Skip to content

حداقل هزینه زندگی در استانبول

حداقل هزینه زندگی و امرار معاش یک نفر در استانبول چقدر می باشد؟

در این مطلب میخواهیم به ارائه اطلاعات در مورد اینکه حداقل هزینه ی ماهیانه برای زندگی و امرار معاش یک نفر در استانبول چقدر می باشد بپردازیم. طبیعتاً هزینه ‌های زندگی در هر جایی از دنیا بستگی به نوع زندگی شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی، نوع حمل و … دارد اما میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور ترکیه، حدوداً چیزی در بین ۲٫۵۰۰ تا ۳٫۰۰۰ لیر در ماه برای یک نفر است.

برای توضیح بهتر در ادامه هزینه ها را با توجه به نرخ لیر (۲۳۰۰-۲۴۰۰ تومان) برایتان تفکیک کرده ایم.

هزینه گرفتن اجازه اقامت

این هزینه بسته به نوع اقامتی که میگیرید خیلی متغیر است. هزینه ی گرفتن اقامت کوتاه مدت ترکیه با توجه به سن و مبلغ بیمه متفاوت است و هزینه ای هم باید به اداره مهاجرت بابت پول خاک و مالیات پرداخت کنید. یکسری مدارک را هم باید از سفارت تهیه کنید و ترجمه ها هم هزینه های کمی دارند. در مجموع هزینه اقامت کوتاه مدت در ترکیه برای بزرگسال بین ۲ تا ۳ میلیون تومان متغیر است. اگر هم اقامت دانشجویی ترکیه داشته باشید که مبلغ بیمه رو لازم نخواهید داشت و اگر اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه باشد کاملا متفاوت خواهد بود که با بازدید از مقاله انواع و نحوه اخذ اقامت در ترکیه در همین وبسایت میتوانید از شرایط کامل آن باخبر شوید.

حداقل هزینه زندگی در استانبول 1

نرخ عمومی حقوق دستمزد دراستانبول و ترکیه

نرخ عمومی دریافتی حقوق برای شهروندان ترک حداقل از ۲۰۰۰ لیر تا ۱۰٫۰۰۰ لیر هست که طبیعتا با توجه به تخصص، شرکت، سابقه و… متفاوت خواهد بود و بیمه هم به آن ها تعلق میگیرد. ولی برای خارجیان این مبلغ حداقل از ۱۰۰۰ لیر تا ۵۰۰۰ لیر هست که البته اگر با اجازه کار استخدام بشوید خیلی بهتر خواهد بود و بیمه هم به شما تعلق خواهد گرفت ولی بیشتر کارفرماهای ترکیه شما رو به عنوان یک خارجی بیمه نمیکنند چون هزینه بالایی دارد. گاهی هم میتوانید با توافق پرداخت بیمه توسط خودتان، از کارفرما بخواهید که اسم شما را هم در لیست بیمه رد کند. مبلغی بین ۷۰۰ – ۱۵۰۰ لیر هم هزینه بیمه ای است که خودتان در صورت استخدام در یک شرکت ترک تقبل میکنید میباشد.

هزینه خرید یا اجاره خانه و قبوض دراستانبول

با وجود بالارفتن قیمت لیر در ایران، هنوز هزینه خرید و اجاره خانه در ترکیه به نسبت پایینتر از ایران است. شما با تقریبا ماهیانه ۶ میلیون تومان میتوانید آپارتمانی ۲ خوابه در قسمت اروپایی با تجهیزاتی مثل زمین بازی، استخر سرپوشیده و مسقف، سونا ،امنیت ۲۴ ساعته و… پیدا کنید. پول پیش دریافتی معادل دو برابر کرایه ماهیانه آپارتمان هست و مانند ایران نرخها در حد ۱۵۰ میلیون تومان برای یک خانه معمولی نیست.

به طور متوسط میزان اجاره خانه در ترکیه برای یک آپارتمان یک خوابه بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ لیر است. توجه کنید که این مبلغ برای یک آپارتمان معمولی و مثلا در باهچه شهیر یا بیلیکدوزو میباشد. طبیعی است که با قیمت پایینتر در مناطقی با دسترسی نامناسب هم ممکن است خانه پیدا کنید. و البته در برجها و محلات شیک ممکن است این رقم تا ۴۰۰۰ لیر هم برسد. اکثر ساختمان ها شارژ ماهیانه هم دارند و این شارژ بسته به امکانات و خدماتی که در ساختمان ارائه میشود متفاوت است و معمولا از ۱۵۰ لیر تا ۷۰۰ لیر میتواند متغیر باشد.

در مورد هزینه قبوض در ترکیه هم بخواهیم صحبت کنیم، ترکیه مثل کشورهای اروپایی، برای مصرف انرژی خیلی سختگیر است و هزینه آب و برق و گاز  بالاست .پس مثل ایران امکان ندارد در زمستان با لباس تابستانی در خانه بگردیم و تمام شوفاژها روشن باشد. بطور متوسط هزینه قبض ها برای یک خانواده ۲ نفره چیزی حدود ۳۰۰ – ۵۰۰ لیر خواهد بود.

وبسایت ۱۱۸tr.netکاملترین مرکز اطلاع رسانی اقامت، تحصیل، مهاجرت، سرمایه گذاری، خرید خانه، اجاره خانه و اشتغال در ترکیه میباشد. همچنین جهت آشنایی هر چه بیشتر در زمینۀ خرید ملک در استانبول و ترکیه می توانید به هر یک از بخش های مورد نظر زیر مراجعه بفرمائید

در مورد کسب اطلاع از هزینه شارژ، دپوزیت و آیدات (Aidat) در ترکیه هم میتوانید از اینجا بازدید کنید

هزینه خوراک در استانبول

هزینه های خوراک در ترکیه به نسبت ایران کمی بالاتر است. البته با گرونیهای اخیر ایران، نمیتوانیم روی جمله اول خیلی تاکید کنیم اما بطور متوسط برای یک خانواده ۲ نفره، هزینه مواد سوپرمارکتی هفته ای لااقل ۲۵۰ لیر است. به عنوان مثال گوشت قرمز حدود کیلویی ۹۵ هزار تومان، مرغ کامل ۳۵ هزار تومان، نان دانه ای تقریبا ۲۷۰۰ تومان و…

هزینه غذا در رستوران خیلی متفاوت است. هزینه ۲ نفر یک وعده مکدونالد یا برگر کینگ که جزو ارزان قیمت ها محسوب میشود حدود ۴۵-۵۰ لیر میشود و اگر بخواهید در رستوران های شیک و خوب غذا بخورید برای همین تعداد، باید لااقل ۱۵۰ لیر هزینه کنید. اما کیفیت محصولات خوراکی در ترکیه خیلی خوب است و بخصوص کارخانه های صنایع غذایی ترکیه، رتبه های بالایی در جهان دارند و به نسبت هزینه ای که میکنید، ارزش بالایی دریافت خواهید کرد؛ به همین دلیل رقابت در این صنعت زیاد بوده و اجناس بسیار متنوع بوده و بازار آزاد تجارت باعث می شود دستمان به عنوان مشتری برای انتخاب باز باشد.

همچنین می توانید ۲۰ نوع از غذاهای معروف و خوشمزه ترکیه را از اینجا ببینید.

حداقل هزینه زندگی در استانبول 2

هزینه های پزشکی و درمانی در استانبول

هزینه های پزشکی وخدمات درمانی در صورت داشتن بیمه خوب تقریبا مثل ایران است ولی کیفیت خدمات ارائه شده به مراتب بسیار بهتر از ایران است. دارو گرانتر از ایران است ولی کیفیت آن بهتر و بنابراین با مصرف مقدار کمتری از دارو بهبودی شما حاصل می شود. ویزیت دکتر عمومی در صورت داشتن کارت اقامت میتواند مجانی باشد اما برای مراجعه به متخصص باید هزینه پرداخت کرد. اگر به بیمارستان دولتی مراجعه کنید (که خیلی هم خوب هستند) بسته به تخصص و مشکل هزینه ویزیت بین ۷۰ تا ۲۰۰ لیر متغیر خواهد بود و این مبلغ در بیمارستان خصوصی از ۱۵۰ لیر شروع میشود. اگر شما بیمه به همراه اجازه کار و یا بیمه دانشجویی داشته باشید هزینه هایتان نصف خواهد شد .

هزینه تحصیل در استانبول

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه برای شهروندان ترک رایگان ولی خارجی ها حدود ۲۰۰۰ لیر در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز سالانه در حدود ۲۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی، سالانه در حدود ۱۰٫۰۰۰ تا ۴۰٫۰۰۰ لیر می‌باشد. البته میزان هزینه ‌های تحصیل بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه دارد.

در مدارس دولتی تحصیل رایگان و برای مدارس خصوصی یا همان کالج ها هم بسته به مقطع و مدرسه هزینه ها متفاوت است و از ۱۳ هزار لیر تا ۵۰ هزار لیر میتواند متغیر باشد. مدارس بین المللی که به یورو و دلار پول میگیرند و حدود سالی ۲۰۰ میلیون تومان برای مقاطع پایین باید پرداخت کرد. در مدارس دولتی کتاب مجانی است و گاهی باید کتابهای کمک درسی رو خودتان تهیه کنید. ولی مدارس خصوصی با وجود اینکه کتاب رایگان است ولی هزینه کتاب های کمک درسی را موقع ثبت نام از شما میگیرند. همینطور هزینه یونیفرم برای هم مدارس دولتی و هم خصوصی توسط والدین پرداخت می شود.

هزینه حمل و نقل در استانبول

هزینه های حمل ونقل در استانبول ترکیه به نسبت شهرهای ایران گرانتر است چون بنزین در ترکیه گران است. ولی با وجود وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس، مترو، تراموا و دلموش برای تقریبا همه مسیرها، به راحتی میشه هزینه حمل و نقل را مدیریت کرد. همچنین میتوانید برای رفت و آمدتان در استانبول از تاکسی های آنلاین و اینترنتی استانبول استفاده کنید که هزینه هایی به مراتب کمتر از تاکسی های معمولی دارند؛ و یا اینکه اگر قصد سفر به شهر یا کشور دیگری دارید و میخواهید به فرودگاه استانبول بروید یا (بالعکس) می توانید از اتوبوس های هاواایست (Havaist) استفاده کنید که با مراجعه به اینجا اطلاعات کامل مربوط به آن را دریافت خواهید کرد

حداقل هزینه زندگی در استانبول 3

اگر هم بخواهید اتومبیل شخصی تهیه کنید برای خرید یک اتومبیل در ترکیه که دست اول باشد حداقل باید ۷۰ هزار لیر هزینه کنید. یعنی قیمت خودرو در ترکیه در مقایسه با ایران از حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای ماشین صفر شروع میشود. قیمت بنزین از گازوییل گرانتر است و برای ماشین باید سالیانه بسته به حجم موتور مالیات پرداخت کنید. یک ماشین کوچک در حد هیوندای آی ۲۰ سالیانه حدود ۵۰۰۰ لیر مالیات خواهد داشت. برای گردش در استانبول شاید اجاره کردن ماشین به صرفه تر باشد؛ کاری که اینجا خیلی مرسوم است. برای اجاره ۲۴ ساعته یک ماشین معمولی مثلا همان آی۲۰ روزانه ۱۲۰ لیر به علاوه بنزین باید هزینه کرد .

هزینه پوشاک در استانبول

هزینه پوشاک در ترکیه بسیار ارزانتر و باکیفیت تر از ایران است چون ترکیه یکی از بهترین تولید کننده های پوشاک است. به عنوان مثال شلواری را که در کارگاه های ترکیه دوخته میشود را با ۵۰ لیر میتوان خریداری کرد. اگر مارک معروفی داشته باشه بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ لیر هزینه اش میشود. در صورتیکه همین شلوار در ایران حداقل ۳۰۰ هزارتومان است.

هزینه اجناسی مثل حوله، رومیزی، فرش و پارچه به مراتب از ایران ارزانتر است. کفش و کیف هم اگر تولید خود ترکیه باشد بسیار مناسب تر از ایران خواهد بود.

همچنین می توانید از مراکز خرید اوت لت مثل ونیزیا استانبول Venezia Mega Outlet و بازار پوشاک عمده در استانبول خرید کنید که به مراتب اجناس ارزانتری نسبت به سایر مراکز خرید معمولی ترکیه دارند.

حداقل هزینه زندگی در استانبول 4

هزینه لوازم خانگی در ترکیه

هزینه های خرید لوازم خانگی به نسبت ایران مناسب تر است و باید گفت شما با پرداخت مبلغی مناسب، کالایی با کیفیت تر می خرید؛ بخصوص اگر از تولیدات خود ترکیه بخواهید لوازم خریداری کنید مبالغ مناسبی به شما پیشنهاد می دهند. در کل برای یک خانه مسکونی با حدود ۴ تا ۶ هزار لیر میتوانید لوازم دسته دوم در حد خوب خریداری کنید و در صورت تمایل به خرید وسایل نو ، باید حدود ۲۵ هزار لیر به بالا هزینه کنید.

قیمت وسایل الکترونیکی در ترکیه

وسایل الکترونیکی و دیجیتال مثل گوشی تلفن، لپتاپ و تبلت به نسبت ایران کمی گرانتر است.

هزینه تفریح در استانبول

ترکیه کشوری است که با هر درآمدی می شود آن جا تفریح کرد. قطعا هرچه بیشتر بخواهید لذت ببرید باید بیشتر هم هزینه کنید اما در شهرهایی مثل استانبول، شما با ۵ لیر میتوانید به ساحل برسید و یک غروب آرام با یک چای ۴ لیری و یک ساندویچ ارزان برای خودتان تدارک ببینید. به هرحال لازم است که مبلغی را برای تفریحات مثل رستوران ها، دیسکو، کنسرت و… کنار بگذارید چون این تفریحات را نمی شود به راحتی از زندگی روزمره تان در استانبول حذف کنید.

حداقل هزینه زندگی در استانبول 5

مدیریت هزینه زندگی در استانبول و در کل ترکیه

برای اینکه بتوانید هزینه های زندگی در ترکیه و استانبول را مدیریت کنید و پرداختی کمتری داشته باشید، نکاتی را به عنوان تجربه با شما در میان میگذاریم:

  • یکی از مهمترین نکته ها  در مدیریت هزینه های زندگی در ترکیه، نزدیکی محل خانه به محل کار است. با توجه به هزینه های بالای حمل ونقل این مورد را حتما در نظر بگیرید. برای رفت و آمد ماشین شخصی را کنار بگذارید چون وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس هستند.
  • خیلی از فروشگاه ها مثل میگروس (Migros) و کارفور (CarrefourSA) و حتی اسباب بازی فروشی و کتاب فروشی ها، به شما کارت های عضویت پیشنهاد میدهند که در زمان حراج های آن برند میتوانید از تخفیف های خوبی استفاده کنید.
  • در زمستان به جای اینکه همه شوفاژها را روشن کنید، لباس گرم تر بپوشید. لوسترهای چند شاخه نخرید و از ماشین لباسشویی و اتو و وسایل پرمصرف، بعد از ساعت ۱۱ شب استفاده کنید.
  • همیشه در جریان کلاس های رایگان شهرداری محله تان باشید و از کنسرت ها و فستیوالهای رایگان استانبول باخبر باشید.
  • گرانی یک لباس لزوما دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست. بخصوص در ترکیه که رقابت زیاد است و به صرف خرید از برند اکتفا نکنید و از مغازه های متنوع پرس و جو کنید.
  • هزینه زندگی در استانبول برای یک نفر، در صورت مدیریت هزینه ها  حداقل ماهیانه ۱۵۰۰ لیر و این مقدار برای کسی که عادت به استفاده از امکانات لوکس را دارد البته خیلی بالاتر خواهد بود.

همچنین اگر قصد سفر به استانبول را دارید میتوانید با بازدید از اینجا از خرج و مخارج سفر به استانبول باخبر شوید.

فعالیت ما در حوزه ی ملک؛  خرید، فروش و اجاره خانه های مسکونی با محوریت منطقۀ زیبای باهچه شهیر، بیلیک دوزو و محلات اطراف می باشد

۱۱۸tr.net

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.