

ترمینال مربوط به پروژه ی گالاتاپورت استانبول طوری طراحی شده تا ظرفیت پذیرش بزرگترین کشتی های کروز و تفریحی جهان را در خود داشته باشد. گالاتاپورت پس از اتمام ظرفیت پذیرش ۳ کشتی مسافربری را به صورت همزمان خواهد داشت. انتظار می رود که این پروژه بزرگ سالیانه برای بیش از ۷ میلیون توریست که برای گشت و گذار در جاهای دیدنی استانبول به این شهر می آیند خدمت رسانی کند. این پروژه همچنین نقطه شروع مسیر (Beyoğlu Kültür) تا مرکز فرهنگ آتاتورک (Atatürk Kültür Merkezi) خواهد بود.

گالاتاپورت استانبول 4

در این پروژه با نزدیک شدن به سه شنبه بازار به یکی از ساختمان های قدیمی منطقه گالاتاپورت، یعنی پست خانه (Paket Postanesi) می رسیم. این مکان بین سال های ۱۹۰۷ و ۱۹۱۱ ساخته شده است و در طول تاریخ به عنوان اداره پست، بیمارستان و … مورد استفاده قرار گرفته است. این بنا به عنوان مرکز خرید (AVM) در پروژه گالاتاپورت در حال بازسازی است و پس از اتمام به لیست زیباترین مراکز خرید استانبول اضافه خواهد شد.

گالاتاپورت استانبول 5

پارک و موزه پروژه گالاتاپورت استانبول

کمی جلوتر از پروژه Paket Postanesi، فعالیت های مربوط به ساخت محل جدید استانبول مدرن (Istanbul Modern) را مشاهده خواهیم کرد. موزه مدرن استانبول که از مهم ترین موزه های استانبول نیز محسوب می شود؛ به عنوان اولین موزه صنایع مدرن و امروزی استانبول شناخته می شود. این موزه که در سال ۲۰۰۴ ساخته شده است محل جدید آن در گالاتاپورت استانبول در حال ساخت می باشد.

  کاخ دولما باغچه استانبول

موزه ی مجسمه سازی مربوط به دانشکده ی صنایع زیبا از دانشگاه معمار سینان که در لیست دانشگاه های استانبول و شهریه آن ها هم بررسی کردیم نیز در منطقه گالاتاپورت استانبول قرار خواهد گرفت. انتظار می رود کمپ های دانشگاه معمار سینان و دانشگاه باغچه شهیر که در مسیر دسترسی به پروژه گالاتاپورت استانبول قرار دارند زیبایی و انرژی این پروژه را دوچندان کنند.

گالاتاپورت استانبول 6

در این پروژه همچنین پارکی به مساحت ۱۴ هزار متر مربع بین دو موزه ساخته خواهد شد. در اطراف این پارک مسجد نصرتیه، قصر توپخانه، چشمه ی توپخانه و مسجد علی پاشا قرار دارند که حال و هوای خاصی را به این پارک خواهند داد و انتظار می رود مراسم و کنسرت های متعددی در این پارک اجرا شوند که آن را تبدیل به جاذبه ای دیگر برای این پروژه خواهد کرد.

برج ساعت و ترمینال اصلی گالاتاپورت

در محدوده این پروژه همچنین از قدیمی ترین برج های ساعت استانبول نیز در حال بازسازی است. این برج به همراه طبقه ساعت آن در مجموع ۴ طبقه است و ۱۵ متر ارتفاع دارد. این برج توسط شرکت معماری هلندی به اسم Bresser در حال بازسازی است.

  شهربازی های استانبول

بعد از گذر از برج ساعت به قسمت زیرزمینی ترمینال اصلی پروژه گالاتاپورت استانبول می رسیم. منطقه ی مربوط به روی زمین در این قسمت شامل مراکز خرید، کافه و رستوران ها، مراکز صنعت و هنر و مراکز اداری مختلف است که ساخت آن ها در حال اتمام است.

گالاتاپورت استانبول 7

بندر گالاتاپورت استانبول

در شمالی ترین نقطه ی پروژه گالاتاپورت استانبول منطقه ی مربوط به بندر این پروژه است که ساخت آن در حال اتمام است. از این بندر برای حمل و نقل مسافران با کشتی و تاکسی های دریایی که در مقاله مربوط به هزینه حمل و نقل در ترکیه به آن ها اشاره کردیم استفاده خواهد شد.

گالاتاپورت استانبول 8

زمان به اتمام رسیدن پروژه گالاتاپورت

اولین پیشنهاد برای ساخت پروژه گالاتاپورت استانبول برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ از طرف شرکت عملیات دریایی ترکیه مطرح شد. پیشنهاد دوم از طرف رییس سازمان خصوصی سازی در سال ۲۰۱۳ مطرح شد که با پیشنهاد ۷۰۲ میلیون دلاری به دوغوش هولدینگ سپرده شد. این هولدینگ به همراه شرکتی دیگر عملیات ساخت پروژه گالاتاپورت استانبول را در سال ۲۰۱۴ شروع کردند و برای اتمام پروژه سال ۲۰۱۸ را هدف گذاری کردند. به دلیل شیوع ویروس کرونا و دیگر مشکلات ساخت پروژه به تعویق افتاد و انتظار می رود در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ ساخت آن به اتمام برسد.

گالاتاپورت استانبول 9

اخیرا فعالیت های مربوط به ساخت پروژه سرعت گرفته و ۳۰۰۰ پرسنل در آن مشغول به کار هستند. در این پروژه که تا ۱۶ متر زیر زمین نیز ادامه دارد تا به الان ۱/۷ میلیارد دلار هزینه شده است. تخمین زده شده که هر سال ۲۵ میلیون نفر از گالاتاپورت دیدن کنند که از این میزان ۷ میلیون نفر به گردشگران خارجی اختصاص داده شده است.

  موزه معصومیت استانبول

خلاصه اینکه پروژه گالاتاپورت یکی از زیباترین مناطق استانبول را با منظره ای مدرن و برای عموم مردم به شهر باز خواهد گرداند.

گالاتاپورت استانبول 10

آدرس و نحوه دسترسی به گالاتاپورت

محله کیلیچ علی پاشا، خیابان مجلس مبوسان (Meclis-i Mebusan)، منطقه (شهرستان) بی اوغلو، استانبول

Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, No: 10/1, İç Kapı No:201-202, Beyoğlu, İstanbul

گالاتاپورت استانبول 11

گالاتاپورت استانبول بر روی نقشه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×