Skip to content

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟

انواع سندهای ملکی در ترکیه روش تشخیص آن ها

در این مقاله راجع به انواع سندهای ملکی در ترکیه، روش تشخیص اسناد ملکی و استعلام درست بودن اسناد، نحوه خواندن یک سند ملکی (مسکونی، تجاری و اداری) در کشور ترکیه و تغییرات مربوط به سند جدید املاک در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

موقعیت تجاری ترکیه باعث شده است این کشور از نظر سرمایه گذاری و بازرگانی و تجارت رتبه خوبی در بین کشور های منطقه بدست بیاورد. از این رو افراد بسیاری مایل هستند در این کشور سرمایه گذاری یا زندگی کنند. بر اساس آمارهای منتشر شده، میزان خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانیان نسبت به سال های گذشته تقریبا ۳ برابر شده است این آمار نشان می دهد ایرانیان علاقه زیادی به زندگی در ترکیه دارند. البته علاوه بر ایران کشور های دیگری نظیر عراق و عربستان نیز تمایل زیادی به خرید مسکن در ترکیه دارند. اشخاص متقاضی باید قبل از خرید خانه در ترکیه اطلاعات مختلفی را بدست بیاورند. افراد اهداف مختلفی از خرید ملک در ترکیه دارند که جامع ترین آنها اخذ اقامت و شهروندی این کشور می باشد.

بسیاری از مشاوران و وکلای فعال در حوزه مهاجرت به افراد متقاضی پیشنهاد می دهند در ترکیه ملک خریداری کنند. با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری صورت گرفته است و هم می توان اقامت و شهروندی این کشور را اخذ نمود.

خرید خانه در ترکیه

قبل از خرید خانه در ترکیه باید اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید. بسیاری از افراد در سال های گذشته به دلیل عدم اطلاعات کافی در این باره متحمل خسارت های مالی و جرایم مختلفی شده اند و همچنین دولت ترکیه برخی از آنان را به دلیل تخلفات ناخواسته از سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور منع نموده است.

باید بدانید سه نوع ملک و مستغلات (Gayrimenkul) در ترکیه وجود دارد:

 •  ملک مسکونی
 •  ملک تجاری و اداری
 • زمین

همچنین لازم است بدانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلار می باشد. از این طریق می توان به راحتی اقامت موقت ترکیه و قابل تمدید را بدست آورد؛ البته اقامت موقت بعد از ۵ الی ۸ سال قابل تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.

برای اخذ اقامت ترکیه می توان هر سه نوع ملک و مستغلات را خریداری نمود. البته برای آنکه بدانید سرمایه گذاری روی کدام نوع ملک بهتر است می توانید با مشاوران ما در تیم ۱۱۸ ترکیه، در ترکیه تماس حاصل نمایید.

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 1

بیشتر بخوانید

هر آنچه که باید در مورد خرید خانه در ترکیه بدانید:

جدیدترین واحدهای مسکونی در ترکیه
مراحل خرید واحدهای مسکونی در ترکیه
انواع خانه ها در ترکیه
سند خانه های ترکیه
نکات بعد از خرید خانه

انواع سندهای ملکی در ترکیه

به طور حتم هر خانه در هر نقطه ای در جهان دارای سند است. در هر سند اطلاعاتی در ارتباط با ملک و صاحب ملک درج می شود. در ادامه به اطلاعات موجود در سند ملک در کشور ترکیه و نحوه خواندن سند خواهیم پرداخت.

تاپو چیست؟

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید حتما نام تاپو به گوشتان رسیده است. در ترکیه به سند قانونی و رسمی که حق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند، تاپو سند یا تاپو می گویند. به بیانی دیگر در کشور ترکیه به سند ملک و دیگر مستغلات (Gayrimenkul) و اموال، تاپو می گویند.

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 2

بسیاری از افراد که به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند، نگران صحت اطلاعات تاپو می باشند. چرا که در ماه های گذشته افراد کلاهبردار با سند جعلی به بسیاری از مهاجران ملک فروخته اند. باید بدانید در هر کشوری مانند ایران اداراتی وجود دارد که صحت تاپو و معامله ملکی را تایید کنند.

دفتر ثبت اموال تاپو و کاداسترو  (Tapu ve kadastro)

این اداره در ترکیه زیر نظر دولت در تمام شهر ها دفتر دارد. پس از یافتن ملک مورد نظر خود در ترکیه می توانید به اداره تاپو در همان شهری که ملک انتخاب کرده اید برای صحت اطلاعات موجود در سند مراجعه نمایید. البته لازم است بدانید پس از عقد قرارداد خرید یا فروش ملک برای شروع مراحل مربوط به ثبت سند املاک و مستغلات باید به این اداره مراجعه نمایید. دفتر تاپو و کاداسترو (Tapu ve kadastro) تنها مرجع رسمی زیر نظر دولت ترکیه است که ثبت املاک و مستغلات را انجام می دهد. این اداره در واقع ضامن قانونی بودن و شفافیت معاملات است. زمانی که صحت سند مشخص شود و سازمان های بازرسی مربوط به اتباع خارجی برای معامله پاسخ مثبت بدهند، این اداره موظف است انتقال سند از فروشنده به خریدار را انجام دهد. این مراحل برای اتباع خارجی معمولا ۳ الی ۵ روز به طول می انجامد.

نحوه خواندن و تشخیص سند ملکی

در ابتدا لازم به ذکر است برای انجام معاملات ملکی خود بهتر است از یک وکیل مهاجرت یا یک مشاور کمک بگیرید، تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی می تواند شما را در این راه شما را کمک کند. همچنین می توانید با مشاوران ما در تیم ۱۱۸ ترکیه تماس بگیرید تا شما را در امر خرید ملک، سرمایه گذاری و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه یاری کنند.

تصویر زیر تاپو سند می باشد. تاپو سند در دو رنگ آبی و قرمز است. که در ادامه به نحوه خواندن آن می پردازیم:

در تاپو سند در بالا قسمت راست تصویر مالک جدید قرار میگیرد.

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 3
 1. استان
 2. شهر
 3. محله
 4. روستا
 5. خیابان یا بلوار
 6. مکان (موقعیت)
 7.  Pafta No شماره ورقه – Ada no شماره بلوک Parsel no ,  شماره بسته
 8. ویژگی یا نوع املاک و مستغلات (ساختمان، زمین، زمین خالی و یا زمین آماده کشت)
 9.  Yuzolcumu  یعنی مساحت کل زمین (مجموع ارقام این بخش باید به اندازه کل مساحت زمین باشد)
 10. مرز های اطراف ملک
 11. نوع استفاده از ملک ( خانه، آپارتمان، دفتر و … )
 12. قیمت خرید واقعی ملک
 13. ویژگی یا نوع املاک و مستغلات (ساختمان، زمین، زمین خالی و یا زمین آماده کشت)
 14. سهم زمین
 15. شماره ساختمان
 16. شماره طبقه
 17. شماره واحد
 18. علت فروش ویا انتقال ملک و نام مالک قبلی و نحوه انتقال
 19. مشخصات مربوط به صاحب یا صاحبان فعلی ملک ( بیش از یک نفر می تواند صاحب ملک باشد)
 20. تاریخ انتقال
 21. شماره مرتبط با املاک زراعتی در ثبت
 22. امضای ثبت تاپو ( رئیس دفتر تاپو یا اشخاص مسئول)

همانطور که گفته شد تاپو سند در دو رنگ قرمز و آبی می باشد. تاپو آبی برای مالکیت زمین خالی و تاپو قرمز برای مالکیت انواع ملک می باشد. لازم است بدانید تاپو سند به زبان ترکی است. زمانی ملک در مالکیت شماست که تاپو به نام شما باشد.

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 4

سند جدید املاک در ترکیه

بر طبق اظهار نظرات اخیر آقای مراد کوروم وزیر محیط زیست و برنامه ریزی شهری کشور ترکیه با توجه به اینکه سندهای قدیمی شامل اطلاعاتی نا کارآمد و اضافی بوده است و همچنین با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی و سهولت انجام در معاملات ملکی, دولت ترکیه بر آن شد تا سند جدید املاک در ترکیه یا همان تاپو جدید در ترکیه با تغییرات اساسی در دستور کار قرار بگیرند و از این پس با شمایل ظاهری جدید و دگرگون شده ارائه خواهند شد.

تغییرات اساسی سند جدید املاک در ترکیه و تاپو جدید در ترکیه

 • شاید مهم ترین تغییر و اولین تغییر تاپو جدید در ترکیه اختصاص کد ملی غیر منقول به هر ملک به صورت مجزا می باشد. به این ترتیب در سند جدید املاک در ترکیه برای هر ملک یک کد ملی غیر منقول درج شده که همانند کد ملی هر شخص در کشور ترکیه می باشد. حالا دیگر با در اختیار داشتن کد ملی هر تاپو جدید شما می توانید به تمامی جزییات سند جدید املاک از طریق بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداسترو (Tapu ve kadastro) دست پیدا کنید.
 • دومین تغییر اساسی و مهمی که می توان به آن اشاره کرد ارائه کد رهگیری یا همان QR کد برای هر ملک می باشد. بدین ترتیب این امکان فراهم است تا از طریق تلفن همراه خود کد رهگیری را اسکن نمایید و پس از اسکن کد رهگیری سند جدید املاک در ترکیه شما به طور مستقیم به بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداستر دسترسی مستقیم داشته باشید. این جزییات تمامی اطلاعات از جمله این ملک از کجا آمده؟ چگونه ساخته شده است؟ شامل چه چیزهایی است؟ و همچنین اطلاعات مالکان تاپو جدید در ترکیه را در بر می گیرد.
 • سومین تغییر اینکه از این پس شاهد آن خواهیم بود متراژ دقیق هر ملک در سند جدید املاک در ترکیه به طور واضح و بر اساس استانداردهای املاک درج خواهند شد که پیش از این متراژ املاک در تاپو قید نمی شدند.

تغییرات ظاهری سند جدید املاک در ترکیه و تاپو جدید در ترکیه

از نکاتی که در مور سند جدید املاک در ترکیه باید توجه داشته باشید این است که قابی خاص و سنتی برای تاپو جدید در ترکیه طراحی شده است. این قاب منقش به ستاره های سلجوقی است که یکی از نمادهای کشور ترکیه می باشد.

(همچنین لازم به ذکر است که اسناد املاک قدیمی مانند گذشته تمامی ارزش خود را حفظ خواهند کرد اما متقاضیان می توانند بامراجعه به ارگان های مربوطه برای اخذ سند جدید املاک در ترکیه وتاپو جدید در ترکیه درخواست رسمی ارائه دهند.)

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 5

از این که در این مقاله ما را همراهی کردید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین در جهت ارائه هر چه بهتر خدمات به شما عزیزان، می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ۱۱۸ ترکیه اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.