Skip to content

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

بهترین شهرهای ترکیه

در دهه های اخیر کشور ترکیه با برداشتن قدم هایی بزرگ در زمینه های اقتصادی، گردشگری، صنعتی و هنری توانست خود را به یکی از برترین کشورهای جهان از نظر درآمد برساند. همانطور که بسیاری از افراد نیز می دانند مهم ترین منبع درآمد کشور ترکیه در این روزها، صنعت گردشگری است. حضور در بین ده کشور برتر دنیا در سالهای اخیر برای ترکیه گام مهمی در زمینه پیشرفت و توسعه به شمار می رود. همین موضوع باعث افزایش بسیار زیاد تعداد مهاجرین نیز در سنوات اخیر در این کشور شد که ایرانیان نیز قسمت چشم گیری از آمار مهاجرین را پوشش می دهند. برای همین در این مقاله قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را معرفی کنیم تا خوانندگان این مطلب بتوانند تصمیم بهتری را در انتخاب شهر آینده خود داشته باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 1

لیست شهر های زیر بر اساس معیارهایی همچون کیفیت زندگی، در دسترس بودن خدمات، رونق تجاری، قیمت های تاثیرگذار در زندگی عادی و چنین مسائلی تنظیم شده است. همچنین باید ذکر کرد که فرهنگ و مردم شهر مورد نظر نیز تاثیر بسیار زیادی در میزان مهاجرپذیری آن شهر دارد. بنابراین تحقیق و مطالعه در مورد شهر های مورد نظر برای سکونت هرچه بیشتر باشد، انتخاب درست تر خواهد بود.

ترابزون (Trabzon)

یکی از شهر هایی با تاریخی بسیار قوی، آب و هوایی متعادل و حال و هوایی کلاسیک. جمعیت ترابزون در حدود ۸۰۰ هزار نفر است و در موقعیت ۲۷ از نظر جمعیت در بین شهر های ترکیه قرار دارد. این شهر از نظر تجاری به عنوان یکی از مهمترین شهر های ترکیه به شمار می رود. کیفیت زندگی در این شهر به دلیل داشتن ترافیک کم و در دسترس بودن خدمات عمومی نسبت به شهر های بزرگ اطراف خود بسیار بیشتر است. درصد بیکاری در این شهر نیز نسبت به شهر های مشابه خود به دلیل داشتن موقعیت تجاری خوب کمتر است. از نظر قیمت مسکن نیز به دلیل کم بودن ساخت و ساز های جدید نسبت به شهر های بزرگتری همچون ازمیر و آنکارا چندان بالا نیست.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 2

اسکی شهیر (Eskişehir)

فرهنگ بسیار قوی و مناظر شهری زیبا از جمله نقاط قوت اسکی شهیر هستند. این شهر در ترکیه به دلیل داشتن مردمی بسیار خوب و میهمان پرست بسیار مشهور است. از نظر تجاری در رتبه های کمتر اما از نظر صنعتی و اداری جزو یکی از شهرهای مهم ترکیه به شمار می رود. جمعیت اسکی شهیر نیز نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر است اما از نظر مساحت بزرگتر از شهرهای هم جمعیت خود است. به همین خاطر زندگی در این شهر چندان دشوار نیست اما میزان مهاجرین بسیار کمی این شهر را برای زندگی خود در دهه های اخیر انتخاب کرده اند. مراکز تفریحی و دیدنی زیادی نیز در این شهر مانند پارک سازووا اسکی شهیر وجود دارند که زندگی در این شهر را زیباتر می کنند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 3

بورسا (Bursa)

بورسا یکی از مهمترین شهرهای ترکیه از نظر اقتصادی به شمار می رود. در سال ۲۰۱۶ بورسا از دیدگاه وبسایت نامبئو (Numbeo)  که یکی از بهترین منابع مطالعه در مورد کیفیت زندگی در شهرهای جهان است، به عنوان ۲۸ امین شهر جهان برای زندگی انتخاب شد. جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند که این رقم بورسا را در رده چهارم شهر های پرجمعیت ترکیه قرار داده است. بورسا یکی از مدرنترین شهر های ترکیه به شمار می رود که از نظر صنعتی و تجاری نیز جایگاه بسیار ویژه را از آن خود کرده است. این شهر جزو شهر های مهاجرپذیر ترکیه نیز هست اما قیمت مسکن و خدمات در بورسا کمتر از شهرهایی همچون آنکارا نیست. نکته جالب در مورد این شهر داشتن خیابان هایی با کیفیت بالا، مراکز تجاری و تفریحی بسیار زیاد و زیبایی بی نظیر آن است. از جاذبه های زیبای گردشگری شهر بورسا می توان به قلعه توپخانه بورسا (Bursa Tophane Saat Kulesi) اشاره کرد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 4

آدانا (Adana)

آدانا یکی مهمترین شهرهای ترکیه از نظر تاریخی و فرهنگی است. این شهر با جمعیت ۲/۳ میلیون نفری خود جایگاه ششم را در بین شهرهای پرجمعیت ترکیه دارد. آدانا شهری مدرن همراه با حس و حالی سنتی و باستانی است و زیبایی های این شهر،‌ آدانا را جزو یکی از زیباترین شهرهای ترکیه کرده است. اگر شخصی آدانا را برای زندگی انتخاب کند باید توجه کند که قیمت های این شهر چندان فرقی با شهرهای هم سطح خودش مانند ازمیر یا بورسا ندارد و به دلیل جنوبی بودن موقعیت شهر در نقشه ترکیه، آب و هوایی نسبتا گرمسیری دارد اما در کل شهر بسیار خوب و با کیفیتی برای زندگی است. مهاجرین زیادی در این شهر زندگی نمی کنند اما از لحاظ مهاجرپذیری چندان مشکلی ندارد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 5

مقاله پیشنهادی: ثبت شرکت در ترکیه

آنتالیا (Antalya)

آنتالیا بعد از استانبول پر گردشگرترین شهر ترکیه است. زیبایی بی نظیر در کنار دریای سفید، مکان های گردشگری مدرن و تاریخی بسیار زیاد و همچنین داشتن یکی از زیباترین سواحل ترکیه، آنتالیا را به عنوان یکی از پایه های درآمد ترکیه در زمینه گردشگری تبدیل کرده است. جمعیت آنتالیا در حدود ۲/۵ میلیون نفر است که از این نظر در رده پنجم ترکیه قرار دارد. این شهر جزو مهاجرپذیرترین شهر های ترکیه است و تعداد زیادی مهاجر ایرانی نیز این شهر را مقصد سکونت خود قرار داده اند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 6

یافتن کار در آنتالیا چندان هم سخت نیست زیرا به عنوان یکی از قطب های تجاری نیز به شمار می رود. از باب قیمت آنتالیا به دلیل داشتن مهاجرین و مسافرین زیاد از کشورهای مختلف، جزو گرانترین شهر های ترکیه برای زندگی به شمار می رود. اما زیبایی بی نظیر این شهر ارزش زندگی را بسیار بالا برده است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 7

مرسین (Mersin)

مرسین نیز همانند آدانا شهری در جنوب کشور ترکیه است و از لحاظ آب و هوایی کمی با سایر شهرها متفاوت است. می توان گفت مرسین به عنوان مهمترین شهر تجاری در جنوب ترکیه به شمار می رود و اهالی این شهر به دلیل گسترده بودن تجارت و ادارات چندان مشکلی در پیدا کردن کار ندارند. جمعیت این شهر در حدود ۱/۸ میلیون نفر است که مرسین را دهمین شهر پرجمعیت ترکیه کرده است. به دلیل چسبیده بودن شهر به دریای سفید، جاذبه های گردشگری و توریستی زیادی مانند قعله ماموره در مرسین وجود دارد اما به دلیل اقتصاد نسبتا خوب شهر قیمت های مسکن و هزینه های زندگی چندان بالا نیست و با درآمدی متوسط می توان زندگی با کیفیتی را در این شهر داشت.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 8

کایسری (Kayseri)

کایسری به عنوان یکی از شهرهای آنادولوی مرکزی، از نظر صنعتی جزو مهمترین شهرها در ترکیه به شمار می رود. این شهر که بیشتر مدرن است تا سنتی، جمعیتی بالغ بر ۱/۳ میلیون نفر را در خود گنجانده است که از این نظر شهر چهاردم ترکیه به شمار می رود. این شهر به دلیل صنعتی بودن دارای موقعیت های شغلی بسیار زیادی است اما مهاجرین زیادی در این شهر ساکن نیستند. قیمت های شهر کایسری نیز چندان بالا نیست و درآمدی متوسط می تواند زندگی خوبی را برای ساکنین این شهر به ارمغان بیاورد. از نظر تاریخی نیز کایسری جزو شهرهای بسیار مهم ترکیه به شمار می رود و تاریخی بیش از ۶۰۰۰ سال را صاحب است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 9

کوجاعلی (Kocaeli)

 کوجاعلی یکی از مهمترین شهر های ترکیه از نظر صنعتی و تجاری است. بسیاری از کارخانه ها و صنایع بزرگ ترکیه در این شهر قرار دارند. این شهر با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر در رده دهم شهر های پرجمعیت قرار دارد. دسترسی راحت به خدمات و حمل و نقل آسان از ویژگی های مهم جذب مهاجران به این شهر حساب می شوند. نزدیکی کوجاعلی به استانبول نیز یکی از نکات مثبت در انتخاب این شهر است. قیمت زندگی نیز چندان با شهر هایی مثل آنکارا و ازمیر تفاوت ندارد ولی ساکنین کوجاعلی با مشکلات شهری بزرگی روبرو نمی شوند و به طور کلی می توان گفت شهر بسیار خوبی برای کار و درآمد به شمار می رود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 10

آلانیا (Alanya)

شهری توریستی از توابع شهر آنتالیا،‌ آلانیا به عنوان یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. آلانیا در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری آنتالیا قرار دارد و جمعیتی بالغ بر ۳۲۰.۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. این شهر به دلیل کوچک بودن و نداشتن موقعیت های شغلی زیاد، چندین از طرف مهاجرینی که به دنبال کار در ترکیه هستند مورد استقبال قرار نگرفته است. زیبایی های بی نظیر و مدرن این شهر همراه با طبیعت فوق العاده اطراف آن، مناظر بی نظیری را ایجاد کرده است که باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه می شود. قیمت های این شهر نیز به دلیل توریستی بودن کمی بیشتر از شهرهای عادی است اما اگر فردی بخواهد زندگی لوکس و پرهزینه ای داشته باشد، این شهر جزو بهترین شهرها در لیست انتخاب های آنان خواهد بود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 11

بودروم (Bodrum)

بودروم امروزه به عنوان یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ترکیه به شمار می رود. این شهر که دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰۰.۰۰۰ نفر است،‌ با قرار گرفتن در ساحل دریای اژه دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از این شهر زیبا بازدید می کنند و از طبیعت بی نظیر موجود در اطراف این شهر لذت می برند. بودروم به دلیل توریستی بودن، از لحاظ قیمت مسکن کمی گرانتر از شهرهای اطراف خود است و همچنین به دلیل کوچک بودن شهر، یافتن کار کمی سخت به نظر می رسد اما زندگی در این شهر زیبا لذت خاص خود را دارد و کیفیت زندگی در این شهر به دلیل هوای بسیار تمیز، نبود ترافیک شهری، هتل ها و مراکز گردشگری مدرن بسیار بالا است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 12

سامسون (Samsun)

  شهر تاریخی سامسون که در شمال کشور ترکیه قرار دارد، از نظر تاریخی و فرهنگی در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد. به دلیل نزدیک بودن به کشورهایی مانند روسیه و گرجستان،‌ دارای تاریخ بسیار متفاوتی است. امروزه نیز با داشتن جمعیت ۱/۴ میلیون نفری،‌ جزو یکی از مدرنترین شهرهای کشور ترکیه است و از نظر اقتصادی نیز اهمیت خاصی دارد. قیمت زندگی در این شهر همانند سایر شهرهای مشابه مانند ازمیر یا آدانا است و درآمدی متوسط در این شهر می تواند زندگی خوبی را بچرخاند. سامسون چندان از طرف مهاجرین برای زندگی ترجیح داده نشده است اما برخلاف آن، شهری بسیار مناسب برای مهاجرینی است که می خواهند در ترکیه صاحب شغل شده و یا زندگی متوسطی را در کشور ترکیه داشته باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 13

ازمیر (İzmir)

یکی از زیباترین و جذاب ترین شهر های ترکیه است. ازمیر با داشتن تاریخی بسیار قوی دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری مثل دهکده ی قدیمی شیرینجه است که همراه شدن آن با مدرنیته و تجارت، ازمیر را به یکی از بهترین شهر های ترکیه تبدیل کرده است. از نظر مهاجرپذیری نیز جزو پنج شهر اول ترکیه است و مهاجرین با مشکلات خاصی در این شهر روبرو نمی شوند. از دیگر جاذبه های گردشگری آن می توان به آسانسور ازمیر نیز اشاره کرد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 14

بیشتر بدانید: بررسی خرید خانه در مناطق مختلف ازمیر

جمعیت ازمیر در حدود ۴ میلیون نفر است که این شهر را در رده سوم شهر های پرجمعیت ترکیه قرار می دهد. قیمت و هزینه های زندگی نیز با توجه به موقعیت آن جزو شهر های گران ترکیه محسوب می شود اما امکانات حاضر برای داشتن درآمد در ازمیر، این مسئله را چندان تاثیرگذار نمی کند. ایرانیان بسیار زیادی نیز هم اکنون در ازمیر مشغول به کار و زندگی هستند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 15

آنکارا (Ankara)

به عنوان پایتخت کشور ترکیه، آنکارا مهمترین شهر این کشور از نظر اداری و صنعتی به شمار می رود. مشکلاتی همچون ترافیک، حمل و نقل و چنین مسائلی به دلیل بزرگ بودن این شهر همیشه وجود داشته است اما نکات مثبتی همچون خدمات رفاهی عالی، قیمت هایی مناسب با توجه به پایتخت بودن آنکارا، امکان اشتغال نه چندان دشوار و… این شهر را از دیدگاه های بین المللی نیز همیشه جزو برترین های ترکیه قرار داده است.

بیشتر بخوانید: مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 16

جمعیتی بیش از ۵/۶ میلیون نفر هم اکنون در آنکار در حال سکونت هستند که این عدد آنکارا را در رده دوم شهر های پرجمعیت ترکیه قرار می دهد. همچنین آنکارا در رده دوم مهاجرپذیری قرار دارد و امکان اشتغال و زندگی در این شهر برای مهاجرین دشوار نیست. از نظر زیبایی شهری نیز جزو برترین شهر های ترکیه محسوب می شود که این مسئله نیز تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت زندگی دارد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 17

استانبول (İstanbul)

بزرگترین و مهم ترین شهر ترکیه، استانبول در دهه های اخیر نام خود را جزو برترین شهر های جهان برای زندگی قرار داده است. تاریخی فوق العاده قوی، زیبایی بی نظیر آن در سطح جهانی، مهمترین شهر از نظر تجاری و اقتصادی در ترکیه و ده ها مورد دیگر، استانبول را با اختلاف زیاد در رده اول شهر های مناسب برای زندگی قرار داده است. طبق اعلام فرماندری استانبول (T.C. İstanbul Valiliği) این شهر با جمعیتی بیش از ۱۵/۵ میلیون نفر، در رتبه اول ترکیه و اروپا، و در رتبه ۶ قرار دارد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 18

امروزه استانبول یکی از مهمترین شهر های جهان به شمار می رود که با توجه به پیشرفت های آن در دهه های اخیر توانست خود را در رده ۳۴ مهمترین شهرهای اقتصادی جهان قرار دهد. مهاجرپذیری استانبول نیز در رده نخست ترکیه قرار دارد اما از نظر قیمت نیز گرانترین شهر ترکیه به شمار می رود. زندگی در این شهر دارای سختی هایی مانند حمل و نقل، ترافیک و چنین مسائلی است اما زیبایی و دلنشینی استانبول توانسته بسیاری از این مشکلات را برای ساکنین خود خنثی کند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 19

هزینه های سند خانه در ترکیه را از ۱۱۸ ترکیه بخوانید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.