Skip to content

هزینه خرید و نگهداری خودرو شخصی در ترکیه

خودرو شخصی همواره یکی از مسائل مهم برای افرادی است که برای اولین بار پا به کشور ترکیه می گذارند. با توجه به متفاوت بودن سبک نگهداری، خرید و فروش خودروهای شخصی در ترکیه، این سوال همیشه مطرح است که آیا داشتن خودرو شخصی در ترکیه مقرون به صرفه است یا خیر. برای پاسخ به این سوال یک سری نکات و سوالات  در مورد خرید و نگهداری خودروهای شخصی را مورد بررسی قرار می دهیم تا خوانندگان را تا حدودی در اینباره آگاه کنیم.

هزینه خرید و نگهداری خودرو شخصی در ترکیه 1

در ترکیه خودروهای شخصی به طور معمول دو نوع هستند، خودروهای بنزینی و خودروهای دیزلی. اما هر یک از این خودروها معایب و مزیت های خود را دارند. خودروهای دیزلی معمولا برای افرادی که مسافت های طولانی را با خودرو طی می کنند مناسب است، در واقع افرادی که سالانه بیش از ۱۵٫۰۰۰ کیلومتر را با خودرو طی می کنند مناسب است اما برای مواضع شهری و خیابانی، خودروهای بنزینی راندمان بهتری را از خود نشان می دهند. همچنین صدای موتور خودروهای دیزلی بیشتر از خودروهای بنزینی است و حتی هزینه های تعمیر خودروهای دیزلی در حدود ۲۵ درصد بیشتر از خودروهای بنزینی است. در موضوع شتاب و سرعت نیز خودروهای بنزینی عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. اما مسئله ای که شاید مهمتر از همه باشد قیمت بنزین و گازوئیل است. قیمت سوخت های فسیلی در ترکیه با توجه به هر شهر متفاوت  است. اما می توان گفت قیمت بنزین در شهرهای بزرگ و مهاجرپذیر، در حدود ۶ تا ۷ لیر، و قیمت گازوئیل نیز همان ۶ تا ۷ لیر است اما قیمت گازوئیل معمولا در حدود ۲۰ درصد ارزانتر از بنزین است.

حال به قیمت خود خودروها بپردازیم. در بازار خودروی ترکیه، اختلاف قیمت بین خودروهای معمولی و لوکس بسیار زیاد است. اما با اینهمه باز قیمت خودروهای شهری و خانوادگی نیز در مقایسه با کشورهای اروپایی گران محسوب می شود. به طور مثال خودروهایی مانند فورد فیستا، فیات دوبلو، رنو کلیو و… که جزو پرفروشترین خودروهای سالهای اخیر این کشور هستند، قیمت هایی مابین ۸۰٫۰۰۰  تا ۱۵۰٫۰۰۰ لیر را برای خودروهای صفر کیلومتر دارند. اما در بازار ترکیه قیمت خودروهای دست دوم بسیار مقرون به صرفه تر از خودروهای صفر کیلومتر است. به طور مثال خودرو فورد فیستا که نمونه صفر کیلومتر آن قیمتی بین بازه ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۱۵۰٫۰۰۰ لیر دارد، قیمت نمونه های دست دوم آن با کارکرد حدود ۲۰۰٫۰۰۰ کیلومتر را می توان با قیمتی در حدود ۷۰٫۰۰۰ لیر خریداری کرد. سایر خودروهای شخصی و کم مصرف نیز قیمت های مشابهی دارند اما باید توجه کرد که قیمت خودروهای دیزلی به نسبت بیشتر از خودروهای بنزینی است.

هزینه خرید و نگهداری خودرو شخصی در ترکیه 2

در مورد هزینه های نگهداری خودروها نیز می توان چنین بررسی کرد: قیمت تعویض روغن برای خودروها قیمتی مابین ۷۰ تا ۲۰۰ را با توجه به کیفیت روغن موتور دارد. قطعات مصرفی همچون فیلترهای روغن و هوا قیمتی بین ۳۰ تا ۷۰ لیر را دارند. هزینه تعویض لاستیک نیز با توجه به کیفیت و نوع لاستیک برای یک جفت بین اعداد ۳۰۰ تا ۱٫۰۰۰ لیر متغیر است. اما مسئله اساسی، هزینه تعمیر و سرویس خودروها می باشد. برای سرویس معمولی خودروهای سواری شهری و خانوادگی دستمزدی مابین ۱۰۰ تا ۵۰۰ لیر دریافت می شود، برای تعمیر سیستم های برقی ۵۰ تا ۵۰۰ لیر و برای صافکاری و رنگ زنی خودروها به طور میانگین و با توجه به میزان خسارت، قیمتی مابین ۳۰۰ تا ۳٫۰۰۰ لیر پرداخت می شود.

البته باید توجه کرد که قیمت های ذکر شده برای خودروهای معمولی و خانوادگی در نظر گرفته شده است و قیمت نگهداری خودروهای لوکس بسیار بیشتر از خودروهای معمولی می باشد. در خلاصه مطلب نیز می توان گفت که خودرو شخصی مسئله ای است که باید با دقت بسیار زیادی در مورد آن تصمیم گیری شود زیرا تصمیم نادرست در مورد خرید خودرو و یا تعمیر و نگهداری آن می تواند منجر به هزینه های بزرگی شود. اما در صورت آشنایی با قیمت ها و هزینه ها، به راحتی می توان از رانندگی با خودروی شخصی خود در خیابان ها و جاده های کشور ترکیه لذت برد.

بیشتر بدانید: همه چیز در مورد خرید خودرو دست دوم در ترکیه

بیشتر بدانید: همه چیز در مورد اجاره خودرو در ترکیه

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.