Skip to content

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه

آداب و رسوم و فرهنگ از مهمترین عوامل ارتقای صنعت گردشگری در یک کشور است. هرچه کشوری فرهنگ غنی تر و آداب زیباتری داشته باشد، مردم بیشتری جذب آن کشور خواهند شد. در این بین نیز آداب غذا و خورد و خوراک نیز جزو مهمترین مسئله ها در مقوله فرهنگ به شمار می رود. کشور ترکیه نیز در این مورد دارای فرهنگی بسیار جذاب با سلیقه ای کاملا متفاوت است. در راستای همین موضوع یعنی عادت ها و رسوم مردم ترکیه و فرهنگ خورد و خوراک آن ها، مقاله ی ۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه را جهت آشنایی با سلیقه و انتخاب ترک ها در صرف صبحانه، برایتان آماده کرده ایم. همچنین برای آشنایی با معروف ترین غذاهای ترکیه می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه:

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 1

شکل امروزی صبحانه ترک

در زمان عثمانی ها، مردم ترکیه روزانه دارای دو وعده غذایی اصلی بودند. وعده اول در زمان ظهر و وعده دوم نیز در زمان غروب آفتاب خورده می شد. اما وعده کوچکی نیز در هنگام بیدا شدن از خواب نیز صرف می شد. این وعده غذایی کوچک دارای عضو ثابتی به اسم قهوه بود و در کنار آن نیز کمی از خوراکی های دیگر مانند پنیر، سوجوک و یا کره استفاده می کردند، اما میزان آن بسیار کم بود و حالت وعده کامل غذایی را نداشت. پس از گذشت سال ها و تغییر فرهنگ های جهانی و پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی، صبحانه از حدود ۵۰ سال پیش در ترکیه به عنوان وعده اصلی غذایی شناخته می شود و نیز شکل ها و رنگ های گسترده ای را نیز به خود گرفته است.

در زبان ترکی به صبحانه کاهوالتی (Kahvalti) گفته می شود. این کلمه ترکیبی از دو کلمه kahve+altı است که در لغت دارای معنی قبل از قهوه است و اشاره به وعده کوچک قبل از خوردن قهوه دارد. این اسم که خود حامل نام قهوه است نشان از ارتباط بسیار قوی بین صبحانه و قهوه در فرهنگ ترکیه را دارد. این اسم به مرور زمان شکل ثابتی به خود پیدا کرده است و امروزه نیز از این کلمه به عنوان صبحانه در ترکیه استفاده می شود.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 2

مزاج ترک ها در خوردن صبحانه

اگر بخواهیم مزاج ترک ها را در صرف صبحانه بررسی کنیم، ابتدا باید از طعم های کلی استفاده شونده در صبحانه بحث کنیم. ترک ها برخلاف مردمان بسیاری از کشورهای دیگر در وعده صبحانه از تمام چهار طعم اصلی شیرین، شور، ترش و تند استفاده می کنند. به طور مثال استفاده از پودر فلفل به ندرت در سفره صبحانه یک کشور دیده می شود اما ترک ها از فلفل های بسیار تند نیز در صبحانه استفاده می کنند. در سفره آنها می توان گوشت، زیتون، سوجوک و سایر خوراکی ها را دید که همه اینها نشانگر تفاوت سلیقه ترک ها در چیدن سفره صبحانه هستند که در ادامه ۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه، ترکیب و مواد مورد استفاده در صبحانه ی ترک ها را بررسی خواهیم کرد.

معرفی ۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه

پس از ورود چای به کشور ترکیه در قرن بیستم، به خاطر راحتی در تهیه و ارزان بودن قیمت آن نسبته به قهوه، مردم ترکیه کم کم از قهوه به سمت چای متمایل شدند. امروزه نیز با وجود قهوه ترک در اکثر خانه ها، اولویت نوشیدنی گرم با چای است. و تنها چیزی که می توان از آن به عنوان عضو ثابت صبحانه یاد کرد چای خواهد بود. البته قهوه نیز در بعضی مواقع استفاده می شود اما مردم چای را به قهوه ترجیح می دهند. پس از حضور چای در سفره، خوراکی ها و مواد رنگارنگی در کنار آن قرار می گیرند. با توجه به عادت ترک ها، آنها در اکثر مواقع فقط از یک یا دو نوع خوراکی استفاده نمی کنند، بلکه ترجیح می دهند انواع مختلف مواد خوردنی را بر سر سفره بیاورند و از هر کدام مقدار کمی بخورند. به طور مثال پنیر، زیتون، سرشیر، عسل و انواع مربا را در سفره قرار می دهند و همراه با انواع نان مانند سیمیت یا پیده از هرکدام کمی میل می کنند.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 3

اما اگر بخواهیم صبحانه های خاص و متفاوت را شرح دهیم، شاید با صدها نوع غذا روبرو شویم. تعدادی از معروف ترین غذاهای ترکیه را که در صبحانه ترک ها سرو می شوند را در زیر نام می بریم.

کاووت (Kavut)

 این غذا که اصالت آن به شهر وان بر می گردد ترکیبی از پکمز، عسل و انواع مربا است. کاووت یک صبحانه شیرین است که طعم خوبی را نیز با توجه به ترکیبات آن به همراه دارد.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 4

سمسک (Semsek)

در داخل خمیر یوفکا سبزیجات تازه به همراه پنیرآنتپ قرار داده و آن را برای مدتی سرخ می کنند. نتیجه حاصله غذایی بسیار خوشمزه از سفره صبحانه شهر آنتپ خواهد بود.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 5

سالاد نخود (Nohut Salatasi)

یکی دیگر از خوراکی های مورد علاقه مردم آنتپ در صبحانه سالاد نخود است. با استفاده از گوجه، کاهو، کلم، تکه های پنیر و نخود آب پز شده تهیه می شود و غذایی بسیار سالم و مقوی است.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 6

منمن (Menemen)

تقریبا شبیه به همان املت مشهور در سفره های ایرانی است با این تفاوت که با فلفل زیاد و گاهی اوقات همراه با پنیر پخته می شود و همراه با زیتون خورده می شود. منمن یکی از معروف ترین ترین غذاهای ترک بخصوص در وعده صبحانه در سفره ترک ها است.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 7

جاجیک (Cacik)

جاجیک یکی از صبحانه های محبوب در فصل تابستان است. این صبحانه مخلوطی از ماست پرچرب، انواع سبزیجات و روغن زیتون است که همراه با نان خورده می شود.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 8

چیلبیر (Çılbır)

نیمروی آماده مخلوط شده با ماست و سرکه. این صبحانه طعمی بسیار متفاوت دارد ولی مورد علاقه تعدادی از مردم ترکیه است.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 9

سوجوکلو یومورتا (Sucuklu Yumurta)

سوجوکلو یومورتا یا همان تخم مرغ و سوجوک، یکی از محبوبترین صبحانه ها در سفره ترک ها است. غذایی بسیار ساده با ارزش غذایی بسیار بالا. این غذا ترکیب ساده ای از تکه های سوجوک و نیمرو است.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 10

کاتمر (Katmer)

صبحانه ای بسیار خوشمزه اما با پختی زمانگیر. کاتمر یکی از نان های مخصوص صبحانه در بین غذاهای ترکیه است. این نان که در اندازه های کوچک پخته می شود، ترکیبی از آرد، شیر، شکر و نمک است.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 11

بورک (Börek)

بورک یکی دیگر از محبوبترین صبحانه های ترک است. این صبحانه یک نوع نان پر شده از انواع سبزیجات، پنیر و یا حتی گوشت است که در بصورت داغ و تازه خورده می شود.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 12

گوزلمه (Gözleme)

گوزلمه یک نوع نان نازک است که بر روی سینی مخصوص (ساج) پخته می شود. داخل آن را با انواع سبزیجات و پنیر پر کرده و سپس آن را می پزند. سپس آن را برش داده و میل می کنند.

۱۰ مورد از خوشمزه ترین صبحانه های ترکیه 13

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.