Skip to content

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 17

آجون ایلیجالی (Acun Ilıcalı)

اگر کسی برای ساعت‌های کمی هم که شده تلویزیون و مدیای ترکیه را تماشا کرده باشد، حتما با برنامه‌های متنوع در ژانرها و رده‌های متفاوتی را دیده است. مدیای ترکیه دارای برنامه‌ها،‌ سریال‌ها و فیلم‌های قدرتمندی با بازی بهترین بازیگران ترکیه است که می‌تواند هرکسی را با هر سلیقه‌ای به خود جذب کند. اما در این مقاله قصد داریم به بررسی زندگی و کار مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی بپردازیم و با کارها و اثرات بزرگ او آشنا شویم.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 1

زندگی آجون ایلیجالی در کودکی و جوانی

آجون ایلیجالی در ۱۹ ماه می سال ۱۹۶۹ در شهر ادیرنه ترکیه به دنیا آمد. خانواده او اصالتا اهل ارزروم که یکی از بهترین شهرهای ترکیه است که جاهای دیدنی ارزروم نیز جزو بهترین های ترکیه هستند و خود آجون نیز خود را اهل ارزروم می داند. او تحصیلات ابتدایی را در ادیرنه انجام داد و سپس برای تحصیلات دبیرستانی به استانبول رفت. در دانشگاه استانبول که یکی از بهترین دانشگاه های استانبول است نیز مشغول تحصیل در رشته دبیری زبان انگلیسی شد اما نتوانست از آنجا فارغ التحصیل شود. آجون در طی ۳ ازدواج خود در بین سالهای ۱۹۹۳-۱۹۹۸، ۲۰۱۶-۲۰۰۳، ۲۰۱۸-۲۰۱۷، صاحب چهار دختر شد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 2

شروع کار در تلویزیون

آجون در سن ۲۲ سالگی و در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار به تلویزیون رفت و در کانال ShowTv به عنوان خبرنگار ورزشی شروع به فعالیت کرد. در سال ۱۹۹۹ آجون به عنوان مجری Acun Firarda (آجون در حال فرار)‌ انتخاب شد که این برنامه به عنوان قسمتی از یک برنامه تلویزیونی پخش شد. هدف این برنامه نشان دادن جاذبه‌های گردشگری جهان بود. بعدها در سال ۲۰۰۲ این برنامه به عنوان یک برنامه مستقل از کانال ShowTv پخش شد و تا سال ۲۰۰۶ ادامه پیدا کرد. در این برنامه آجون ایلیجالی به بیش از ۱۰۰ کشور جهان سفر کرد و مکان‌های توریستی آنها را برای بینندگان معرفی کرد. این برنامه که بسیار پرطرفدار نیز بود، باعث شهرت آجون شد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 3

آجون مدیا

در سال ۲۰۰۴، آجون ایلیجالی تصمیم بر تاسیس یک شرکت در زمینه برنامه‌های تلویزیونی گرفت و شرکت آجون مدیا (Acun Medya) را با سرمایه‌ای بیش از ۳ میلیون لیر افتتاح کرد. شرکت آجون مدیا از همان زمان تاسیس شروع به تولید بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی بخصوص برنامه‌های مسابقه‌ای زد. میزبان بیشتر این برنامه‌ها همان کانال Show Tv بودند که از مشهورترین آنها می توان به مسابقه سوروایور ترکیه (Survivor Türkiye)، مسابقه صدای برتر ترکیه یا همان او سس ترکیه (O Ses Türkiye)، مسابقه استعدادهای ترکیه (Yetenek Sizsiniz Türkiye) و… اشاره کرد. تمامی این برنامه‌ها همه ساله جزو پرطرفدارترین برنامه‌های تلویزیون ترکیه انتخاب شدند و شرکت آجون مدیا توانست سرمایه بسیار بزرگی را از این طریق به دست بیاورد.

  سریال چوکور

در سال ۲۰۱۳ نیز آجون ایلیجالی توسط شرکت خود کانال اختصاصی خودش یعنی TV8 را خریداری کرد و تمام برنامه‌های تلویزیونی خودش را به این کانال منتقل کرد. البته شرکت آجون مدیا در کارنامه خود ساخت برنامه‌هایی در خارج از کشور ترکیه را نیز دارد. از مشهورترین این برنامه‌ها می توان به اگزاتلون (Exathlon) که یک برند برنامه تلویزیونی ثبت شده به اسم آجون مدیا است اشاره کرد. این برنامه در کشورهای رومانی، برزیل و مکزیک ساخته شد که باعث شهرت جهانی آجون ایلیجالی و شرکتش نیز شد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 4

کانال Tv8

در سال ۲۰۱۳ آجون ایلیجالی کانال TV8 را که در سال ۱۹۹۹ توسط شرکتی دیگر تاسیس شده بود اما دارای شهرت چندانی نبود را به عنوان کانال اختصاصی خود خرید. این کانال از همان سال ۲۰۱۳ میزبان تمامی برنامه‌های ساخت شرکت آجون مدیا شد و در مدت زمانی بسیار کوتاه خود را در بین پرطرفدارترین کانال‌های تلویزیون ترکیه قرار داد. در سال ۲۰۱۴ نیز به عنوان یکی از اولین کانال‌های تلویزیونی ترکیه شروع به پخش به صورت HD کرد.

  ثروتمندترین افراد ترکیه

در سال ۲۰۱۶ نیز آجون ایلیجالی کانال Tv8.5 را به عنوان کانال وابسته به Tv8 تاسیس کرد و این کانال نیز شروع به پخش برنامه‌های ورزشی و تفریحی کرد. کارنامه کانال Tv8 دارای برنامه‌های بسیار بزرگی است اما فرق این کانال با سایر کانال‌های مشهور ترکیه، پخش برنامه‌های مسابقه‌ای و تفریحی متفاوتی مانند مسابقه مستر شف ترکیه و… است و چندان بر روی پخش سریال یا فیلم سینمایی تمرکز ندارد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 5

برنامه‌های مشهور و پرطرفدار آجون ایلیجالی

مسابقه صدای ترکیه (O Ses Türkiye)

این برنامه که بزرگترین و پربیننده‌ترین مسابقه خوانندگی ترکیه است، اولین بار در سال ۲۰۱۱ توسط شرکت آجون مدیا تولید شد و برای اولین بار در کانال Show Tv پخش شد. سپس بین سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۲ نیز در کانال Star Tv ترکیه پخش شد و بعدها با خرید کانال Tv8 توسط آجون ایلیجالی این برنامه به آن کانال منتقل شد و تا به امروز نیز پخش آن ادامه دارد. آجون ایلیجالی هم به عنوان تهیه کننده و هم به عنوان مجری در این برنامه فعالیت دارد و خوانندگان زیادی را توسط این برنامه استعدادیابی کرده و به جامعه معرفی کرده است.

مسابقه سوروایور (Survivor Türkiye)

مسابقه سوروایور ترکیه یا همان سوروایور (Survivor) یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها و مسابقات در کل تاریخ تلویزیون ترکیه است. این برنامه اولین بار در سال ۲۰۰۵ در Kanal D تلویزیون ترکیه پخش شد. سپس بین سالهای ۲۰۱۲-۲۰۰۶ در کانال Show Tv و در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ نیز از کانال Star Tv پخش شد. از سال ۲۰۱۵ نیز به کانال Tv8 منتقل شد و تا به امروز نیز در حال پخش است. این برنامه که از همان ابتدا توسط آجون مدیا تهیه شده است، در آن دو تیم ده نفره مختلف به مدت ۴ ماه در دو جزیره مختلف زندگی می کنند.

  سریال چوکور

آنها باید بتوانند در آنجا برای خود آب و غذا پیدا کرده و در مسابقاتی که در یک جزیره دیگر انجام می گیرد پیروز شوند تا از مسابقه حذف نشوند. این مسابقه تا کنون در جزایر مختلف و در کشورهای پالائو، پاناما، فیلیپین و جمهوری دومینیک برگزار شده است. مسابقه سوروایور ۲۰۲۰ از کانال Tv8 پخش شد و این فصل را نیز به پایان رساند.  همچنین این برنامه به عنوان پردرآمد‌ترین برنامه در تاریخ تلویزیون ترکیه است و اعتبار بزرگی را برای آجون ایلیجالی و شرکت آجون مدیا جذب کرده است. خود آجون ایلیجالی نیز از همان سال اول به عنوان مجری و تهیه کننده این برنامه حضور داشته است.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 6

مسابقه استعدادهای ترکیه (Yetenek Sizsiniz Türkiye)

برنامه استعدادها یا همان Yetenek Sizsiniz با هدف به نمایش در آوردن استعدادهای مردم ترکیه برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ با تهیه کنندگی آجون ایلیجالی و ساخت آجون مدیا به تلویزیون آمد. استعدادهای بسیار زیادی همچون رقص‌، حرکات ورزشی، خوانندگی و… در این سالها توسط مردم ترکیه و حتی بسیاری از کشورهای جهان در این برنامه به مردم معرفی شد. از سالهای ۲۰۱۲-۲۰۰۹ کانال ShowTv، سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۲ کانال StarTv و از سالهای ۲۰۱۷-۲۰۱۴ نیز کانال Tv8 میزبان این برنامه بودند. آجون ایلیجالی نیز در ۷ فصل از ۹ فصل پخش شده این برنامه به عنوان هیئت ژوری (داوری) در این مسابقه به تلویزیون می آمد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 7

مسابقه هستی یا نیستی؟ (Varmısın Yokmusun?)

این برنامه با ژانری بسیار متفاوت بین سالهای ۲۰۱۷-۲۰۰۷ از کانالهای مختلف ترکیه پخش شد که از سالهای ۲۰۱۰-۲۰۰۷ خود آجون ایلیجالی به عنوان مجری حضور داشت و از کانال ShowTv تلویزیون ترکیه پخش شد. مظمون این مسابقه به این شکل بود که ۲۴ جعبه مختلف در برنامه وجود داشت که حاوی جایزه از ۱ لیر تا ۵۰۰.۰۰۰ لیر بودند. شرکت کننده باید جعبه‌های کوچکتر را حذف می کرد و تلاش می کرد تا جایزه بزرگتری را برنده شود. در بین مسابقه نیز از طرف مسابقه پیشنهادهایی با جایزه‌های مناسب با مرحله فعلی شرکت کننده داده می شد و شرکت‌کننده با جواب به سوال هستی یا نیستی (Varmısın Yokmusun) ادامه و یا انصراف از مسابقه را انتخاب می کرد.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 8

محبوبیت آجون ایلیجالی در ترکیه

آجون ایلیجالی با توجه به فعالیت‌های خود در دو دهه اخیر توانسته محبوبیت خاصی را در ترکیه و حتی در بعضی از کشورهای دیگر به دست بیاورد. او برنده بیش از ۱۰۰۰ جایزه در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی شده است. نکته قابل توجه در مورد آجون ایلیجالی این است که او جزو یکی از خیرین برتر ترکیه نیز هست و میلیون‌ها لیر را در اختیار سازمان‌های خیریه قرار داده و حامی بسیاری از نابغه‌ها نیز شده است. نام او به عنوان یکی از ۳ فرد مورد اعتماد ترکیه در ۱۵ سال اخیر نیز همواره وجود داشته است.

مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 9

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

3 نظر

 1. مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 25

  با سلام میخواستم در سورواور ثبت نام کنم

 2. مغز متفکر مدیای ترکیه، آجون ایلیجالی 26

  ایشون مجری برنامه سوروایور ترکیه هم هست دیگه درسته؟
  سوروایور کجا برگزار می شه می دونید؟ میشه در موردش مطلب بزارید؟؟
  ممنون میشم


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×