Skip to content

داروخانه های ترکیه در یک نگاه

داروخانه های ترکیه (Eczane)

در کشور ترکیه داروخانه ها (eczane) و داروسازها (eczaci) اجازه تجویز دارو برای مراحل بسیار اولیه و داروهایی که به نسخه خاص احتیاج نداشته باشند را دارند؛ یعنی در صورتیکه مشکلاتی از قبیل سرماخوردگی، سوختگی های اولیه، حساسیت فصلی و .. داشته باشد با مراجعه به داروخانه می توانید از داروساز کمک بگیرید.

داروخانه ها بین چه ساعاتی خدمات ارائه می کنند؟

در ترکیه ساعت کار داروخانه ها طی روزهای هفته (دوشنبه تا جمعه) معمولا از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۹ میباشد. همچنین ساعات کار داروخانه ها در آخر هفته به این صورت است: شنبه ها ۱۰:۳۰ تا ۱۸:۳۰ (بین این ساعات بعضی از داروخانه ها زودتر تعطیل میشوند) و یکشنبه ها فقط داروخانه های شبانه روزی  (nöbetçi eczane) کار میکنند.

داروخانه های شبانه روزی (nöbetçi eczaneler)

در ترکیه طبق قانون وزرات بهداشت داروخانه ها موظف هستند در هر ماه یک یا دو نوبت بصورت شبانه روزی باز باشند که معمولا هر داروخانه در هر هفته می تواند فقط یک بار به صورت شبانه روزی (nöbetçi) باز باشد. در هر محله ای با توجه به جمعیت محل از یک تا پنج داروخانه شبانه روزی شبها باز هستند.

در صورت نیاز به اطلاعات از داروخانه های شبانه روزی محلتان میتوانید به سایت Bulurum.com مراجعه کرده و با نوشتن اسم محله اطلاعات کامل داروخانه ای که در آن شب فعالیت میکند را بدست آورید.

داروخانه های ترکیه در یک نگاه 1

خدمات بیمه و خرید دارو

مطابق قانون افراد تحت پوشش بیمه در ترکیه برای استفاده از داروهای موجود در داروخانه نباید هزینه ای پرداخت کنند. اما برخی داروها خارج از پوشش بیمه ها می باشند. برای خرید این نوع داروها فارغ از داشتن و یا نداشتن بیمه، باید هزینه پرداخت کرد.همچنین داروهای مسکن و تب بر که بدون نسخه فروخته می شوند نیز خارج از پوشش بیمه هستند. هزینه های این داروها بسیار کم بوده و به راحتی قابل خرید می باشند.

اتباع خارجی چگونه می توانند از داروخانه ها استفاده کنند؟

افراد دارای بیمه سلامت عمومی و یا بیمه خصوصی، بخش بزرگی از داروهای فروخته شده در داروخانه ها را می توانند به طور رایگان دریافت کنند چرا که هزینه دارویی این افراد را دولت و یا شرکت بیمه تقبل می کند. بدین جهت برای این که اتباع خارجی بتوانند از خدمات دارویی بصورت رایگان بهره مند شوند، باید دارای بیمه از سوی دولت و یا شرکت های بیمه باشند.

داروخانه های ترکیه در یک نگاه 2

نحوه برخورداری از بیمه سلامت عمومی

افراد با شرایط زیر می توانند از بیمه سلامت عمومی و خدمات دارویی تحت پوشش آن برخوردار شوند:

  • اتباع خارجی که مجوز اقامت در ترکیه اخذ کرده اند
  • خارجیانی که غیر از ترکیه در کشور دیگری بیمه نیستند
  • اتباع خارجی که بیش از ۱ سال از اقامتشان در ترکیه گذشته و بعد از این مدت درخواست دهند

خارجی هایی که می خواهند از خدمات دارویی در ترکیه برخوردار شوند، جهت درخواست برای بیمه سلامت عمومی باید شخصا به نزدیک ترین مرکز تامین اجتماعی مراجعه کنند. متقاضیان باید مدارک زیر را به مرکز تامین اجتماعی ارائه کنند :

  • برگه مجوز اقامت
  • فرم تعهدنامه
  • اصل و کپی گزارشی که نشان دهنده وضعیت برنامه کاربردی بیمه سلامت باشد که از سازمان تامین اجتماعی کشور مربوطه و یا اداره کار دریافت شده است

نحوه برخورداری از بیمه سلامت خصوصی

قبل از هر چیز برای اخذ مجوز اقامت در ترکیه باید بیمه سلامت خصوصی داشت. جهت دریافت مجوز اقامت، خارجیانی که در مدت ویزایشان، یا مهلت معافیت از ویزا و یا آنهایی که بیش از ۹۰ روز در ترکیه اقامت خواهند کرد، ملزم هستند که خود را از طریق شرکت های خصوصی فعال در کشور بیمه کنند. به عبارتی دیگر از آنجایی که اتباع خارجی دارای مجوز اقامت در ترکیه مجبور به تهیه بیمه سلامت خصوصی اند، لذا می توانند به طور مستقیم از خدمات دارویی بهره مند شوند. اما کسانی که می خواهند با لغو بیمه خصوصی، تحت پوشش بیمه عمومی قرار گیرند هم با پیگیری مراحل درخواست بیمه عمومی با داشتن این نوع بیمه نیز می توانند از خدمات دارویی بهره مند شوند.

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.