Skip to content

کانگال، سگ اصیل ترکیه

کانگال، سگ اصیل ترکیه 13

کانگال سگی از نژاد برتر

کانگال (Kangal)، سگ چوپان و یکی از نژادهای برتر جهان است. زیستگاه اصلی این سگ کشور ترکیه و ایالت سیواس می باشد که در فاصله ۲۰۰ کیلومتری ترابزون واقع شده است. این سگ با نام های دیگری چون آناتولی شیفرد و سگ کانگال سیواس شهرت داشته و به علت ویژگی های خاص خود در بین نژادهای مختلف جهان جایگاه خوبی را پیدا کرده است.

کانگال یکی از ۳۰ سگ نگهبان احشام است که در کشورهای متعدد اروپایی و آسیایی پرورش یافته و هر کدام قسمت مهمی از فرهنگ و تاریخچه آن منطقه محسوب می گردند. این سگ به طور اختصاصی به عنوان سگ نگهبان شناخته شده است. هوشیاری و دفاع از حیوانات بومی و گله ای و نیز وفاداری به خانواده ای که به آن تعلق دارد از ویژگی های این نژاد است.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 1

سگ بزرگ کانگال شباهت بسیار زیادی در خلق و خو  به نژاد سگ پشدر، سگ سرابی و سگ افغانی دارد. این سگ برخلاف سگ سرابی و سگ پشدر دارای پوستی صاف و محکم می باشد. جالب است بدانید که شما می توانید این سگ را در کنار یکدیگر نگهداری کنید، زیرا این سگ ها، سگ های هم نژاد خود را می شناسند و از درگیری با آنها امتناع می کنند.

این حیوان با توجه به ویژگی های ذکر شده بسیار محافظه کار بوده، با غریبه های بی خطر و افراد خانواده مهربان می باشد، اما به هر صورت عملکرد این حیوان به نحوه آموزش آن از طرف صاحبش که باید دقت زیادی را به خرج دهد بستگی دارد و لازم است این سگ با آموزش اختصاصی قانونمند گردد. سگ کنگال ترک در زمینه های قدرت، جثارت و شهامت توانسته است خود را دوست داشتنی و مورد مهر و محبت انسان های حیوان دوست قرار دهد. کنگل در مواجه با هرگونه خطری برای حفظ گله، با دقت زیاد وظیفه خود را به اثبات رسانیده است.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 2

مشخصات سگ کانگال

کنگال ها همگی دارای ماسک سیاه روی صورت خود هستند و این اصلی ترین ویژگی ظاهری آنها است و به همین خاطر در زبان ترکی به این سگ ها (قره باش) هم می گویند که به معنی (سر سیاه) می باشد. ارتفاع سگ کانگال نر، ۷۷ الی ۸۸ سانتی متر و در ماده ها ۷۲ الی ۷۷ سانتی متر می باشد. هم چنین وزن نرها ۵۰ الی ۶۷ کیلوگرم و ماده ها ۴۱ الی ۵۴ کیلوگرم است.

وزن یک توله سگ کنگال هنگام تولد ۹۰۰ گرم است که در هفته هفتم به ۱۰ کیلوگرم افزایش می یابد. این نژاد دارای جثه ای بزرگ، قدی بلند، استخوان بندی قوی، سری بزرگ و پهن می باشد، گوش های مخملی سیاه و آویزان و دم پیچیده و نیز داشتن دو لایه مو که با دو اندازه مختلف سطح بدن را پوشانیده، زیبایی خاصی به این حیوان بخشیده است. پوزه سگ کنگال به رنگ سیاه بوده و سایر قسمت های بدن این حیوان از قهوه ای روشن تا خاکستری متغیر می باشد. رنگ و چگونگی موی این حیوان مهم ترین و بهترین راه شناسایی این سگ از هم نوعان خود به شمار می آید.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 3

جالب است بدانید که سگ کانگال رابطه خوبی با دیگر نژادهای سگ ندارد و شما باید حتما دقت کنید که اجازه ندهید این سگ در فاصله نزدیکی از دیگر سگ های بزرگ و نگهبان قرار گیرد؛ زیرا سگ های گارد و محافظ روحیه استقلال طلبی و لیدری دارند و دوست ندارند سگی قوی تر و بهتر از آنها وجود داشته باشد. نگهداری این سگ در آپارتمان و در جوامع شهری توصیه نمی گردد زیرا سگ کانگال در محیط های بسته فاقد فعالیت بوده و برای زیست طبیعی خود نیاز به محوطه ای بسیار بزرگ دارد. یک سگ خوب آموزش دیده بی دلیل حالت تهاجمی به خود نمی گیرد و همیشه گوش به فرمان صاحبش است. این سگ با کودکان مهربان بوده و بچه ها را دوست دارد.

سگ کانگال پرسه زن خوبی است به سگ های ولگرد و نیز به هنگام شب به افراد مهاجم حمله ور می شود بنابراین لازم است این سگ همیشه در مهار صاحبش باشد. آموزش کانگال باید با مهارت صورت گیرد، این سگ نیاز به تمرین و تحریک مغزی دارد گردش روزانه در محیط های وسیع، پرش، دویدن و تمرین گذر از موانع سخت در آموزش کانگال باید لحاظ گردد. آموزش غلط و ناکافی عدم امکان مهار کانگال را به همراه خواهد داشت.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 4

کانگال سگی است بسیار هوشیار نسبت به موقعیت ها و پاسخ دهنده ای قوی است؛ از این روست که سگ های کانگال محافظان خوبی برای انسان به شمار می آیند. حفاظت سگ های کانگال از گله های احشام با توجه به تعداد رأس آن گله به صورت دوتایی و یا گروهی می باشد، هنگامی که این سگ مشکوک می شود، می ایستد و با دم و گوش های برافراشته اش هشدار می دهد و گوسفندان را اطراف خود جمع می کند.

اولین غریزه سگ کانگال او را وادار به قرار گرفتن در بین گله کرده سپس احشام به طور امنی در پشت سر او قرار می گیرند و کانگال با مهاجم رو در رو می ایستد، اگر این دشمن یک گرگ باشد بعد از یک درگیری فیزیکی او را مجبور به فرار کرده و یا کاملاً گرگ را از پای در می آورد.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 5

از آن  جایی که خواستگاه این سگ در کشور ترکیه و شهر سیواس می باشد این سگ از ارزش بسیار ویژه ای در آن کشور برخوردار است تا جایی که در تمبرهای یادگاری کشور ترکیه از تصویر این سگ نیز استفاده شده است. گفتنی است از آنجا که صنعت دامداری در شرق ترکیه رو به کاهش می باشد سگ های اصیل نژاد کانگال و از نوع کلاسیک آن در حال اصلاح نژاد بوده و تعداد آنان به طور چشم گیری در حال افزایش است. به منظور حفظ و حراست از نژاد کانگال دولت ترکیه تعدادی از مراکز تربیت این سگ ها را با حمایت های مالی خود در مناطق مختلف آن کشور در نظر گرفته است.

سگ کانگال قابلیت کشتن یوزپلنگ و گرگ را به راحتی داراست که این قابلیت کانگال در جهان بی نظیر می باشد.

در کشور نامیبیا از سگ های نژاد کانگال جهت جلوگیری از حمله یوزپلنگ ها به احشام استفاده می گردد. در سال ۱۹۴۴ تعداد ۳۰۰ سگ کانگال در اختیار این کشور و کنیا قرار داده شد. نامیبیا با استفاده از این نژاد در حفظ سرمایه دامی خود از حمله یوزپلنگ ها بسیار موفق بوده است. کشور نامیبیا قبل از اجرا و اقدام بسیار مهم سازمان CCF در این خصوص، طی ۱۴ سال گذشته، تعداد ۱۹ قلاده تلفات یوزپلنگ داشته است.

کانگال، سگ اصیل ترکیه 6

این یوزپلنگ ها به وسیله مزرعه دار و یا گله دار با هدف محافظت از احشام کشته می شدند و جالب این که بعد از رها کردن سگ های کانگال به مزارع، تعداد تلفات یوزپلنگ به ۴/۲ تقلیل یافت، مضاف بر اینکه تلفات دامی گله داران نیز ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد. با عنایت به موفقیت اجرای پروژه سازمان فوق که در حفظ سرمایه دامی دو کشور به انجام رسید می توان به اهمیت سگ کانگال و تیزهوشی آن به راحتی پی برد. به همین دلیل است که سگ نگهبان نژاد کانگال در جهان سگی از نژادهای برتر محسوب می شود.

قیمت سگ کانکال معمولا بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار است. سگ کانگال بزرگ ترکیه یک نژاد جنگی و خطرناک می باشد، نگهداری و تربیت این نژاد سگ برای افراد مبتدی و تازه کار اصلا توصیه نمی شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

5 نظر

 1. کانگال، سگ اصیل ترکیه 21

  من خودم یک توله از نژاد کنگال دارم که برای مصارف نگهبانی از گلّهء اسب استفاده می شود.بسیار باهوش است و از حواس و حافظهء خوبی برخورداراست.فراگیری ۱۲۰% از جملهء ویژگیهایش است.

 2. کانگال، سگ اصیل ترکیه 22

  شماره تلفن بدی زنگ بزنم توله کانگال میخوام

 3. کانگال، سگ اصیل ترکیه 23

  خخخ برادر عزیز سگ سیواس یا کانگال یک سگ کاملا کوردیه خواستگاهش در شرق ترکیه که کاملا کورد هستند و درشمال عراق که انها هم کورد هستند است و حالا ترکیه با جعل این هم میخواد این را سگ ترکی معرفی کند و ایکاش شما هم انصاف را رعایت میکردین و این نکته را بصورت واضح بیان میکردید هرچند بصورت نامحسوس اشاره به شرق ترکیه(منطقه کوردنشین) کردید.

  • کانگال، سگ اصیل ترکیه 24

   شهرستان سیواس کاملا ترک نشین هست

  • کانگال، سگ اصیل ترکیه 25

   منطقه سیواس ، به خصوص شهر کانگال کرد نشین نیست ، بلکه تورکمان نشینه ، از لحاظ تاریخی در شرق ترکیه تا همین اواخر اکثریت جمعیت رو ارمنی ها تشکیل میدادن ، بعد تورک ها بعد اکراد ، خیلی راحت میتونید شش ولایت ارمنی نشین رو سرچ کرده با مطالعه اسناد و مدارک تاریخی به ترکیب جمعیتی شرق و جنوب شرقی ترکیه همین صد سال پیش آشنا بشید


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×