Skip to content

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

ترکیه این روزها به گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت در میان مردم ایران تبدیل شده است. بسیاری از افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند، به همراه خانواده هستند. در اصل این افراد برای زندگی بهتر و آرامش بیشتر مهاجرت می کنند. با توجه به بالا رفتن تقاضای مهاجرت به این کشور، مسئله دیگری که حتما باید موردبررسی قرار بگیرد وضعیت تحصیلی دانش آموزان است. نگرانی اصلی خانواده ها، ادامه تحصیل فرزندانشان است. اینکه فرزندانشان در کشور ترکیه در چه مدارسی تحصیل خواهند کرد، هزینه و شهریه های مربوط به مدارس، محیط مدرسه، ملیت دانش آموزان و از این قبیل سوالات برای همه مهاجران پیش می آید. لذا بر این شده ایم تا مقاله ای جامع در ارتباط با انواع مدارس ترکیه جمع آوری نماییم.

سیستم آموزش و پرورش در ترکیه چگونه است؟

در چند سال اخیر به دلیل افزایش مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، نظام آموزشی این کشور بسیار پیشرفت کرده است. دولت ترکیه بخش زیادی از بودجه این کشور را به آموزش و پرورش اختصاص داده است. آنها بر این باورند که تربیت و آموزش و پرورش دانش آموزان برای پیشرفت بیشتر ترکیه لازم و ضروری است. خوشبختانه سیستم آموزشی مدارس ترکیه علاوه بر دارا بودن کیفیت بالا، گزینه‌های متفاوتی ارائه می‌دهد که می‌تواند انواع سلیقه‌ها با انواع امکانات مالی را پوشش بدهد. از مدارس رایگان دولتی گرفته تا مدارس خصوصی و بین‌المللی همه تحت نظر آموزش‌ و پرورش این کشور به آموزش دانش آموزان مشغول ‌اند. حتی شهریه مدارس بین‌المللی و خصوصی در ترکیه با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند، بسیار مقرون‌ به ‌صرفه است. به ‌طورکلی آموزش پیش از دانشگاه در این کشور باکیفیت بالا و هزینه کم انجام می‌گیرد و خیال شما می‌تواند از بابت کیفیت تحصیلی فرزندتان در ترکیه راحت باشد.

تمامی مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی ترکیه زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور فعالیت می‌کنند. این مدارس ترکیه و به خصوص مدارس دولتی، حتی در کوچک ‌ترین شهرها یا در فاصله‌ای نزدیک از آن‌ها وجود دارند. سن تحصیل در ترکیه از ۵ سالگی به‌طور رسمی آغاز می‌شود. پیش از آن کودک می‌تواند به پیش‌دبستانی و مهدکودک برود ولی ۱۲ سال اولیه دوره تحصیلی اجباری است. سیستم آموزشی در مدارس ترکیه به صورت ۴+۴+۴ می باشد. به طور کلی دانش آموزان باید برای ۱۲ سال آموزش ببینند. در مدارس عمومی ترکیه تحصیل برای هر ۱۲ سال رایگان می باشد. اما در مدارس خصوصی و بین المللی باید شهریه پرداخت شود. با این حال دولت ترکیه تحصیل رایگان را برای همه قرار داده است و خانواده ها می توانند تحصیلات رایگان یا غیر رایگان را به دلخواه خود انتخاب نمایند.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 1

از ۱۲ سال تحصیل، ۴ سال تحصیلات ابتدایی سطح اول، ۴ سال تحصیلات ابتدایی سطح دوم و ۴ سال آموزش متوسطه می باشد. هر کودک در ترکیه باید از ۷ سالگی تحصیلات ابتدایی خود را آغاز نماید بعد از اتمام ۸ سال تحصیلات ابتدایی به دانش آموزان دیپلم تحصیلات ابتدایی اعطا می گردد. بعد از این دوره دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند. اغلب دبیرستان ها از مدارس ابتدایی جدا هستند. بعد از پایان تحصیلات متوسطه به دانش آموزان Lise Diplomasi یا دیپلم پایان دوره متوسطه داده می شود. با این دیپلم دانش آموزان می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و تحصیلات عالی خود را آغاز نمایند.

آموزش دولتی در این کشور تا دانشگاه کاملا رایگان است مگر اینکه هزینه ‌های کمی برای مسائل خاص به وجود بیاید. مهاجران نیز می‌توانند از سیستم آموزش رایگان دولتی بهره بگیرند. اما شرایط برای افرادی که صرفا برای تحصیل پیش از دانشگاه به ترکیه آمده‌اند می‌تواند متفاوت باشد.

این روزها سیستم آموزشی دولتی ترکیه با وجود رایگان بودن، دیگر در ترکیه محبوب نیست و بیشتر افراد متقاضی تحصیل در مدارس خصوصی هستند. برای ثبت‌ نام در مدرسه دولتی باید برگه‌ای را به همراه داشته باشید که ثابت می‌کند آن مدرسه نزدیک ‌ترین مدرسه دولتی به منزل شماست.کیفیت تدریس دولتی می‌تواند از مدرسه به مدرسه متفاوت باشد. ساعات مدرسه در ترکیه نسبتا طولانی ‌اند و انجام تکالیف برای دانش آموزان اجباری است. ممکن است معلم تمام دوره ‌ی ابتدایی یک دانش‌آموز یک فرد خاص باشد.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 2

مقاطع تحصیلی در ترکیه به چه شکل است؟

همانطور که گفتیم در ترکیه هر دانش‌آموزی باید ۱۲سال درس بخواند. برخی مناطق دوره متوسطه و دبیرستان در آن ‌ها یکی است. فرستادن فرزند به مهدکودک و پیش‌دبستانی اجباری نیست و اغلب محلیان آن را انجام نمی‌دهند ولی از آنجایی که فرآیند آموزش زندگی در ترکیه به فرزندان را سرعت می‌بخشد، مهاجران معمولا فرزندشان را در آن ‌ها ثبت ‌نام می‌کنند.

آموزش مهدکودک

مهدکودک در ترکیه از زمان تولد تا سه سالگی کودکان را پذیرش می‌کند. اغلب محلی‌ها کودکان خود را به مهد کودک نمی‌فرستند و در میانشان رواج ندارد. مهدکودک ‌های ترکیه چه خصوصی و چه دولتی، رایگان نیستند. البته برخی شرکت ‌ها و یا ادارات تسهیلاتی ارائه می‌دهند که شما شهریه را با تخفیف پرداخت خواهید کرد. ثبت‌ نام در مهدکودک به ‌سادگی پس از گرفتن اقامت امکان ‌پذیر است. ثبت‌نام در مهدکودک می‌تواند منجر به این شود که فرزند شما خیلی سریع زبان ترکی را یاد بگیرد و دوران مدرسه را ساده‌تر سپری کند. بسیاری از مهدکودک ‌ها معلم زبان انگلیسی نیز دارند و فرزند شما می‌تواند در کنار ترکی انگلیسی را نیز بیاموزد. مربیان مهدکودک در ترکیه به ‌سختی انتخاب می‌شوند و آزمون ‌های مختلفی را پشت سر می‌گذارند. بنابراین می‌توانید از کیفیت آموزشی و روانی فرزندتان در مهدکودک خاطرجمع باشید.

آموزش پیش‌ دبستانی

کودکان از ۳ تا ۵ سالگی به پیش‌دبستانی فرستاده می‌شوند. رواج این مقطع نیز در میان محلی‌های ترکیه چندان زیاد نیست ولی به نسبت مهدکودک افراد بیشتری فرزند خود را به پیش‌ دبستانی می‌فرستند. ساعت پیش‌دبستانی‌ها اغلب از ۸:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است. این زمان شامل آموزش، بازی، صرف ناهار و حتی خواب بعدازظهر می‌شود. گذراندن این مقطع نیز رایگان نیست و شما درست مثل مهدکودک به‌ سادگی با داشتن اقامت می‌توانید فرزندتان را ثبت‌ نام کنید.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 3

آموزش ابتدایی (ilk okul)

شما می‌توانید فرزندتان را به مدرسه ‌ای بفرستید که از اول ابتدایی تا پایان دبیرستان را در آنجا تحصیل کند و یا مدارس متفاوتی را انتخاب کند. برخی از مدارس ترکیه مختص یک مقطع هستند و برخی دیگر همه مقاطع را در یک ساختمان آموزش می‌دهند.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 4

دوره ابتدایی در ترکیه ۴ سال طول می‌کشد و این زمان از ۵ تا ۹ سالگی را در بر می‌گیرد. آموزش خواندن و نوشتن، ورزش، حساب، تعلیمات دینی اختیاری، هنر و یک زبان خارجه از برنامه‌های این مدارس هستند. تعداد مدارس به نسبت جمعیت کم هستند و از همین رو ممکن است هر کلاس جمعیت زیادی مثل ۳۰ نفر داشته باشد، با این وجود فضای کلاس گنجایش این تعداد را داراست. برای حل این مشکل اغلب مدارس ترکیه دو شیفتی هستند.

مدارس ترکیه یونیفرم دارند و تکلیف نویسی در آن‌ها اجباری است. اگر دانش‌آموز نتواند در امتحانات پذیرفته شود باید سال بعد نیز همان مقطع را بگذراند.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 5

آموزش متوسطه (Orta Okul)

این مقطع نیز ۴ سال طول می‌کشد و از ۹ سالگی تا ۱۲ سالگی فرزند شما را در برمی‌گیرد. مواد درسی این دوره شامل: تاریخ، جغرافیا، علوم، هنر، فیزیک، زبان ترکی، زبان خارجه، ریاضی، موسیقی و فناوری است. تعلیمات دینی نیز ارائه می‌شود که به ‌صورت اختیاری گذرانده می‌شود. مانند ایران هر درس معلمی جداگانه دارد و در پایان دوره متوسطه یک آزمون سراسری برای ورود به مقطع دبیرستان گرفته می‌شود. برای انتخاب این مدرسه حتما به تعداد قبولیان مقطع دبیرستان هر مدرسه نگاه کنید.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 6

آموزش دبیرستان (Lise)

آموزش دبیرستان زمانی است که ۱۲ سال تحصیلی دانش‌آموز به‌پایان می‌رسد و در پایان آن یک آزمون برگزار خواهد شد که پس‌ ازآن دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی را می‌گذراند و برای دانشگاه آماده می‌شود. این مدارس درست مثل ایران به رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و فنی تقسیم می‌شوند. ادبیات ترکی استانبولی، ریاضیات، هندسه، تاریخ ترکیه، جغرافیا، شیمی، زیست‌ شناسی، زبان خارجه از جمله درس‌ هایی است که دانش‌آموز باید آن ‌ها را آموزش ببیند.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 7

انواع مدارس ترکیه

  • مدارس دولتی ترکیه
  • مدارس ایرانی (محدود) در ترکیه
  • مدارس خصوصی ترکیه
  • مدارس بین المللی ترکیه

مدارس دولتی کشور ترکیه

مدارس دولتی شباهت زیادی به مدارس دولتی ایران دارند. بر اساس مصوبه های آموزش و پرورش ترکیه تمام مدارس دولتی از یک نظام آموزشی مشخص و از قبل تعریف شده باید پیروی نمایند. ثبت نام در این مدارس چه برای شهروندان ترک و چه اتباع کشورهای دیگر که در ترکیه موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اند به صورت رایگان می باشد. البته لازم به ذکر است تقسیم بندی دانش آموزان در مدارس بر اساس اجاره نامه و محل سکونت آن ها خواهد بود. در ترکیه مدارس دولتی در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارند و این تصور که مدارس دولتی از امکانات و کیفیت ضعیفی برخوردار هستند بسیار اشتباه است زیرا که سیستم آموزش و پرورش این کشور بر اساس سیستم آموزش و پرورش اروپا برنامه ریزی شده است.

نحوه ثبت نام در مدارس دولتی

برای ثبت نام در اینگونه مدارس ترکیه، پس از دریافت پرونده تحصیلی و آخرین کارنامه، مدارک فرزند خود را توسط مدرسه و آموزش و پرورش در ایران، تایید و مهر می نمایید. عموما برای انجام امور دنکلیک یا همان معادل سازی، از شما خواسته می شود که مدارک نام برده را به صورت رسمی نیز ترجمه کنید. پس از ترجمه به زبان ترکی، مدارک را برای معادل سازی به آموزش و پرورش کل استان محل اقامت خود تحویل می دهید. مدت زمان معادل سازی مدارک حدود یک هفته خواهد بود که پس از انجام این مراحل، می توانید برای ثبت نام فرزند خود در مدرسه مورد نظر اقدام نمایید. ممکن است مدرسه ای که شما انتخاب نموده اید ظرفیت نداشته باشد و یا متناسب با آدرس محل سکونت شما نباشد. در این صورت مدرسه مناسب را به شما معرفی خواهند کرد. دقت نمایید که برای ثبت نام در مدارس داشتن کارت اقامت الزامی است. اما در بعضی از موارد، مدارس دانش آموز را به صورت میهمان می پذیرند تا مراحل دریافت کارت اقامت را طی نموده و فرزند خود را به صورت رسمی ثبت نام نمایید.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 8

مدارس ایرانی در ترکیه

در حال حاضر‌ تنها دو مدرسه ایرانی در ترکیه فعال هستند که کاملا وابسته به جمهوری اسلامی ایران می باشند. مجتمع آموزشی فجر استانبول و مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا. واضح است که این مدارس از قوانین و سیستم آموزشی داخلی ایران پیروی می کنند.

نحوه و هزینه ثبت نام مدارس ایرانی

پس از دریافت پرونده تحصیلی گواهی انتقال، مدارک باید توسط مدرسه و آموزش و پرورش منطقه در ایران تایید شوند. توجه داشته باشید برای مقطع پیش دانشگاهی باید مدارک توسط آموزش و پرورش استان نیز تایید گردد. برای ثبت نام در مدارس ایرانی در ترکیه، ترجمه مدارک اجباری نمی باشد و کافی است اوراق تایید شده را به همراه مدارک هویتی و اقامتی، به یکی از دو مدرسه ایرانی در استانبول و یا آنکارا تحویل دهید. توجه داشته باشید که داشتن کارت اقامت یکساله الزامی می باشد. در صورتی که هنوز اقامت نگرفته اید و یا مدت کوتاهی از اقامت فرزندتان باقی مانده است، نام نویسی امکان پذیر نمی باشد.

کلاس های درس در این مدارس به علت محدود بودن تعداد دانش آموزان به صورت مختلط برگزار شده و زبان آموزش نیز فارسی است. کتب تدریس نیز همان کتب نظام آموزشی داخلی ایران هستند. هزینه سالانه ثبت نام در این دو مدرسه بستگی به مقطع تحصیلی و مدرسه بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ متغیر است دانش آموز از  دارد

مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

به طور کلی مدارس خصوصی در ترکیه را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. یکی مدارس غیر انتفاعی ترکیه و دیگری مدارس معروف بین المللی که در ترکیه و شهرهای بزرگ شعبه دارند. در این مدارس در کنار تدریس دروس اصلی و مصوبات آموزش پرورش، استعدادیابی دانش آموزان در اولویت است. از این رو برگزاری کلاس ها و برنامه های فوق العاده در رشته های متفاوت ورزشی، هنری، موسیقی، زبان های خارجی و غیره در این مدارس جایگاه ویژه ای دارد. همچنین این مدارس از لحاظ متود و امکانات آموزشی بسیار به روز بوده که همین امر باعث ایجاد شرایط ایده آل برای ورود به دانشگاه های نمونه خواهد بود.  بسیاری از موارد مدارس بین الملی در ترکیه شعبه ای از مدارس بین المللی دنیا می باشند که در اکثر مواقع سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی و اروپایی تنظیم شده است. شرایط ثبت نام این مدارس نیز به مانند مدارس آمریکا می باشد.

زبان تدریس مدارس بین الملل معمولا انگلیسی، آلمانی و یا فرانسه بوده و زبان ترکی در کنار این زبان ها به صورت درس های فوق برنامه ارایه می گردد. البته لازم به ذکر است که مدارس بین الملل زیر نظر سفارت و یا آموزش و پرورش کشور دیگر است.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 9

هزینه ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

از نظر هزینه مدارس بین المللی از مدارس غیر انتفاعی ترک دارای شهریه های بالاتری هستند و به همان نسبت عموما امکانات بهتری نیز برای دانش آموزان فراهم می کنند. به طور عمده شهریه مدارس غیر انتفاعی ترک بین ۱۵٫۰۰۰ تا ۳۰٫۰۰۰ لیر در سال و شهریه مدارس بین المللی عموما بین ۳۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ لیر در سال بسته به مقطع تحصیلی و سطح امکانات ارائه شده خواهد بود. توجه داشته باشید مدارس در برهه های زمانی مختلف ممکن است تخفیف هایی را برای ثبت نام داوطلبان در نظر بگیرند که همین موضوع باعث می شود تا این قیمت ها دچار تغییر شوند.

هزینه های مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه 10

نحوه ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی

ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه و بین المللی نیز مراحلی مشابه دارد. برای ثبت نام در این مدارس پس از معادل سازی مدارک و تحویل آن به مدرسه مربوطه، می توانید فرزند خود را ثبت نام نمایید. البته عموما مدارس خصوصی ترکیه دارای آزمون های ورودی نیز می باشند. در صورت شرکت کردن فرزند شما در این آزمون ها و کسب حد نصاب نمرات، می تواند در مدرسه مورد نظر به تحصیل بپردازد. همچنین در نظر داشته باشید ممکن است بعضی از مدارس خصوصی و یا بین المللی در ترکیه مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران نباشند و برای معادل سازی مدارک این مدارس، در ایران دچار مشکل شوید.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.