Skip to content

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ)

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 14

شرکت صنعتی موتورسازی توساش ترکیه

یکی از مهمترین راه های پیشرفت در عصر کنونی برای کشورها، صنعت، تولید و نوآوری است که ترکیه نیز در این زمینه های توانسته در دهه های اخیر کارنامه خوبی را از خود بر جای بگذارد. شرکت های بسیار بزرگی مانند شرکت نظامی آسلسان، هلدینگ کوچ، صنایع هوافضای ترکیه (TAI) و ده ها مورد دیگر از جمله شرکت هایی هستند که در پیشرفت صنعت ترکیه نقش بسزایی داشته اند. یکی دیگر از این شرکت های بزرگ صنایع موتورسازی توساش ترکیه است که در عرصه های بین المللی نیز توانسته نام خود را جای دهد. در این مقاله نیز این شرکت صنعتی بزرگ را معرفی خواهیم کرد.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 1

تاریخچه شرکت توساش ترکیه

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (Tusaş Engine İndustries) یا همان TEİ در سال ۱۹۸۵ با همکاری شرکت های صنایع هوافضای ترکیه، جنرال الکتریک آمریکا، شرکت افزایش قدرت نیروهای مسلح ترکیه و موسسه هوایی ترکیه در این کشور پایه گذاری شد. هدف از تاسیس این شرکت تولید و مونتاژ قطعات و موتور مربوط به هواپیماهای نظامی و باری است تا ترکیه را در این صنعت نیز مستقل سازد. اولین موتورها و قطعات موتورهای هواپیما در سال ۱۹۸۷ در توساش ترکیه تولید شد و پس از ورود این شرکت به تجارت خارجی، توانست تمامی استانداردهای بین المللی لازم را دریافت کند.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 2

همچنین توساش ترکیه در سال ۲۰۱۸، ٪۵۱ درصد از سهامی شرکت گور متال حساس دوکوم (Gür Metal Hassas Döküm) که یک شرکت بزرگ ریخته گری و تولید فلزات در ترکیه بود را خرید و از نظر مواد اولیه نیز توانست مستقل شده و محصولات ۱۰۰٪ ساخت ترکیه را روانه بازار جهانی کند.

زمینه های فعالیت توساش ترکیه

تولید قطعات و ماژول ها

تولید قطعات و ماژول های مختلف در واقع اولین زمینه فعالیت این شرکت بزرگ است. در ابتدا توساش قطعات خاصی را برای شرکت جنرال الکتریک آمریکا تولید می کرد اما اکنون با گسترش کار خود توانسته با صنایع بزرگی همچون رولز رویس (Rolls-Royce) وارد همکاری شود و در حال تولید قطعات مختلف هواپیما برای این شرکت و چندین شرکت دیگر است. همچنین این شرکت در زمینه تولید قطعات و ماژول های هلیکوپتر نیز در حال فعالیت است و مشتری های بسیار بزرگی را در این موارد دارا است.

  برند منگو (MANGO)

یک نکته بسیار جالب در مورد شرکت توساش ترکیه این است که به طور متوسط از هر ۲ هواپیمای مسافربری موجود در جهان در یک هواپیما قطعات حیاتی تولیدی توسط توساش استفاده شده است.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 3

مونتاژ موتور

یکی از زمینه های مهم فعالیت توساش ترکیه، تولید و مونتاژ موتور هواپیماها و هلیکوپترهای نظامی و باری است. این شرکت هم اکنون بزرگترین تولید کننده موتورهای هواپیماهای نیروهای مسلح کشور ترکیه و کشور عمان است. بزرگترین موتور تولیدی این مجموعه نیز مونتاژ موتور جت جنگی F-16 است که از موتور مدل F110 استفاده می کند و جزو یکی از معدود شرکت های تولید کننده این موتور در جهان است. همچنین توساش مشغول تولید موتورهایی بسیار قدرتمند برای چندین مدل هلیکوپتر خاص متعلق به ارتش ترکیه است که وابستگی ترکیه را از این نظر به کشورهای خارجی بسیار کم کرده است.

  اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

از سایر بزرگترین تولیدات این شرکت می توان به موتورهای مدل TF33 که در هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود، موتورهای T700-TEI-701D، AS532 و A1 که در هلیکوپترهای نظامی استفاده می شود، اشاره کرد.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 4

تعمیرات و بازسازی

تعمیرات و بازسازی موتورهای هواپیما نیز یکی دیگر از زمین های فعالیت شرکت توساش ترکیه است. این شرکت از سال ۱۹۹۹ در حال ارائه این خدمات می باشد و در سالهای ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ به عنوان «بهترین شرکت تعمیرات موتور» انتخاب شده است. هم اکنون توساش ترکیه در حال کار با کشورهایی همچون بحرین، عربستان صعودی و حتی در حال ارائه خدمات به سازمان ناتو نیز هست و تعمیرات و نگهداری تعدادی از موتورهای هواپیماهای متعلق به این کشورها و این سازمان بخصوص موتورهای مدل F110-100 که یکی از پیچیده ترین موتورهای هواپیما در جهان هستند را انجام می دهد.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 5

درآمد و کارکنان توساش ترکیه

این شرکت با گذشت چندین دهه از فعالیت خود هم اکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر را به عنوان کارمند در اختیار خود قرار دارد و جزو یکی از بزرگترین کارخانه ها و صنایع ترکیه به شمار می رود. همچنین درآمد این شرکت نیز در حدود ۲/۵ میلیارد دلار در سال تخمین زده می شود که عددی بسیار بزرگ است و تاثیر بسیار بزرگی در اقتصاد ترکیه دارد.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 6

موقعیت کارخانه توساش ترکیه

شرکت توساش در چندین نقطه از ترکیه دارای مراکزی است که هر کدام از آنها وظایف خود را دارند. مراکز اداری و مهندسی توساش ترکیه بیشتر در استانبول و آنکارا مستقل هستند اما کارخانه و کارگاه های این شرکت بزرگ در شهر اسکی شهیر، که یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است قرار دارد و در زمینی به وسعت ۵۰۵۰۰۰ متر مربع قرار گرفته است که مقدار ۱۱۰۰۰۰ متر مربع آن سالن ها و کارگاه های سرپوشیده هستند.

صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ) 7

منبع:

  جشنواره تکنوفست

www.tei.com.tr

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×